Závěť výstředníka

od:

Závěť výstředníka

Román se odehrává ve Spojených státech amerických na sklonku 19. století a vypráví příběh skupinky šesti vylosovaných občanů, kteří po smrti chicagského milionáře a člena místního Klubu výstředníků (Excentric Club) Williama J. Hypperboneho hrají tzv. „husí hru“ o šedesátimilionové dědictví, a to nikoli jako společenskou hru... celý text

Román se odehrává ve Spojených státech amerických na sklonku 19. století a vypráví příběh skupinky šesti vylosovaných občanů, kteří po smrti chicagského milionáře a člena místního Klubu výstředníků (Excentric Club) Williama J. Hypperboneho hrají tzv. „husí hru“ o šedesátimilionové dědictví, a to nikoli jako společenskou hru v místnosti, nýbrž jako dobrodružnou cestu po celých USA, jejichž mapa je překreslena jako hrací deska. Postup hráčů po této desce je pak (jako ve skutečné „husí hře“) určen hodem kostkou, ovšem pod dohledem notáře. Podle dodatku k Hypperboneho závěti se kromě vylosovaných hráčů hry zúčastní i záhadný hráč známý jen jako „XKZ“.
V knize je podrobně popisováno cestování jednotlivých hráčů po jednotlivých státech USA, což umožňuje Vernovi uplatnit své hluboké geografické znalosti a popsat také nejvýznamnější americké pamětihodnosti.
Jak čtenář knihy správně tušil, hru nakonec vyhrál neznámý „XKZ“. Postaral se o velké překvapení... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345/zavet-vystrednika-345.jpg 4.238
Originální název:

Le testament d´un excentrique (1899)

Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
mulderka
24. března

Svěží, vtipná a originální oddechovka, kterou si ráda přečtu i dnes :-)

marmota-b
17. března

Mě to bavilo hodně. Možná na to má vliv i zájem o anglosaský svět obecně a konkrétně fakt, že jsem absolvovala předmět o zeměpise USA, takže jsem si u ledasčeho říkala "hele, to je tohleto!"

TheRaven
27.05.2015

Co na tom, že postavy jsou opět trochu šablonovité a čtenář od druhé kapitoly ví, jak to celé dopadne? Verne dokázal zábavnou a poutavou formou představit spoustu zeměpisných zajímavostí Spojených států amerických a málokterý čtenář by asi neměl chuť se spolu s hlavními protagonisty té navýsost výstřední hry zúčastnit. Popis americké povahy a zcela neuvěřitelných situací navíc dává nemálo vzpomenout na ztřeštěné příběhy Baltimorského dělostřeleckého klubu (Ze Země na měsíc, Okolo měsíce, Zmatek nad zmatek), chybělo snad jen více té satiry. Ale nebudu vymýšlet originality, protože ducha románu nejlépe popsal sám autor v posledním odstavci: „Žádáme čtenáře vzhledem k nepravděpodobným událostem vylíčeným v tomto příběhu, aby nezapomínali – což je polehčující okolnost – že to všechno se událo – v Americe!“

Eigis
22.08.2013

Dost vtipný a originální nápad, ale přehlcený zeměpisem.

tenax
12.08.2013

Myslím že jde o jeden ze slabších autorových románů, zajímavý především historickým popisem místopisu jednotlivých amerických států. Trocha humoru v popisu povahových vlastností jednotlivých postav, napětí jen v tom, který stát bude dále vylosován. Jinak nuda, ale na mnoha stránkách, ať už se jmenují Závět výstředníka, Závěť výstředníkova nebo Hra o dědictví.

vitavita
05.04.2012

Překvapující román Verna, i když mě Verne překvapil aspoň 10x ...