vaskajiras vaskajiras komentáře u knih

Kruh Kruh Mats Strandberg

K sérii Kruh, Oheň, Klíč jsem se vracela s obavami, jaký na ni budu mít názor po těch několika letech, co jsem ji četla poprvé. No... jako třináctiletá jsem ji nekriticky zbožňovala, jelikož spojovala dohromady všechno, co mě tehdy na knihách přitahovalo: magii, vztahy a problémy puberťáků, nějaké ty kecy o vyvolených, démoni, zachraňování světa atd. Dnes už to vidím poněkud střízlivěji a vím, že série má své mouchy, ale přesto jsem ráda, že jsem se k ní vrátila.

Světlé a stinné stránky bych dokázala rozebírat klidně hodiny, takže pro jistotu pouze stručné shrnutí:

Mínusy:
- klišoidní téma (vyvolené, co mají zachránit svět před zlem, + magie elementů)
- nepříliš zdařilý překlad a korektura (někdy mi z těch větných formulací, patvarů a hrubek vstávaly vlasy na hlavě, až jsem měla chuť naučit se švédsky a udělat to lépe... nebo si minimálně došlápnout na korektora, protože tohle by s čistým svědomím do světa neměl vypustit)
- příliš široký záběr
- rozvleklost děje a s tím související
- velké množství stran (už jen kniha, která má sama o sobě 500+ stran, je docela masakr, ale udělat z takových bichlí celou trilogii, to je doslova zabijácký)

Plusy:
+ velké množství stran (pro ty, co se v tom vyžívají ;))
+ atraktivní, (pro nás) neobvyklé prostředí švédského maloměsta
+ kombinace magie a problémů z běžného života
+ různorodost postav (každý si najde "tu svou")
+ pěkná obálka :)

11.10.2020 3 z 5

Cool Girl! Cool Girl! Lena Valenová

Oddechové čtení pro holky. Zajímavý nápad. Pěkně zpracované. Pro mě (jakožto pro někoho, kdo sice patří do cílové skupiny, ale podobné příběhy nejsou právě jeho šálek kávy) milé překvapení. Závěr mi přijde uspokojivý i bez hlasování a přečtení epilogu na internetu.

***
P. S.: Jsem jediná, kdo hned prokoukl, jak to bude s tím Soniným crushem? A taky Zbynďu? :D

31.08.2020 4 z 5