xulij01 xulij01 komentáře u knih

Vzkazy domů = Messages home Vzkazy domů = Messages home Lucie Wittlichová

Hezky zpracované příběhy významných Čechů, kteří odešli do zahraničí. Jednotlivé texty jsou dílem různých autorů, takže je tam cítit určitá nekonsistence. Každopádně se obecně jedná o čtivé a zajímavé vyprávění, které je doplněné i řadou (většinou nepříliš kvalitních) fotografií. Obrovskou výhodou je, že se jedná o česko-anglický zrcadlový text, takže si člověk může procvičit angličtinu.

19.06.2024 4 z 5

Vilém z Rožmberka - Politik smíru Vilém z Rožmberka - Politik smíru Jaroslav Pánek

Detailně vylíčený život jednoho z největších politiků té doby. Autorovi se podařilo perfektně zachytit politické klima (nejen) v českých zemích, které značně ovlivňovalo rozhodování Viléma. Hodně mě překvapila síla české šlechty, kdy někdy až nevybíravým způsobem byla schopná vzdorovat panovníkovi, do jejího čela se postavil právě Vilém. O jeho schopnostech vypovídá i to, že se ujal svého dědictví již v šestnácti letech.

Knížka je každopádně objektivní, vidí jeho světlé i stinné stránky. Sám byl tolerantním katolíkem, ale na sklonku života začal ve velké míře podporovat Jezuity i rekatolizaci. Zrovna tak si publikace všímá toho, že miloval luxus a dokázal své statky značně zadlužit, podobně podpora alchymistů nebyla zrovna levnou záležitostí. Část knihy je věnována zvelebování jeho panství, mecenášské a kulturní činnosti. Pokud někoho zajímá historie Rožmberků, tak by neměl knihu vynechat.

12.06.2024 5 z 5

Tesáno do kamene, psáno na papyrus Tesáno do kamene, psáno na papyrus Zbyněk Žába

Jádro knihy tvoří fundovaně komentované úryvky děl z dochovaných egyptských památek. Co mě hodně překvapilo, je bohatství žánrů (například kapitoly: Knihy moudrých rad do života; Literární historie; Politické a propagační spisy; Povídky, pohádky bajky; Cestopisné povídky; Básnictví…). Takže je tam snaha uvést ukázku z každého dochovaného žánru. Na začátku autor každopádně stručně rozebírá historii Egypta, dále jak se třeba vyráběl papyrus, na co všechno se literární památky psaly, problémy spojené s překlady a interpretací děl, nejvýznamnější vědce atd. V knize najdeme i fotografie (barevné i černobílé), ale jsou už trošku horší kvality.

Sám autor v úvodu píše, že překlady vlivem času zastarávají, protože jsou nacházeny další a další části děl, které poté význam upřesní. Často se najdou novější opisy starších památek a u nich je obtížné rozhodnout, co je opravdu čistý starý text a co tam bylo přidáno. Celkově je knížka velmi zajímavá, ale někomu bude přidat, že je psána sušším jazykem. Netroufám si říct, jak moc aktuální dnes ještě je, jenom přeci, byla vydána v roce 1968. Celkově bych hodnotil 85 %.

08.06.2024 4 z 5

Vincent van Gogh I Vincent van Gogh I Paolo Lecaldano

Primárně se jedná o obrazovou publikaci, k charakteristice malíře a díla jsou využity výňatky z jeho vlastních dopisů (napsal jich něco přes 800). Kromě výtvarného talentu měl i nesporný literární dar. Jádrem knihy je celkem 64 barevných příloh, které díky rozměrům publikace (24 cm na šířku a 32,5 cm na výšku) opravdu vyniknou. Na konci knihy je dále po jednotlivých letech shrnut jeho krátký život. Součástí přílohy je seznam všech obrazů, které v letech 1881 až 1888 namaloval.

07.06.2024 5 z 5

Od Konga k Zambezi: Plastiky a malba Od Konga k Zambezi: Plastiky a malba Jaroslav Olša Jr.

Katalog představuje umění tří států: Konga, Zambie, Zimbabwe. Primárně se zaměřuje na sochařství, ale najdeme v něm i malířská díla. Úvod byl psán horkou jehlou, ale zbytek textu je solidně napsaný, dozvíme se informace o vývoji umění v daných státech (často byl negativně ovlivněn politickou situací) a jsou tam i medailonky umělců. Barevným fotkám není co vytknout. Co mi u sochařských děl chybělo, bylo uvedení materiálu, rok vzniku a rozměry díla. Víceméně tam měli akorát název díla, jméno sochaře a rok jeho narození. Zvláštní, že u malířských děl tyto informace nechyběly. Sochařská díla mě velmi příjemně překvapila.

05.06.2024 4 z 5

Germáni mezi Thorsbergem a Ravennou Germáni mezi Thorsbergem a Ravennou Friedrich Schlette

Na informace nesmírně bohatá kniha, o životě Germánů se čtenář dozví všechny myslitelné i nemyslitelné informace. V knize se často využívají nákresy. Například v kapitole o chovu zvířat se dozvíme, že průměrné germánské prase vážilo kolem 30 kg (obecně byla zvířata mnohem menší než dnes). A u toho mají nákres, jak veliká byla zvířata divoká, domestikovaná a pro srovnání ještě jejich dnešní velikost. Díky tomu si lze okamžitě udělat představu o velikosti domestikovaných zvířat. Schematické nákresy jsou tematicky velmi různorodé (šaty, půdorys obydlí, zbraně, runy, šperky atd.). Vcelku bohatá je i fotografická příloha, ale díky stáří knížky nejsou fotky zase až tak kvalitní (každopádně pro představu to bohatě stačí).

Jak psal witiko, tak jsou v knize citace Marxe, Engelse, Lenina. Holt úlitba době, ale není jich zase tolik, vzhledem k tomu, jakou záplavu informací knížka nabízí, se to dá snadno překousnout.

31.05.2024 5 z 5

Georges Braque Georges Braque Miroslav Lamač

Spolu s Picassem je Braque považován za jednoho z předních představitelů kubismu. Jeho umělecký vývoj je ukázán na 45 barevných reprodukcích (a jedné černobílé) z různých obdobích života (nevěřil bych, že některá díla maloval ten samý malíř, rozdíl mezi fauvismem a analytickým kubismem je opravdu značný). Pro charakterizování tvorby jsou využity i (dobové) názory kritiků, běžných konzumentů umění a jiných malířů. Zachycen je také vztah mezi Braquem a Picassem, po určitou dobu byli velmi blízkými přáteli a značně se v rámci kubistické tvorby ovlivňovali. Celkově bych hodnotil 90 %. Každopádně nehodnotím obrazy, ale knížku a její provedení, přiznám se, že analytický kubismus jde zcela mimo mě. Název obrazu často pomůže, aby člověk věděl, co v něm má hledat, ale u analytického kubismu mi teda ani název nepomohl, zkusmo jsem i otáčel knížkou, ale stejně jsem v tom nic neviděl (každopádně u většiny obrazů není problém poznat, co je na něm namalováno).

29.05.2024 5 z 5

Narvik Narvik Donald Macintyre

Vzhledem k roku vydání jsem se obával, jestli tam rudý cenzor neudělal v rámci redakčních zásahů nějaké nenapravitelné škody, ale kupodivu jsem nic takového nenašel. Knížka se věnuje tažení v Norsku, kdy Německo i Velká Británie takřka ve stejném čase dospěly k tomu, že je nutné Norsko zabezpečit (obsadit), aby to neudělal ten druhý (zevrubně jsou rozebrány i politické/ekonomické/válečné důvody). Německo mělo nepatrný náskok (v řádech dní) a podařilo se mu obsadit důležité přístavy, čím získalo i letiště a díky tomu převahu ve vzduchu. Čtivost knížky zvyšuje líčení osudů vybraných lodí (jak německých, tak britských).

Váhavost VB byla vyvolána i tím, že Norsko v žádném případě nestálo o zatažení do války, chtělo zůstat neutrální. Celkově tam bylo cítit, že z hlediska vedení války a koordinace námořních, leteckých, pozemních sil má VB hodně co zlepšovat (vyskytly se i protichůdné rozkazy nebo situace, kdy rozkaz byl měněn několikrát během pár dní/hodin, zrovna tak nebyly vůbec připravení na drsné podnebí Norska, naprosto taktéž bylo podceněno nebezpečí leteckých útoků na lodě). Na druhé straně Německo, které mělo velmi dobře zpracované válečné plány a s bezohlednou brutalitou je naplňovalo (ale nemělo příliš silné loďstvo). Informací je v knížce opravdu dost a je to podané čtivou formou. Celkově bych hodnotil 90 %.

11.05.2024 5 z 5

Námořní vzpoury ve dvacátém století Námořní vzpoury ve dvacátém století kolektiv autorů

Knížka je souborem esejů o významných námořních vzpourách ve dvacátém století, přičemž každé z nich se věnuje jiný historik. Pro všechny texty je typické, že se využívá bohatá citace zdrojů, takže je možné si pak snadno dohledat k tématu další literaturu. Dalším společným znakem je, že se snaží objektivně zjistit příčiny dané vzpoury, zároveň to bývá zachyceno v širším kontextu. Takže se například dozvíme, jak byli námořníci najímáni, na jakou dobu, z jakých vrstev hlavně pocházeli, jak se s nimi zacházelo, vztahy mezi nimi a důstojníky, obtížnost a délka služby atd. Je to opravdu komplexně rozebrané (včetně třeba politické či ekonomické situace dané země), aby si čtenář mohl udělat obrázek, za jakých okolností ke vzpouře došlo. Ne všechny vzpoury mi přišly stejně dobře zpracované, ale i těm „slabším“ bych dal klidně kolem 80 %. Celkově hodnotím 85 %.

11.05.2024 4 z 5

Kréta 1941 Kréta 1941 Peter H. Gryner

Název je trochu závidějící, vlastní vylíčení obsazení Kréty tvoří jen část knihy. Na začátku se čtenář dozví informace o založení německých výsadkových jednotek, jejich výcviku, výzbroji, jak byly vnímány armádou, k čemu byly určené, jakých akcí se účastnily atd. Zvláště zpočátku docházelo k úmrtím i během běžného výcviku, padáky v té době ještě nebyly dvakráte spolehlivé. Akcí, kterou si výsadkáři vyzískali značné renomé, bylo obsazení belgické pevnosti Eben Emael. Každopádně úspěšná byla hlavně díky perfektnímu nacvičení, německé stavební firmy se totiž účastnily její výstavby, takže Německo mělo plány z první ruky. Knížce by tedy spíše slušel název „Německé výsadkové jednotky“.

Vylíčení bojů o Krétu je každopádně hodně zajímavé, u Němců zcela selhala zpravodajská služba, která podcenila množství obránců. Britové zase naprosto nezvládli přípravy, o útoku sice věděli, ale vesměs neuskutečnili takřka žádná obranná opatření. Neměli tam skoro žádné letectvo, a přesto letiště nezaminovali/nezničili (humorné je, že miny ve skladech byly), podobných chyb udělali více. Celkově je knížka prošpikována celou řadou zajímavých informací, dávám 90 %.

06.05.2024 5 z 5

Biblické krajiny Biblické krajiny Vojtěška Vlčková

Drobné bronzové sochy (do 20 cm) znázorňující významné události z bible (ze Starého i Nového zákona). Každé události je věnována jedna dvojstránka uvozená citátem z bible. Text je ve čtyřech jazycích (čeština, francouzština, němčina, angličtina). Rozhodně ta díla mají svou poetiku. Co mi trošku u děl chybělo bylo uvedení druhu materiálu, rok vzniku a jejich rozměry.

04.05.2024 4 z 5

SS-Totenkopf SS-Totenkopf Chris Mann

Knížka je opravdu nabitá informacemi o této nechvalně proslulé divizi, ostatní historické události netýkající SS-Totenkopf jsou zmíněny pouze okrajově, aby čtenář pochopil souvislosti (což je z mého pohledu klad, na hlavní téma tak zbyde více prostoru). Podobu jí vtiskl hlavně Eicke. Prosadil přísnou disciplínu, absolutní poslušnost, nelítostnost v boji, pohrdání životem určitých ras. Jednotky Totenkopf zajišťovaly ostrahu koncentračních táborů, Eicke po nich vyžadoval, aby samy prováděly fyzické tresty, byly vedeny k brutalitě. Dbalo se také na skvělou fyzickou připravenost a samozřejmě indoktrinaci blábolů o nadřazenosti německé rasy. Zvláště na začátku platilo, že Eicke dost vojáků převelel, jakmile s ním nesouhlasili, tak neměli v „jeho“ jednotce co dělat.

V bojích se jejich výchova projevovala tak, že tito vojáci víceméně neustupovali, pokud bojovali proti někomu, koho považovali za nižší rasu, tak často ani nebrali zajatce. Knížka se opravdu podrobně věnuje jednotlivým bojům a i zločinům, které napáchali. Prostor je věnován i nejvýznamnějším lidem této divize, na konci knihy jsou jejich medailónky (včetně toho, co se s nimi stalo po válce, pokud přežili). Autor také rozebírá jejich výzbroj a jak se postupně v průběhu války měnila. Knížka obsahuje řadu fotografií. Celkově bych hodnotil 90 %.

04.05.2024 5 z 5

Galerie mistrů: P. Cézanne Galerie mistrů: P. Cézanne Joana Torres Ramos

Autorka se věnuje umělci opravdu důkladně, využívá celou řadu zdrojů: vzpomínky přátel, ostatních malířů, kritiků, obchodníků s obrazy, zachycuje i reakce běžné veřejnosti. Občas také cituje výňatky z dopisů. Je tam opravdu cítit snaha, aby byl umělec zachycen v celé své komplexnosti. Vše je proložené velkým množstvím barevných ukázek jeho děl. Cézanne se proslavil hlavně zátišími a krajinami, v knížce každopádně najdeme jeho tvorbu v celé šíři, takže i třeba koupající se postavy, portréty, hráče karet atd. Celkově mě knížka opravdu příjemně překvapila, u obrazů bývají vypíchnuty jejich základní charakteristiky (kompozice, barvy, zdroj inspirace). Jediné, co bych knížce vytknul, že se informace občas opakují. Celkově bych hodnotil 90 %.

20.04.2024 5 z 5

Jaroslav Koléšek: Works 1996-2021 Jaroslav Koléšek: Works 1996-2021 Jaroslav Koléšek

Obrazová monografie mapující tvorbu sochaře Jaroslava Koléška v letech 1996 až 2021. Text je dvojjazyčný čeština/angličtina (zrcadlový). Kniha je tištěna na kvalitním papíře, formát cca 25 cm na šířku a 30,5 cm na výšku, díky tomu fotky děl opravdu vyniknou. Čtenář se dozví informace o životě umělce, jeho inspiračních zdrojích, uměleckém vývoji, výstavách, pedagogické činnosti atd. Vše je proložené velkým množstvím barevných fotografií jeho děl. Nejvíce mě zaujala díla ze série crashware, umělec dokáže být nebývale kreativní. Celkově bych hodnotil 85 %.

19.04.2024 4 z 5

Metresy francouzských králů Metresy francouzských králů Helga Thoma

Některé informace mě teda hodně překvapily, že mívali panovníci milenky, to je víceméně všeobecně známé, ve Francii to ovšem povýšili na zcela novou úroveň. Víceméně se jednalo o formální titul a metresa ho klidně doprovázela i na zahraničních cestách (včetně královny), s nějakým skrýváním nevěry si tak nějak hlavu vůbec nelámali. Do kolen mě pak dostalo, když i papež posílal metrese dary a psal jí, zda by mohla krále nasměrovat určitým směrem. Knížka je čtivě napsaná a obsahuje celou řadu zajímavých informací.

17.04.2024 4 z 5

Slunovrat Slunovrat Jiří Havel

Podařená básnická sbírka, občas se tam vyskytnou zajímavé básnické obrazy. Autor využívá celou řadu inspiračních zdrojů, od válečných, až třeba po narození dítěte, šumavskou krajinu...

14.04.2024 4 z 5

Kroniky válečných dob Kroniky válečných dob Zdeňka Tichá

Autorka se snažila zachovat archaičnost jazyka, každopádně ne zase v takové míře, aby to běžný člověk nerozluštil. Takže s tím je potřeba počítat, pokud někdo nemá rád archaický jazyk, tak ať se knížce raději vyhne. Na konci knihy je slovníček výrazů, které jsou v textu použity (dvě A4). Význam některých slovíček se dá odvodit z kontextu, ale přiznám se, že jsem musel občas do slovníčku nahlédnout. Namátkou třeba slovo obdankovati znamená propustit z vojenské služby, pajt kořist či zisk. Jinak hezky to shrnul TaťkaMF. Připojím ještě malou ukázku textu:

LAMENTACÍ ZEMĚ MORAVSKÉ. Ach, ach, ach, ouve, běda mně na mé hoře! Běda mně, nešťastné krajině, kteráž kdybych větším potokem byla, nežli Morava jest, slzy z očí mých vypouštěla, ještě dostatečně bídy mé oplakati bych nemohla. Kdybych největší vejmluvnost všech jazykův měla, nebyla bych dostatečná k vypravování žalosti mé! Anobrž kdybych měla moudrost Šalamounovu, nevěděla bych, odkud počíti a kde přestati! Ale však v sprostnosti mé trvajíc, pokudž budu moci, aspoň mým okolním sousedám některým k výstraze a některým k poželení a politování mne tak jako bídná, zarmoucená a osiřalá vdova z hořkosti srdce mého bolest a bídu mou slovy usedavými vypravovati chci.

14.04.2024 4 z 5

Osobnosti čs. legií a jejich rukopisy Osobnosti čs. legií a jejich rukopisy František Frolík

Medailonky osobností čs. legií. Každé jsou věnovány dvě stránky, každopádně většinu místa zabírá fotografická příloha (foto dané osobnosti a poté ukázka rukopisu nebo alespoň jejího podpisu). Vlastní životopis je na pár řádků. Pár stránek je věnováno působení legií na různých frontách (zmíněny jsou i nejvýznamnější bitvy). Jedna kapitola rozebírá uměleckou tvorbu s legionářskou tematikou. Po grafické stránce je to solidně zpracované, ale informací je tam pomálu.

10.04.2024 4 z 5

V tichu V tichu Kateřina Burianová

Musím se přiznat, že mě celkově knížka zklamala. Některé stránky jsou prázdné bez básně, nevím, jaký přesný účel to má, prostě očíslovaná prázdná stránka (báseň je obecně vždy jen na pár řádků). Dalším rozčarováním byl grafický doprovod, tištěné je to na méně kvalitním papíře a reprodukce jsou černobílé. Údajně má jít o dílo Tomáše Rafla, zkoušel jsem si jeho obrazy/grafiku googlit a moc se to jeho dílu nepodobá. Vlastní básně se mi také do vkusu moc netrefily, možná jednu na ukázku:

Už nemám syna
je to tak
a člověk není
jen tak tak
má rád a zase nemá
jenom ten pejsek – tváře němá
se tulí, radost podívat

07.04.2024 2 z 5

Po hadí kůži Po hadí kůži Luděk Marks

Sbírka obsahuje i starší básnické cykly: Delirium tristitiae, Epický záznam mementa mori, (z roku 1984 až 1985) takže nová je jen částečně. Při čtení jsem si vzpomněl na J. H. Krchovského, mají podobný styl. Básně jsou plné ironie a drsného humoru. Nejlepší bude asi malá ukázka:

Mráz ve vousech mi kreslí mlékem,
ty nejhnusnější obludy,
vím co je dobrým zimním lékem,
jdu domů přes tři hospody,
kde v teple pivní pohody,
tu jak Orfeus v říší stínů,
své žalmy krkám do komínů,
bych svojí milé zprávu dal,
kde fernet mě dnes udolal,
a kde ji čekám v plné kráse,
však ona za mnou přijde zase,
sám bych se stěží doloudal.

07.04.2024 4 z 5