Putin a putinismus

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nová kniha proslulého historika Waltera Laqueura, který se ruským tématem zabývá už několik desetiletí, hledá odpovědi na otázku, jak lze vnímat prezidenta Putina a fenomén putinismu, který nabývá na čím dál větší síle. Věnuje se především myšlenkovým a politickým zdrojům z posledních dvou století i z doby středověku, které současný ruský vůdce a lidé u moci vybírají a akcentují. Laqueur velmi přesvědčivě ukazuje, že jde o státní kapitalismus s prvky liberální hospodářské politiky, do níž však neustále zasahuje stát. Jde o takzvanou „řízenou demokracii“, která západní model liberalismu a občanských svobod považuje za nepřátelský a plný ohrožujícího chaosu. Autor v několika kapitolách názorně ukazuje, jaké politické síly jsou v současném Rusku na vzestupu, jaký vztah má země k dalším rozhodujícím politickým silám ve světě (USA, Čína, Evropská unie) i jak se daří, či nedaří naplňovat představu o euroasijské koncepci. Stranou nezůstávají ani témata o ruském mesianismu, nacionalismu, pravoslavné církvi, roli oligarchů, pozici „petrostátu“ či částečné restalinizaci. Fakta i autorovy závěry jsou podpořeny podrobnými odkazy na bibliografii a dávají čtenáři mimořádnou inspiraci k tomuto živému tématu. Knihu uzavírá doslov známého publicisty a znalce ruských reálií Jefima Fištejna....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293678/big_putin-a-putinismus-3E2-293678.jpg 3.824
Žánr:
Literatura faktu

Vydáno: , Prostor
Originální název:

Putinism: Russia and Its Future with the West


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Putin a putinismus

syssyphus
26. září

Jedná se o zevrubnou a střízlivou analýzu politické situace v Rusku. Autor se zabývá historickými souvislostmi, současným stavem a klade spoustu otázek týkajících se budoucnosti, u kterých ani nepředstírá, že na ně lze odpovědět. Informace jsou podávány srozumitelným jazykem, jen občas mi nebylo jasné, do jakého časového období daný údaj zařadit.
Úplně mi nesedělo, jak byl text členěn. Jako by šlo spíš o soubor esejů popisujících jednotlivé faktory ovlivňující ruskou politiku - některé informace se totiž v určitých kapitolách opakují.

VítekP.
23. května

V mém případě se jedná o druhou publikaci zaměřující se na problematiku Ruska a musím říct, že mi Laqueurovo pojetí přišlo komplexní a srozumitelné. Jednu hvězdu však odebírám za poslední třetinu, která pro mě osobně byla méně záživná a nejméně informačně bohatá.


Vidlička
07.02.2020

Pro někoho, kdo se problematikou začíná teprve hlouběji zajímat jako já, je knížka ideálním prvním vhledem. Všeobecnost a opakování termínů a názorů je v tomto případě spíš přínosem. Co je na všem pravdy samozřejmě nevím, musím toho načíst a zjistit víc. Ale za mě dobrý.

hnatlubo
04.05.2018

Zajímavě napsaná analýza současného Ruska.

bubka
28.01.2017odpad!

měla jsem si rovnou všimnout, že doslov napsal známý rusofob a ušetřila jsem si plácání v pečlivě vybraných a pověrečně vyložených "faktech".

hanak_v_exilu
14.01.2017

Brilantní kniha, kupodivu vzácně vyvážená. Autor není k Rusku ani přehnaně nepřátelský, ani nebrání neudržitelné pozice. K tamní společnosti přistupuje s velkým pochopením, ovšem přináší i kritický a příklady podložený vhled do jejích temnějších zákoutí. Nechybí ani přiblížení osobnosti nejvyššího představitele státu. Pokud budete chtít o Rusku za Putinovy vlády přečíst jen jednu knihu, tak doporučuji tuhle.