Yabac Yabac komentáře u knih

Její pastorkyňa (román) Její pastorkyňa (román) Gabriela Preissová

Realisticky nezidealizované vidění drsného světa a lidového života oblasti Slovácka. Chybí hlubší vykreslení duševní stránky postav, hodnocenou je pouze jejich chování, jednání. Dějová linie je však širší než u dramatu, je zde přidána minulost: dětství i původ jedné z hlavních postav: Kostelničky. Velkou roli hraje osud - až naturalisticky neodvratný, předvídatelný, nelze mu zabránit. Jde však zároveň o méně drsné podání než v dramatické podobě.

30.12.2019 3 z 5

Barbar Vok Barbar Vok Jiří Mařánek

velmi čtivý, dramatický příběh

30.12.2019 4 z 5

Oldřich a Božena aneb Krvavé spiknutí v Čechách Oldřich a Božena aneb Krvavé spiknutí v Čechách František Hrubín

Divadelní hra o 2 dílech a 17 scénách. Nejde o romantický příběh lásky chudé pradleny Boženy a legendárního českého knížete, ale o "drsnější" verzi. Božena zde dokonce ani nevystupuje, jen se o ní jedná. To se jeví pozitivně v tom, že si ji čtenář sám může představit, jak se mu zlíbí. Těžištěm hry není milostný vztah, ale jeho plod - dítě Boženy a Oldřicha. Atmosféra je protikladná romantické legendě: zloba, spory, nenávist, smrt. Oldřich se ke své původní ženě Jutě chová nehezky, ponižuje ji a pohrdá jí kvůli její neplodnosti, je k ní krutý a sprostý: "Obcovalas leda tak s klekátkem."..."Kolena má ze samého modlení pořád u sebe." Jeho protikladem je nejen postava Judity, ale i bratra Jaromíra, který je narozdíl od něj citlivý a váhavý. Čtenář se dozví to, co v krásné legendě nebylo a bude vemi překvapen. Kdo však čeká čtení o krásné lásce, ať se do toho raději nepouští. Příběh je doplněn drobnějšími ovšem docela drsnými scénami např. o ponižování a trýznění Jaromíra.

30.12.2019 4 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Živé vykreslení chudého, ale krásného kraje, bídy, sociálních konfliktů a vztahů obyvatel Zakarpatské Ukrajiny. Autor měl smysl pro dramatičnost, spád i tempo děje. Zajímavé je spojení lyrických a epických prvků a jazykové rozmanitosti (archaismy, biblické prostředky, hovorovou řeč, nářečí i spisovný jazyk). Míšení pohledů různých lidí se mísí ze zvyky různých národnostních skupin. Baladičnost příběhu a romantický pohled na něj se mísí s živočišnou, vášnivou a přirozenou láskou (včetně sexuální stránky). Kniha není pro čtenáře, který se bojí složitější jazykové stavby.

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Velice dobré absurdní drama. Nejprve jsem se bála, že půjde o složitou četbu, ale četlo se mi to dobře.

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Skvělá kniha, které není co vytknout. Toto je obraz složité lidské duše, střetnutí zlé reality a lidské bezbrannosti v době fašismu, postihuje intenzitu a hloubku myšlení obyčejného Žida, který se až groteskně připravuje na pobyt v koncentračním táboře. Dílem prostupují znaky symbolismu ( časté motivy plachetnice, prachu, ulice a dlažby). Groteskno zde jde ruku v ruce s tragičnem, což umocňuje intenzivní prožitek čtenáře. Jde o jedinečný počin, jelikož se nezaměřuje na popis utrpení židů v koncentračním táboře jako ostatní knihy, ale zaznamenává pocity hlavního hrdiny ještě před tím, než k transportu dojde. Nelze nedat plný počet a i ten je málo.

Broučci na pouti Broučci na pouti Hana Vrbová-Piskáčková

Nádhera, ilustrace jsou prostě dokonalé. Byla jsem ráda, že jsem na knihu opět narazila a mohla ji koupit neteři. Jako malá jsem si vždy představovala, jak jsem na té pouti s nimi.

30.12.2019 5 z 5

Zelený skřítek a děvčátko jménem Diana Zelený skřítek a děvčátko jménem Diana Ondřej Netík

Jde o hodně netradiční fantasy, hodně zvláštní svět, pro náročnějšího čtenáře. Rozhodně zajímavý literární počin, který za to stojí, nicméně další díly už jsem přečíst nedokázala. Jde o zajímavou zkušenost už vzhledem k poetičnosti, ale další dávku podobné depresivní nálady už jsem nezvládla.

Školní strašidlo Školní strašidlo Peter Abraham

velice hezký příběh se skvělými ilustracemi Zdenky Krejčové, občas ji vytáhnu i v dospělosti

Nachystej si vyřídilku Nachystej si vyřídilku Ljuba Štíplová

úžasná knížka zejména díky skvělým ilustracím Zdenky Krejčové