vlk.stepni vlk.stepni komentáře u knih

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Ve chvíli, kdy autor začne argumentovat o tom, že se "svět zlepšuje", brutálně selektivním výběrem argumentů typu, že vzniká o mnoho řádů více filmů, než před sto lety, nebo že se snížily emise oxidů síry, jsem to navždy odložil. Pokud to myslel autor tak, že kniha o problematice manipulace s fakty má toto téma demonstrovat sama na sobě, je to samozřejmě vtipný koncept, ale drtivá většina čtenářstva to takto vnímat nebude. Navíc z knihy čiší potřeba za každou cenu dokázat, že se "svět zlepšuje" (což se tam neustále explicitně opakuje). Pomineme-li vůbec nesmylnost takto brutální zkratky, otázka je proč a kdo potřebuje o tomto lidi za každou cenu přesvědčit - místo aby podpořil kritické myšlení tak, aby si každý mohl obrázek udělat sám.

27.06.2021 odpad!

Ustláno na betonu Ustláno na betonu Elen An

Když po několika marných pokusech vyzvednout knihu v nakladatelství předevčírem zazvonil pošťák v roušce a nesl balíček, trochu jsem se zatěšil. Když jsem ji pak ale vyndal z obálky, viděl, že není nejhubenější, a položil ji na léta dobře pěstěný „komínek věcí k přečtení", který se dlouhodobě vyvíjí jako křivka akciových trhů a poslední dobou už má celkem problém s rovnováhou, moc mě to nenadchlo. Večer jsem ji ale otevřel, jenom na chvíli – čekalo mě celodenní školení završené zkouškou, takže bylo potřeba se vyspat. Chachá, pařící mládež, to je krásný, řekl jsem si po pár desítkách stran a zaplašil myšlenky na to, jak bych šel hned někam do klubu, na HCčko, na rave, nebo aspoň na roh na pár Doubravníků (psáno v době lockdownu). Další večer jsem se ale pěkně začetl a když mi kolem jedenáctý zavolali kamarádi, jestli nechci dorazit k nim, vymluvil jsem se na zákaz vycházení s příslibem sice jen literární, zato určitě o dost divočejší párty. Ve čtvrt na čtyři ráno jsem měl dočteno. Pěkně se mi vybavily doby dávno minulý, párkrát mě u toho píchlo u srdce a párkrát u jater. :) Postavy jsou přesně tak nepravděpodobný, jako jsou skutečný lidi, což platí i o jejich vzájemných náklonnostech, pocitech, v kterých se umí utápět, a koneckonců i o záhadných postavách, o kterých si nejsme úplně jistí, jestli jsou skutečný a nebo přízraky.

30.01.2021 5 z 5