tereza7090 tereza7090 komentáře u knih

Pod Palcem Pod Palcem Jarmila Pospíšilová

Velice čtivá česká detektivka se zajímavou a snadno uvěřitelnou zápletkou. Postav je v knize tak akorát, aby se v nich čtenář neztrácel, takže jsem od začátku věděla, jaké vztahy mezi sebou mají a jak na sebe působí.
Kapitoly jsou kratší, což mi vyhovuje, většina má svůj příběh o každém obyvateli vesnice. Na jedné straně stojí sympatický policista ve výslužbě Viktor Palec a na druhé straně zkorumpovaný padouch Jaromír Ošťádal, který svými praktikami je trnem v oku mnoha lidí. Nemá dobré vztahy ani s rodinou ani s lidmi ve vesnici. Je to pletichář, který má rád jen sebe a mamon.
Jak prostředí, tak i charaktery lidí jsou vykresleny velmi dobře, čtenář se zajisté vcítí do obyvatel vesničky, kde právě Palec se stal starostou a teď je na něm, aby případ vyšetřil. Případ komplikuje i návrat Ošťádalova bratra Pavla ze zahraničí.
Motiv zločinu se zdá úplně jasný, protože spousta lidí neměla dotyčného ráda. Vraha jsem neodhalila vůbec, na konci jsem byla velmi překvapena.
Kniha se mi líbila, je vidět, že i česká detektivka může být kvalitní. Knihu jsem měla přečtenou během dvou dnů, takže doporučuji a dávám plný počet hvězdiček.

24.08.2021 5 z 5

Dům na konci cesty Dům na konci cesty Veronika Černucká

Tak tohle mě opravdu bavilo. Skvělá knížka od české spisovatelky, kterou jsem sice znala, ale neměla od ní nic přečteno. Jaká škoda, hned musím napravit. Kniha Dům na konci cesty mi přijde něco mezi detektivkou, thrillerem a románem. Jsou zde i prvky humoru, nadsázky a ironie. Autorka zde líčí osudy obyvatel jednoho domu a několika postav a charakterů. Líbí se mi ústřední postava soukromé vyšetřovatelky Tary, je to rozhodná žena s bystrým úsudkem, která se jde tvrdě za svým. Naopak policista Vyskočil je jejím protipólem, ať už v myšlení anebo vyšetřovacích schopnostech. Z rodiny Jermanů mi nejvíce k srdci přirostla Dominika, kamarádka Tary, švagrová Lucie a pak hospodyně. Naopak bytostně nesympatická mi byla Sára. Každý z rodiny má svá tajemství, nad rodinou velí pevnou rukou otec Dominiky. Celá rodina, až na jeho nejmladší děti, se mu musí podřizovat. V knize je postav tak akorát, aby se v nich čtenář neztrácel, takže se dobře sleduje dějová linka. Na můj vkus je zde vražd až příliš mnoho, to však knize přidává na čtivosti. Hlavně konec jsem "zhtla" během jednoho večera. Vraha jsem neuhádla ani náhodou. Za mě tedy opravdu dobrý, dávám plný počet hvězdiček a doporučuji.

20.07.2021 5 z 5

Temná zákoutí Temná zákoutí Arnaldur Indriðason

Tak tahle kniha mě bavila a moc. Četla se výborně, postav tak akorát, takže stále jsem měla přehled. Líbilo se mi střídání minulosti a současnosti. Mám ráda knihy, kde se prolínají časové úseky. Hlavní hrdinové-vyšetřovatel Thorson a Konrád mi byli velmi sympatičtí, ač každý z jiného časového úseku. Přišlo mi velmi zajímavé vyprávění z Konrádovo dětství a jeho rodinné peripetie. Škoda, že jsme se nedozvěděli, co se stalo s jeho otcem. Byla zde zakomponovaná dobře i historie Islandu, probíhající válka a postoj lidí k americkým vojákům. Doba nebyla lehká, politika je zde nenásilně včleněna. Vraha jsem vytušila až na konci dle náznaků. Dívek mi bylo líto, na konci jsem pochopila, proč se zachovaly, jak se zachovaly. Asi v té době neměly jinou možnost. Trošku mi v knize přišlo rušivé tykání, jsme přece jen zvyklí cizím lidem vykat. Líbilo se mi i prostředí Islandu, prvně jsem četla islandskou detektivku a určitě nebude poslední. Dávám plný počet hvězdiček a tuto knihu doporučuji.

06.06.2021 5 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Z knihy jsem úplně nadšená a dávám pět hvězdiček. Od této autorky jsem zatím žádnou jinou knihu nečetla, takže jdu hned objednat nějakou další. Líbila se mi dějová linka, zaujal mě příběh amišů. Zatím jsem žádnou jinou knihu o této komunitě nečetla, bylo to pro mě novinka. Hlavní představitelka "náčelnice" Kate byla velice sympatická, i se svou smutnou minulostí. Případ, který v této knize řešila byl od začátku zahalen tajemstvím. Kdo by chtěl zabít tak hodného a milého chlapce Daniela? Ale nic není, jak se zdá. Na povrch vyplouvají tajemství, které by amišové nejraději nechali spát. Pachatele jsem neuhádla, knížka je plná zvratů a dobře se čte. Postav je tam tak akorát, aby se se v nich čtenář neztratil. Autorka bravurně popisuje místní zvyky i farmy, úplně jsem cítila, jako bych tam byla. Trošku mi přišel nedotažený osud Ruth a Marka Petersheima. Jeho čin mi přišel nedovysvětlený, i když jeho pohnutky jsem chápala. Dobře se četlo i o mladých amiškách a jejich rodinách. Ke konci knihy se to rozjíždí na maximum, v ohrožení je i samotná náčelnice. Pachatele se ovšem dozvíte až na posledních stránkách a myslím si, že budete překvapeni stejně jako já. Této knize nemůžu nic vytknout, 317 stránek jsme měla přečtené za tři dny.

26.04.2021 5 z 5