vintage_soul vintage_soul komentáře u knih

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

Měla jsem velké obavy kvůli tomu, jak moc jsem se těšila na přečtení. Ale po přečtení kniha byla pro mě jedno velké milé překvapení. Jako Malý život ve mně vzbudila melancholické pocity, které netížily mé srdce, ale spíše příjemně hřály.

01.04.2024 5 z 5

Vídeňský císařský dvůr Vídeňský císařský dvůr Frank Huss

Jedna z nejzajímavějších knih o životě vídeňského dvora z 17.-18. století. Kniha je rozdělena na 2 části. První část je věnována Habsburským panovníkům, kde oceňuji přehledné informace o každém z nich a zajímavosti z jejich života. Druhá část se věnuje prezentaci Habsburků. Nalezneme tu kapitoly o jejich rezidencí, ceremoniály a především o hudbě, ta hrála hodně důležitou roli. Tuto knihu hodnotím kladně, protože poskytla originální a do jisté míry ucelený pohled na vídeňský dvůr na konci raného novověku.

15.01.2023

Kadiš a jiné básně Kadiš a jiné básně Allen Ginsberg

S tímto spisovatelem jsem se seznámila na hodině literatury při výkladu o Beat Generation. Po vyslechnutí příběhu o jeho životě jsem měla pokušení přečíst si něco z jeho děl. V knihkupectví jsem narazila na tuto knihu. Nelituji jediné minuty, kterou jsem věnovala jemu. Při čtení mi naskakovala husí kůže a přemýšlela jsem nad jeho dětstvím a dospíváním s duševně chorobnou matkou. Myslím si, že tohle nebylo mé poslední setkání s ním.

29.09.2021

Tisíckrát obejít strach Tisíckrát obejít strach Olivia Wenzel

Kniha má dva plusy a to téma (vyrůstání v DDR, když je člověk jiné barvy) a spojení češtiny a angličtiny. Bohužel mi vadilo, že jsem se často ztrácela s kým hovoří.

26.04.2024 5 z 5

Exil a identita: Posrpnový exil v Rakousku a Švýcarsku Exil a identita: Posrpnový exil v Rakousku a Švýcarsku Ondřej Haváč

Velmi zajímavá monografie o exilu a české identitě. Dávám velké plus za skvělou práci s narátory. Kniha dostala úplně jiné světlo, když to vyprávěly osoby, které to skutečně zažily

14.01.2024

Autokrat a jeho doba - Rusko a revoluce v letech 1830-1831 Autokrat a jeho doba - Rusko a revoluce v letech 1830-1831 Karel Svoboda

Vynikající monografie pojednávající o důsledcích revolucí, Mikuláši I. a vysvětlení strachu okolních zemí z carského Ruska. Na to jak je krátká, tak obsahově je bohatá. Určitě doporučuji.

12.03.2023

Za časů Ludvíka XIV. Za časů Ludvíka XIV. François Bluche

Tato kniha nám přináší ucelenější pohled na období vlády Ludvíka XIV. Není tu zde jenom prezentace jeho královské osobnosti, ale i prezentace jeho činů a dopadů na zemi. Na jednu stránku kladné věci, které přispěly k prosperitě Francii, ale na druhou stránku to zničilo některé skupiny lidí (např. protestanty).

20.01.2023

Rozkoš a láska Rozkoš a láska Leah Otis-Cour

Tato studie je nejenom kvalitně napsaná, ale též je čtivá, což je vzácnost u takových to knih

26.05.2022

Sakura ve vichřici Sakura ve vichřici Joe Hloucha (p)

Překrásný romantický příběh, který mě pohladil po duši. Jako milovnice japonské kultury a přírody mi chvilkami bylo smutno, protože jsem ty překrásné sakury nemohla vidět na vlastní oči.

10.01.2022

Nádherná vada Nádherná vada Arthur Japin

Kniha mě moc nebavila, chtěla jsem ji dát šanci a dočíst ji, ale bohužel jsem se nechtěla trápit, tak jsem ji odložila. Nápad na příběh byl zajímavý, ale nějak mi tam neseděl Casanova, i když tam měl důležitou roli.

11.03.2020

Ponorka Ponorka Joe Dunthorne

Kniha mě natolik oslovila, že jsem jí četla 3x a stále mě baví. Hlavní postava Oliver je odlišný od dnešní mládeže a proto jsem si ho oblíbila. Líbí se mi, že autor volí cizí slova na začátku kapitoly. Největší plus má autor ohledně charakteristiky postav, zvolil nedokonalý lidi, a tím se odlišuje od většiny autorů. Doporučila bych knihu těm, kteří si rádi oddychnout od středoškolské klasiky (krásná dívka, která je ovšem zastíněna bandou namyšlených dívek a krásný sportovec, který si je všimne). Určitě tahle kniha má i negativní stránku, ale já jí nevidím. Pro mě takhle knížka je srdcovka

28.12.2018