Veronika 74 Veronika 74 komentáře u knih

Topecká škola Topecká škola Ben Lerner

Skvěle napsáno, pro rychlé pochopení vztahů doporučuji si napřed přečíst anotaci na zadní straně obálky (i když jinak anotace zásadně předem nečtu).

Vybroušený jazyk a kompaktní styl, velmi bohatý na popis situací a pocitů, od těch zásadních a krizových až po zdánlivě okrajové. Líbilo se mi "zacyklovávání" jednotlivých úseků děje pomocí citací a frází použitých v předchozím textu; části knihy tak trochu připomínají obří sloky básně.
Rovněž jsou skvěle propojeny pohledy jednotlivých vypravěčů.

Celé to bohužel zabilo posledních 40 stran o jakési politicky korektní demonstraci proti zlému Trumpovi (nejsem Trumpovec) a za hodné přistěhovalce a jejich práva, kam rodiče vzali i své velmi malé děti, přestože hrozil potenciální střet se silovými složkami. Tímto zpolitizováním kniha najednou ztratila své dosud pečlivě budované literální kouzlo a vše sklouzlo k jakési liberální agitce.

Kniha byla v roce 2020 finálním kandidátem na Pulitzerovu cenu a nakonec ji nedostala, možná i kvůli jmenovitému zmiňování politiků, které se nelíbilo ani na americké literární scéně, jak se nechala slyšet a autorovi bylo doporučováno, ať se uvedenému vyhne. Dalšími kandiditáty byli Holandská vila (Ann Patchett) a Chlapci z Nickelu (Colson Whitehead), a podle mě je Topecká škola z těch tří nejlepší, nebýt ovšem toho závěru.

Autorova škoda, mohl mít Pulitzera.

25.11.2023 4 z 5

Lidská skvrna Lidská skvrna Philip Roth

Vzhledem k dnešní situaci velmi aktuální.

07.09.2023 5 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Jako "Kde zpívají raci", jak se inzeruje na obálce, to sice není, ale jsem spokojená.

07.09.2023 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.

24.07.2023 5 z 5