tenax tenax komentáře u knih

Ve spárech oceánu Ve spárech oceánu Knud Andersen

Běžný dobrodružný román pro mládež. Nehezké ilustrace (vydání 1982).

Pirátská dobrodružství Pirátská dobrodružství Milan Ferko

Volně navazuje na knihu Pirátští králové a královští piráti, platí o ní totéž, tedy že základní historické informace asi sedí, ale jinak je věrohodnost problematická. Ale za přečtení stojí.

Kondor útočí Kondor útočí Václav Šolc

Román je zajímavý hlavně líčením reálií říše Inků. Je zde patrná autorova důvěrná znalost prostředí a zaujetí pro tragický osud Indiánů.

Tajemství Dračí stěny Tajemství Dračí stěny Jozef Žarnay

Dětská sci-fi, která se nezabývá hodnověrností příhod a technickou stránkou vesmírných letů. Je to spíš dobrodružná četba pro kluky kombinovaná s pohádkou o mimozemšťanech. Kdo to nestihl v dětství, prošvihl vhodnou dobu k četbě této knihy a už by to snad ani neměl zkoušet.

Chancellor / Archipel v plamenech Chancellor / Archipel v plamenech Jules Verne

Naprosto nesouvisející práce, časově i obsahově, nechápu, proč je francouzský a poté i český vydavatel spojili, když původně vyšly samostatně (1875 a 1884). Ale jinak běžné verneovky ze série "podivuhodných cest", žádný fantastický motiv. Dají se číst, ale bez zvláštního nadšení a zaujetí. Výborné asi byly původní ilustrace, které ale hodně utrpěly tiskem na novinový papír edice Karavana.

Vyplul z Liverpoolu Vyplul z Liverpoolu Edouard Peisson

Román byl inspirován a je volným zpracováním tragédie Titaniku. Chybí tedy jakýkoliv moment překvapení, jde jen o to, kdo z románových postav z autorovy vůle zemře a kdo přežije. Přesto je to poutavé čtení, na kterém je znát autorova důvěrná znalost prostředí. Trochu mi vadily jen ilustrace, které se k tomuto typu románů nesedí.

Cesta mrtvých Cesta mrtvých Eduard Klein

Docela napínavý dobrodružný román, dobře se čte. Ale je běžné spotřební čtení, ke kterému se čtenář těžko bude vracet.

Válka s Venety Válka s Venety Jean Coue

Jde o literární zpracování části Caesarových Zápisků o válce galské, doplněné a dotvořené některými románovými motivy. Nic výjimečného, ale dá se to docela dobře číst.

Blázni z Hepteridy Blázni z Hepteridy Ludvík Souček

Už časopisecké vydání v Letectví a kosmonautice mě zaujalo tak, že jsem netrpělivě čekal na další pokračování. Proto jsem uvítal vydání knížky a s chutí se začetl znovu, a znovu se královsky bavil. Spojování záhadologických témat s autorskou fantazií a lehký, humorný styl vyprávění - to je prostě Souček v nejlepší formě, ať si kritici říkají cokoliv.

13.08.2013 4 z 5

Strážci pralesa Strážci pralesa Joseph Alexander Altsheler

Trochu J. F Cooper, trochu K. May. Nic výjimečného, spíš vzpomínka na literaturu, která mě kdysi bavila a proto si občas něco z ní přečtu. Nemusí se u toho přemýšlet, spíš než o napětí děje jde o napětí, jestli snad autor nevymyslí něco originálního. V tomto případě tedy nevymyslel. Ale co je mi záhadou, je název českého překladu. Jací strážci? Vždyť v originálu je runners, tedy spíš uprchlík, běženec! To přesně odpovídá obsahu, vždyť oba hlavní hrdinové skoro stále prchají před Indiány. Howgh!

Strážce bílého stáda Strážce bílého stáda Lukáš Luhan

Docela věrohodné líčení, jak to také mohlo být s Václavovou vraždou. Zajímavý popis reálií období počátků českého státu. Shodou okolností jsem téměř souběžně četl Bílkovy Hádanky naší minulosti 4, které pojednávají o stejném období a vypadá to, že se Luhan moc neodchýlil od toho, jak to také třeba mohlo být. O této době je známo příliš málo nezpochybnitelných faktů, většina údajů vychází pouze z účelově sestavených legend. Takže docela zajímavé čtení.

Tajemství Pito Kaa Tajemství Pito Kaa Petronij Gaj Amatuni

Průměrná sci-fi sovětské provenience. Snad má ještě dvě pokračování, která u nás nevyšla. Slzu kvůli tomu ale neuroním.

12.08.2013 2 z 5

Zajatci oceánu Zajatci oceánu Péter Hédervári

Technologická sci-fi, vlastně ne moc fantastická, spíš pokus o dobrodružný román, ale bez většího napětí. Zápletka strašně naivní, prostoduchá a předvídatelná, literární úroveň nevalná. Zklamání.

12.08.2013 1 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Typický Lemův román, jedna z klasických knih čisté sci-fi. Barvité popisy přírody cizí planety a nepochopitelné civilizace na ní, trochu archaické technické vybavení a chování pozemšťanů, dané dobou vzniku textu (vyvolávání filmů klasickou metodou, kouření cigaret v raketě apod.). Je to naivní, ale je to krásné! A je s podivem, že za 20 let (1959-1979) kniha vyšla 4×, pak už (pokud vím) ani jednou.

12.08.2013 4 z 5

Sever proti Jihu Sever proti Jihu Jules Verne

Klasický dobrodružný román, žádné technické vynálezy, zato spousta zeměpisných detailů a historických podrobností z průběhu války Severu a Jihu. Dalo se číst s jistou nostalgií a vědomím, že jde o Vernea, jinak bych to považoval za ztrátu času.

12.08.2013

Vítr smrti Vítr smrti Zane Grey

Napínavý a velice pěkně napsaný román z období pronikání na Západ. Dobře se čte, a zároveň nutí k zamyšlení. Kdo byl tehdy v právu, ti, co hájili svůj starý domov, nebo ti, kteří hledali domov nový? Těžko soudit. Každopádně stojí za přečtení. Vynikající Burianovy ilustrace.

12.08.2013 4 z 5

Nobody - muž z Neznáma Nobody - muž z Neznáma Robert Kraft

V dětství se mi to moc líbilo. To už je dáááávno.

12.08.2013 3 z 5

Drama v Livonsku Drama v Livonsku Jules Verne

Jeden z méně známých románů Julese Vernea, dost netypický, žádná fantazie, žádné technické vymoženosti, čisté kriminální drama se zcela nečekaným (ale očekávatelným) rozuzlením. Navíc je to psáno dost staromódním stylem, velké city, velká věrnost a oddanost ideálům, dnes už trochu "mimo mísu".

12.08.2013 2 z 5

Čertovo kolo Čertovo kolo Otakar Brůna

Kniha je psána nesrozumitelným a nepřehledným stylem, navíc silně ideologicky ovlivněným. Vůbec se mi to nelíbilo, dočetl jsem jen s přemáháním. Navíc letecké dění je "upozaděno" na účet dětského pohledu na válku a filozofováním o životě v diskuzích mezi vojáky. Škoda času a papíru.

12.08.2013 1 z 5

Závěť výstředníka Závěť výstředníka Jules Verne

Myslím že jde o jeden ze slabších autorových románů, zajímavý především historickým popisem místopisu jednotlivých amerických států. Trocha humoru v popisu povahových vlastností jednotlivých postav, napětí jen v tom, který stát bude dále vylosován. Jinak nuda, ale na mnoha stránkách, ať už se jmenují Závět výstředníka, Závěť výstředníkova nebo Hra o dědictví.

12.08.2013 3 z 5