syssyphus syssyphus komentáře u knih

Příběhy obyčejného šílenství Příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

Pár knih od Bukowského jsem přečetl na střední, což už je víc než 10 let. Nyní jsem sáhnul po tomto souboru, abych osvěžil svou děravou pamět. Pane jo! Je zajímavé, kolik emocí dokáže vzbudit člověk údajně bez špetky empatie. Buk mě baví svým humorem a nadhledem, ale taky tím, jak si přibarví kde co. Zároveň z nej čiší smutek a rozhořčení nad svou dobou. Příběhy opravdu promítají šílenství duše, avšak jak on by sám řekl, alespoň mu nějaká zbyla. Závěr zní, že nemohu jinak než pokračovat ve znovuobjevování jeho tvorby.

30.09.2021 4 z 5

Putin a putinismus Putin a putinismus Walter Laqueur

Jedná se o zevrubnou a střízlivou analýzu politické situace v Rusku. Autor se zabývá historickými souvislostmi, současným stavem a klade spoustu otázek týkajících se budoucnosti, u kterých ani nepředstírá, že na ně lze odpovědět. Informace jsou podávány srozumitelným jazykem, jen občas mi nebylo jasné, do jakého časového období daný údaj zařadit.
Úplně mi nesedělo, jak byl text členěn. Jako by šlo spíš o soubor esejů popisujících jednotlivé faktory ovlivňující ruskou politiku - některé informace se totiž v určitých kapitolách opakují.

26.09.2021 3 z 5