Putin a putinismus

Nová kniha proslulého historika Waltera Laqueura, který se ruským tématem zabývá už několik desetiletí, hledá odpovědi na otázku, jak lze vnímat prezidenta Putina a fenomén putinismu, který nabývá na čím dál větší síle. Věnuje se především myšlenkovým a politickým zdrojům z posledních dvou století i z doby středověku, které současný ruský vůdce a lidé u moci vybírají a akcentují. Laqueur velmi přesvědčivě ukazuje, že jde o státní kapitalismus s prvky liberální hospodářské politiky, do níž však neustále zasahuje stát. Jde o takzvanou „řízenou demokracii“, která západní model liberalismu a občanských svobod považuje za nepřátelský a plný ohrožujícího chaosu. Autor v několika kapitolách názorně ukazuje, jaké politické síly jsou v současném Rusku na vzestupu, jaký vztah má země k dalším rozhodujícím politickým silám ve světě (USA, Čína, Evropská unie) i jak se daří, či nedaří naplňovat představu o euroasijské koncepci. Stranou nezůstávají ani témata o ruském mesianismu, nacionalismu, pravoslavné církvi, roli oligarchů, pozici „petrostátu“ či částečné restalinizaci. Fakta i autorovy závěry jsou podpořeny podrobnými odkazy na bibliografii a dávají čtenáři mimořádnou inspiraci k tomuto živému tématu. Knihu uzavírá doslov známého publicisty a znalce ruských reálií Jefima Fištejna....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293678/putin-a-putinismus-3E2-293678.jpg 3.816
Literatura faktu
Vydáno, Prostor

Putinism: Russia and Its Future with the West

Kniha Putin a putinismus

Vidlička

Pro někoho, kdo se problematikou začíná teprve hlouběji zajímat jako já, je knížka ideálním prvním vhledem. Všeobecnost a opakování termínů a názorů je v tomto případě spíš přínosem. Co je na všem pravdy samozřejmě nevím, musím toho načíst a zjistit víc. Ale za mě dobrý.

hnatlubo
04.05.2018

Zajímavě napsaná analýza současného Ruska.

bubka
28.01.2017odpad!

měla jsem si rovnou všimnout, že doslov napsal známý rusofob a ušetřila jsem si plácání v pečlivě vybraných a pověrečně vyložených "faktech".

hanak_v_exilu
14.01.2017

Brilantní kniha, kupodivu vzácně vyvážená. Autor není k Rusku ani přehnaně nepřátelský, ani nebrání neudržitelné pozice. K tamní společnosti přistupuje s velkým pochopením, ovšem přináší i kritický a příklady podložený vhled do jejích temnějších zákoutí. Nechybí ani přiblížení osobnosti nejvyššího představitele státu. Pokud budete chtít o Rusku za Putinovy vlády přečíst jen jednu knihu, tak doporučuji tuhle.

Pražská zima
Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska

Vladimir Putin

Walter Laqueur
americká, 1921 - 2018

Kniha Putin a putinismus je v