sykkex0494 sykkex0494 komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Bezpochyby nejlepší kniha od Andyho Weira, překonávající i Marťana (teda pokud nejste nějaký skalní fanoušek). Kdyby se filmového zpracování ujal Frank Darabont, bezpochyby by to překonalo Green Mile i Shawshank (musel by se teda preorientovat na scifi, takže by to byl spíš Spielberg nebo Scott). Připravte si vedle knihy i google, je zde obsaženo hooodně vědy, vědeckých termínů a poznatků (technická/přírodovědní VŠ výhodou). Knize nechybí snad vůbec nic - kvalitní příběh na jehož konci vám párkrát ukapne slza, snaha autora o maximální vědeckou přesnost, vesmír. Samozřejmě jako klasika - na konci vše dobře dopadne, ačkoliv pravděpodobnost celkového úspěchu mise se limitně blíží nule (čili v reálu by lidstvo vymřelo). Ale nedopadne to úplně tak, jak byste očekávali. Prostě to dopadne dobře. Uvidíte sami. Hlavní hrdina je takový ten klasický vědec samotář s hodnou a bádavou duší, což je rozhodně příjemná změna oproti Artemis, kde byla neposedná hyperaktivní arabka s touhou odhalit tajemství mesíčního města. Andy Weir opět dokázal, že patří k úplnému TOPu. Doporučuji všem, kteří dokáží přečíst více jak 400 stránek, neodradí je přílišná věda (nedělá se jim špatně při pohledu na matematiku, fyziku, chemii, materiálové vědy, vesmír a biologii) a zároveň mají rádi lineární příběh, kdy maji hlavní postavy jasný úkol a jednu jasnou cestu před sebou, končící nelehkým rozhodnutím, ovlivněným vytvořeným přátelským vztahem. Pokud splňuješ tyto kategorie a rád čteš knihy, okamžitě si tento mistrovský počin zajisti.
5/5

01.10.2022 5 z 5