Závěť výstředníka

Závěť výstředníka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345/zavet-vystrednika-345.jpg 4 57 12

Román se odehrává ve Spojených státech amerických na sklonku 19. století a vypráví příběh skupinky šesti vylosovaných občanů, kteří po smrti chicagského milionáře a člena místního Klubu výstředníků (Excentric Club) Williama J. Hypperboneho hrají tzv. „husí hru“ o šedesátimilionové dědictví, a to nikoli jako společenskou hru v místnosti, nýbrž jako dobrodružnou cestu po celých USA, jejichž mapa je překreslena jako hrací deska. Postup hráčů po této desce je pak (jako ve skutečné „husí hře“) určen hodem kostkou, ovšem pod dohledem notáře. Podle dodatku k Hypperboneho závěti se kromě vylosovaných hráčů hry zúčastní i záhadný hráč známý jen jako „XKZ“. V knize je podrobně popisováno cestování jednotlivých hráčů po jednotlivých státech USA, což umožňuje Vernovi uplatnit své hluboké geografické znalosti a popsat také nejvýznamnější americké pamětihodnosti. Jak čtenář knihy správně tušil, hru nakonec vyhrál neznámý „XKZ“. Postaral se o velké překvapení...... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

Testament d'un excentrique , 1899

essene
07.01.2024 2 z 5

Zajímavé a vtipné))

ArkAngel
02.08.2023 2 z 5

Koncept dobrodružné hry po USA, která funguje jako stolní hra, je celkem zajímavý a dovedu si ho představit jako reality show typu Amazing Race nebo her od YT kanálu Jet Lag... ale v knižní podobě mi to jednoduše nesedlo. Čtenář akorát přeskakuje ze dne do dne, ze státu do státu a je ve stručnosti seznámen s popisem krajiny nebo historie, případně ho tu a tam čeká nějaká epizoda. Ve své době to mohlo být parádní čtivo, ale dnes jsou tu daleko poutavější dobrodružné romány.

Zdekat
10.06.2022 2 z 5

Příběh by vydal na skvělou delší povídku nebo novelu, román ale za mě zdlouhavě protahovaný množstvím zastaralých geografických údajů. Čtenáři se zájmem o historii, zeměpis USA ocení jistě lépe.

Luigi1
23.05.2022 5 z 5

Tak to se povedlo.Byl to zajímavý pohřeb se zvláštní závětí v podobě hry.Vítěz mohl získat miliony.

Phoenix16.cz
04.05.2020 4 z 5

O téhle knize jsem v životě neslyšela a náhodou jsem ji objevila v našem knihostromu. Vzala jsem ji, ale dlouho mi tu jen tak ležela na stole a nechtělo se mi do ní. Nakonec jsem ji přeci jen otevřela a prakticky hned mě chytla. Byla to jízda od začátku do konce. Trochu jsem se obávala, že se mi budou plést postavy, ale byly natolik přehledně představené, že vždycky bylo jasné, kdo je na tahu. Z dnešního pohledu je z knihy nejslabší závěr, který je těžce předvídatelný a klišoidní. Ve své době to určitě čtenáři vnímali jinak. Jako celek kniha velmi příjemně překvapila.

Hotovson
13.02.2020 4 z 5

A takovej to byl pěknej funus :) Dokonce i veselky jsme se dočkali, ale tu jsem očekával už tak od poloviny knížky, stejně jako totožnost neznámého XYZ, tak i to, že zvítězí. Ono se to čekat dá, ale to mi vůbec nevadilo, protože příběh to je pěknej, i se mi líbila ta netradiční hra. Respektive netradičně pojatá. Co mi trochu vadilo, byly ty zeměpisný vsuvky kde se co těží a přes co jede jakej vlak. Na muj vkus jich bylo až moc a pokud nemáte zároveň otevřenej atlas, tak se v tom začnete docela ztrácet :)

mulderka
24.03.2017 4 z 5

Svěží, vtipná a originální oddechovka, kterou si ráda přečtu i dnes :-)

marmota-b
17.03.2017 5 z 5

Mě to bavilo hodně. Možná na to má vliv i zájem o anglosaský svět obecně a konkrétně fakt, že jsem absolvovala předmět o zeměpise USA, takže jsem si u ledasčeho říkala "hele, to je tohleto!"

TheRaven
27.05.2015 4 z 5

Co na tom, že postavy jsou opět trochu šablonovité a čtenář od druhé kapitoly ví, jak to celé dopadne? Verne dokázal zábavnou a poutavou formou představit spoustu zeměpisných zajímavostí Spojených států amerických a málokterý čtenář by asi neměl chuť se spolu s hlavními protagonisty té navýsost výstřední hry zúčastnit. Popis americké povahy a zcela neuvěřitelných situací navíc dává nemálo vzpomenout na ztřeštěné příběhy Baltimorského dělostřeleckého klubu (Ze Země na měsíc, Okolo měsíce, Zmatek nad zmatek), chybělo snad jen více té satiry. Ale nebudu vymýšlet originality, protože ducha románu nejlépe popsal sám autor v posledním odstavci: „Žádáme čtenáře vzhledem k nepravděpodobným událostem vylíčeným v tomto příběhu, aby nezapomínali – což je polehčující okolnost – že to všechno se událo – v Americe!“

Eigis
22.08.2013 3 z 5

Dost vtipný a originální nápad, ale přehlcený zeměpisem.

tenax
12.08.2013 3 z 5

Myslím že jde o jeden ze slabších autorových románů, zajímavý především historickým popisem místopisu jednotlivých amerických států. Trocha humoru v popisu povahových vlastností jednotlivých postav, napětí jen v tom, který stát bude dále vylosován. Jinak nuda, ale na mnoha stránkách, ať už se jmenují Závět výstředníka, Závěť výstředníkova nebo Hra o dědictví.

vitavita
05.04.2012 4 z 5

Překvapující román Verna, i když mě Verne překvapil aspoň 10x ...

Kniha Závěť výstředníka je v