von Bahnhof von Bahnhof komentáře u knih

Nejstarší řemeslo - Kulturní dějiny prostituce Nejstarší řemeslo - Kulturní dějiny prostituce Lujo Bassermann (p)

Opravdu poutavá, vtipná a zároveň velmi fundovaná kniha s docela překvapivými historickými fakty, nudit se rozhodně nebudete. A že si půjčujete nebo dokonce kupujete takovou sprosťárnu? To přežijete, stojí to za to :-)

30.10.2015 5 z 5

Monpti Monpti Gábor Vaszary

Nenápadná, ale přitom půvabná, velmi vtipná a velmi lidská kniha, která po svém českém vydání v r. 1973 prošla naší zemí paradoxně téměř bez povšimnutí, zřejmě i notnou zásluhou "pouze" maďarské národnosti autora.
V r. 1957 zplodili západoněmečtí filmaři příšernost s názvem Miláček z Paříže, která měla být touto knihou inspirována (?) - jiný výraz mě bohužel nenapadá. Hlavní roli maďarského bohéma v Paříži dostal uhlazený Horst Buchholz, kterému sekundovala ještě uhlazenější Romy Schneider, ta dokonce v roli chudé pařížské dívky z prostého lidu, co chcete od německé kinematografie :-))) Scénárista knihu možná přečetl skoro celou, ale režisér ji evidentně ani neviděl. Konečnou podobu takových filmových děl už kdysi vtipně popsal Karel Čapek ve svém fejetonu Jak se dělá film :-) Takže film rozhodně NE, knihu rozhodně ANO.

29.10.2015 5 z 5

Lenosti... buď pozdravena! Lenosti... buď pozdravena! Corinne Maier

Hlavní vtip knihy spočívá v tom, že autorka nahlas a bez skrupulí pojmenovává to, o čem slušní lidé raději cudně mlčí, to aby se nestali podezřelými! Neboť - jak každý dobře ví - je nutné a žádoucí být neustále IN a READY, tedy nejlépe termo hrnek v metru nebo v autě, stylově vyhrnuté rukávy symbolizující pracovitost (nejlépe před kamerou), mimikry v podobě objemné složky v podpaží s jakýmkoliv papírem (klidně i toaletním), noťas ve vlaku v půl páté ráno zároveň s nácvikem svěžího úsměvu ... a další nezbytné módní splašky :-)
Šedá je teorie a zelený ....

27.10.2015 3 z 5

Vandrovali vandrovníci Vandrovali vandrovníci Adolf Branald

Co takhle bágl s dekou a pecnem chleba na záda a vyrazit pěšky na zkušenou třeba do Vídně? Za rok tam určitě dojdeme i bez GPS a smrtfounu, zato nás nikdo nevyčmuchá, budeme spát ve stodolách, ve stohu nebo i v zablešeném herberku, ti šťastnější v hoblinách a možná občas i v peřinách, nějakej blackout nám může bejt ukradenej, na cestě potkáme podobné magory jako my nebo ještě větší, a vůbec si užijeme té přízemní nefalšované svobody, o které se nám dnes ani nezdá...
Skvělá kniha pro děti i jejich dospělé rodiče:-)

22.10.2015 5 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Když si tady tak čtu ty milovníky gastronomie, tak to si rozhodně přečtu i Láďu :-)
Zkusím požádat v nóbl české restauraci třeba o bagetu k roštěnce nebo k bůčku ve smetanové omáčce, nejspíš se pak stanu chudý duchem a navíc budu muset pěkně poprosit na všech čtyřech...
Přitom v takové gurmánské Francii dostanete košík bagety ke všemu a ještě vám přikrájí, 40% sýr jako dezert a obligátní litřík k tomu - to je ta lehká, zdravá francouzská kuchyně, nad kterou se gastronomičtí odborníci přímo rozplývají:-)))
Ve Francii po takovém lehkém zdravém obědě odcházím nasycen (pokud jsem schopen odejít), zatímco v Čechách se po tom těžkém nezdravém obědě odcházím někam najíst...
Kéž by byl život černobíly!

20.03.2015

Originální a velmi slibný začátek se postupně zamotává do složitě vyumělkovaných kombinací, navíc vše říznuto opět tou jedinou správnou ideologií, až se nakonec z Alana stává učitel samotného Jamese Bonda a velkolepá hvězda jménem Alan Karlsson se tak zářivě rozprskne na jásajícím nebi - nejspíš vylezl z okna a jako už tolik jiných nadějných zmizel v Hollywoodu....
Alane, škoda, měl jsi na víc!

27.12.2014 1 z 5

Morální zvíře Morální zvíře Robert Wright

Protože ženy upřímně nenávidí logiku.

31.08.2014 5 z 5

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

Fascinován větou: "Kniha, jejíž pověst je pošpiněna tím, že směla vycházet...", kterou kousek dole použila Tyyynab, jsem se ocitl v nějakém obludném světě. Podle této, nedej bože módní logiky, by totiž Mein Kampf dnes patřila na piedestal, zatímco takový Hemingway by šel do stoupy :-)))
Kniha Milenci a vrazi je především skvěle napsanou reportáží ze života, žádný Hollywood. A zároveň je to i kniha o moci, proto měla, má a bude mít i tolik nepřátel.
"Až si bojovníci nacpou nácky a ukojí se, zmodrají...... Až to už nebude k dívání, naštvou se posléze strašně červení lidi z vnitrozemí Asie, Afriky a Jižní Ameriky, co se v životě nenajedli....."
Autor "jen" nekompromisně a pečlivě rozvedl téma staré několik tisíc let, přitom věčně aktuální. Motýlek nebo hadry, blábol nebo decentní mluva - jak v tom jedou prachy a moc, tak se zachraň, kdo můžeš! A že prachy a moc v tom jedou skoro vždycky:-)
Stejnojmenný film z r. 2004 je ideologická slátanina, která nemá s původní myšlenkou knihy nic společného, protože autoři filmu neměli k jejímu vyjádření tu odvahu, kterou měl Páral už v r. 1969!

31.08.2014