TaťkaMF TaťkaMF komentáře u knih

Kominterna: Dějiny mezinárodního komunismu za Leninovy a Stalinovy éry Kominterna: Dějiny mezinárodního komunismu za Leninovy a Stalinovy éry Jeremy Agnew

Krátké a čtivé dějiny mezinárodního komunistického hnutí doplněné kapitolou o vlivu Kominterny v Asii a v Československu. Velkým plusem je objektivnost a přehlednost.

23.11.2021 5 z 5

Korespondence T. G. Masaryk - Antonín Švehla Korespondence T. G. Masaryk - Antonín Švehla Eva Broklová

Korespondence našich vrcholných státníků, kteří stáli na počátku vytvoření samostatného státu a velkou mírou se podíleli na jeho vývoji.
Z dopisů je patrný vzájemný respekt a téměř blízké přátelství i přes občasné politické komplikace. Oba ale sdíleli víru v demokracii a ve zdárnou budoucnost československého státu. Je škoda, že oba byli posléze limitovaní zdravotním stavem, v případě Švehly dvojnásob vzhledem k věkovému rozdílu mezi ním a prezidentem Masarykem.
Kniha obsahuje i korespondenci TGM se Švehlovou manželkou Bohumilou, což hezky dokresluje vztah obou státníků a jejich rodin.

23.07.2021 5 z 5

Krvavá odyssea: Řecký boj za nezávislost 1821–1832 Krvavá odyssea: Řecký boj za nezávislost 1821–1832 Miroslav Šedivý

Celkem čtivá kniha o řecké válce o nezávislost. Přehledné uvedení do problematiky, nastínění širších souvislostí a popis těch nejdůležitějších událostí.
Kapitola evropských dějin, která u nás není tolik známá, ale určitě stojí za pozornost.

04.07.2021 4 z 5

Německá hospodářská politika v českých zemích v letech 1939-1945 Německá hospodářská politika v českých zemích v letech 1939-1945 Alice Teichová

Stručná a docela čtivá studie o hospodářských záměrech a strategii Němců v rámci Protektorátu.

19.06.2021 3 z 5

Život na příděl Život na příděl Rudolf Kučera

Skvělá a čtivá kniha o proměně každodennosti dělnické vrstvy v průběhu první světové války. Autor si pohrává se symbolem přídělu a to v doslovné tak metaforické rovině.
Celkově je kniha rozdělena na čtyři kapitoly, které se zabývají přídělem jídla, práce, genderu a protestu/hněvu. Všechny však spolu úzce souvisí a celkově čtenáři vykreslují obraz dělnického života v této epoše.

13.06.2021 5 z 5

Čechy na sklonku napoleonských válek 1810-1815 Čechy na sklonku napoleonských válek 1810-1815 Milan Švankmajer

Zajímavá a velmi čtivá kniha, která zobrazuje konec Napoleonských válek a jejich dopad na České země.
Největší pozornost je dána vojenským záležitostem, zejména tzv. České armádě, která sehrála klíčovou roli při Napoleonově porážce. Mimo to je tu dobře vykreslené politické pozadí a taky tíživá situace země, která musí živit stotisícovou armádu.

07.06.2021 5 z 5

Zločinná role gestapa Zločinná role gestapa Oldřich Sládek

Podrobně zpracovaná studie o říšské tajném policejním orgánu Gestapo, který je ale blízce propojený ještě s SD, SS atd.
Kniha v podstatě sleduje vývoj a změny v tomto orgánu na území Protektorátu až do jeho konce. Velké zaměření je tu na boj gestapa s nekomunistickým, ale hlavně s komunistickým odbojem. Možná je to zapříčiněno dobou sepsání, ale každopádně je zde role komunistického odboje a utlačování komunistů nacisty zvýrazněna nejvíce.
Pokud vás to nijak nerozruší, jedná se o velmi kvalitně zpracovanou syntézu o chodu a činnosti gestapa v Čechách.

07.02.2021 4 z 5

Germanizovat a vysídlit: Nacistická národnostní politika v českých zemích Germanizovat a vysídlit: Nacistická národnostní politika v českých zemích Detlef Brandes

Velmi kvalitní syntéza o problematice vysidlování a poněmčování. Množství informací, čísel a dalších podrobností ocení spíše odborníci a badatelé, ale i tak se jedná o dílo, které v této problematice nalézá jen málo konkurence.

07.02.2021 4 z 5

Kdy nám bylo nejlépe? Kdy nám bylo nejlépe? Vlastislav Lacina

Studie o hospodářském vývoji Českých zemí ve střední Evropě na počátku 20. století. Zabývá se českým hospodářstvím již za Rakouska-Uherska a sleduje jeho vývoj až do období kolem nástupu nacistů v Německu. Nesledujeme však jen jeho vnitrostátní vývoj, ale zejména snahy o zahraniční spolupráci států Evropy.

06.02.2021 4 z 5

Kroměřížský sněm 1848-1849 Kroměřížský sněm 1848-1849 Otto Urban

Velmi přehledná, krátká a kvalitní studie o působení svolaného Říšského sněmu. Kniha postupuje chronologicky, sleduje důležitá jednání, politické okolnosti, nejvýznamnější osobnosti a jejich výstupy.

06.02.2021 5 z 5

Bezectní lidé: O katech, děvkách a mlynářích Bezectní lidé: O katech, děvkách a mlynářích Richard van Dülmen

Skvělá antropologická sonda do společnosti novověké Evropy, ve které se autor zaměřuje na vnímání cti a "nepočestnost" určitých skupin obyvatelstva.

22.10.2020 4 z 5

Generál šel na smrt - Životní příběh Aloise Eliáše Generál šel na smrt - Životní příběh Aloise Eliáše Robert Kvaček

Vcelku stručně popsaný osud generála ing. Aloise Eliáše. Nejedná se o komplexní biografii, kniha je zejména zaměřená na Eliášovu činnost ve vládě za Protektorátu Čechy a Morava, jeho zatčení a následný proces. Dílo je doplněno několika fotografiemi a životopisnými daty. Pro čtenáře, kteří o osobnosti Eliáše či dobových událostí mnoho netuší, ale chtěli by se dozvědět víc, bude kniha ideální. S tak krátkým rozsahem, ale nemůže zcela postihnout okolnosti generálova působení, o celkovém životě nemluvě. Osobně jsem si nedokázal zvyknout na knižní jazyk, který se mi zdál občas zmatený a nesourodý.

06.10.2020 3 z 5

Bílá hora Bílá hora Olivier Chaline

Bílá hora od francouzského historika O. Chalina je detailně zpracovaná studie o jednom z nejpamátnějším střetnutí našich dějin. Kniha je rozdělená na tři části. V první je vylíčen samotný boj, jaké události bitvě předcházeli, kdo zastupoval jednotlivé strany či jak vypadalo a fungovalo vojsko složené převážně z kosmopolitní společnosti najatých žoldnéřů. V druhé části se autor zabývá náboženským významem bitvy, ve které hraje důležitou roli osobnost karmelitána Dominika od Ježíše a Marie, ale zabývá se i tehdejším ospravedlněním použití násilí ve jménu Božím či do jaké míry viděla katolická Evropa toto tažení jako znovuzrození křížových výprav. V poslední části se pak zabývá odrazem bitvy v pamětech, kultuře či umění.

27.09.2020 4 z 5