Syllvanium Syllvanium komentáře u knih

Carmilla (převyprávění) Carmilla (převyprávění) Josef Pepson Snětivý (p)

Velice příjemná jednohubka gotického rázu. Pro milovníky upírských žánrů mohu jen doporučit, osobně mě nejvíc bavilo vnitřní srovnání s Interview s upírem, co se pojetí vztahu vypravěčky a Carmilly týče.

Dvě hvězdy strhávám za český překlad. Jako pardón, možná (spíš určitě) jsem hnidopich, ale výraz "v pohodě", ať už užitý v přímé či nepřímé řeč, v gotickém románu prostě nepřekousnu.

24.05.2021 3 z 5

Oči kočky Oči kočky Alejandro Jodorowsky

Tohle duo opět prokázalo, že spolupráce je dobrý nápad, který skvěle funguje. Drsná jednohubka v brilantním podání. V jednoduchosti je krása.

Ano, cena českého vydání je na útlost publikace astronomická, ale to je daň za vydávání takových jmen, jako je Jodorowsky a Mœbius v našich přizdisráčských končinách, prominete-li ten výraz. Ať si každý rozhodne, zda mu za to tahle dvojka stojí.

Pozn. pod čarou: Veškeré negativní recenze na stránkách knihkupectví pocházejí od lidí, kteří očekávali, že jde o komix o kočkách. Nutno dodat, že se poučili - tou bolestivější cestou.

12.05.2021 5 z 5

O výtvarném umění O výtvarném umění Emil Filla

Knihu jsem náhodou vyhrabala u dědečka v knihovně poté, co jsem bezcílně pátrala po literatuře zamřené na umělecké kritiky. Tento svazek mě příjemně překvapil. Představil mi Fillu jako oduševnělého pozorovatele a kritika umění, který má co říct, a umí to říct.

12.04.2021 5 z 5

Zrcadlo světa Zrcadlo světa Julian Bell

Sehnáno v Levných knihách za směšnou cenu, a vzhledem k poměru ceny a kvality musím říct, že to byl dobrý úlovek. Osvěžující nahlédnutí na dějiny umění lehce populárně naučnou formou.

12.04.2021 4 z 5

Před časem Před časem Georges Didi-Huberman

Fascinující polemika podána tou nejméně stravitelnou formou, na jakou jsem zatím kdy narazila.
Autor se vyžívá ve nadbytečném užívání metafor a připodobnění, vkládá je do dlouhých souvětí a pranic mu nevadí, že smysl věty se jaksi ztratil - dost možná i v překladu, kterýžto byl hrdinským pokusem přivést Didi-Hubermana do českého prostředí, avšak pokusem nevydařeným. Většinový čtenář, který se prokouše prvními stránkami úvodu, povětšinou knihu s křikem vyhodí z okna. Kdo vytrvá, dočká se zajímavě rozvinuté myšlenky o (ne)kontinuitě umění a paměti jako základního nosiče tvorby. Ale vytrvat je téměř herkulovský úkol. Byli jste varování.

Jedna hvězda odebraná za těžkopádný překlad, druhá za autorovu nechuť psát srozumitelně (či srozumitelně pro smrtelníka pobývajícího mimo francouzské prostředí postmodernistického filozofického proudu - a když už si z vás kvůli vašemu psanému projevu tropí šoufky i na domácí půdě, tak je asi třeba pozměnit přístup).

08.03.2021 2 z 5

Slovník historiků umění, výtvarných kritiků, teoretiků a publicistů v českých zemích a jejich spolupracovníků z příbuzný Slovník historiků umění, výtvarných kritiků, teoretiků a publicistů v českých zemích a jejich spolupracovníků z příbuzný Marie Platovská

Druhý díl nezbytného počinu v českém dějepise umění. Pochopitelně by snesl dodatky, třináct let je dlouhá doba, ale na kvalitě mu to neubírá.

05.03.2021 5 z 5

Stručné dějiny smrti Stručné dějiny smrti Douglas James Davies

Příjemně pojaté seznámení s tématikou smrti napříč historií. Vhodné jako úvod do problematiky. Doporučuji přečíst tento titul a pak navázat na rozsáhlejší variantu Philippa Arièse, která poskytne mnohonásobně širší rozhled a hlubší rozbor.

05.03.2021 5 z 5

Kočky jsou z Venuše, psi jsou z Marsu Kočky jsou z Venuše, psi jsou z Marsu Gerry Maguire Thompson

Přečteno před mnoha lety, výborně jsem se u toho bavila. Bohužel, zapůjčeno bůhvíkomu, a knihu jsem už nikdy neviděla. Kdekoliv tenhle paskvilní skvost skončil, věřím, že baví i nadále.

04.03.2021 5 z 5

Dějiny v datech II.: Od nástupu Habsburků do současnosti Dějiny v datech II.: Od nástupu Habsburků do současnosti František Čapka

Druhý díl "Dějin v datech", skutečně praktická přehledovka k vytvoření širšího rozhledu. Vhodné pro studenty i laické zájemce o historii.

Miloš Stehlík - Milovník krásna Miloš Stehlík - Milovník krásna Jiří Kroupa

Knížečka v krátkých kapitolách přibližuje osobnost profesora Miloše Stehlíka jako významného historika umění, památkáře a pedagoga, ale také jako sběratele umění, mecenáše i básníka. Psáno jeho blízkými kolegy a přáteli, text je milou vzpomínkou na tohoto výjimečného muže.

04.03.2021 5 z 5

Centrum je v Brně, je Brno v centru? Centrum je v Brně, je Brno v centru? Ivan Foletti

Útlá knížečka, mapující aktivity Centra raně středověkých studií do roku 2016. Čtenáře stručně seznamuje mimo jiné se studijními cestami studentů, s děním na vědeckých konferencích či vznikem periodika Convivium.

04.03.2021 5 z 5

Simonův kocour a trable s kotětem Simonův kocour a trable s kotětem Simon Tofield

5/5. Povinná četba chovatelů koček.

28.08.2015 5 z 5

Pusheen: Já, košišta Pusheen: Já, košišta Claire Belton

Right in the kokoro. :D
Jakožto kočkomil se u této knihy vždy skvěle bavím. Košišta nikdy nezklame a vždy mi zvedne náladu.

(A narozdíl od Simon's Cat, kde si každou chvíli říkám, že kočka, která zobrazené věci provádí, je zcela nepochybně stvoření koncentrovaného zla, u této knihy se neustále culím, a říkám si, jaké jsou kočky slaďoučká a roztomiloučká stvoření, které rády maršmeláky.)

28.08.2015 5 z 5