SvatecniCtenar SvatecniCtenar komentáře u knih

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Detektivky běžně nečtu, není to zrovna můj oblíbený žánr. Ale jestli jsou všechny tak dobré jako Vodník, asi je číst začnu.

Prvních pár stránek jsem byla trochu rozhozená z rychlého tempa, kdy se přeskakuje mezi několika různými příběhy zúčastněných aktérů. Ale jakmile jsem se dostávala hlouběji, bylo vše jasnější. Právě to, že kapitoly nejsou zdlouhavé a často se mění postavy, udržuje čtenáře v bdělosti a čtení je velice svižné. Sotva knihu otevřete, už jste v polovině a pak zjistíte, že ji nedokážete odložit, dokud se nedozvíte, kdo je vrah.

Na tutéž situaci nám autorka nabízí pohled z více úhlů očima všech hlavních hrdinů. Díky tomu nám postupně začínají docházet souvislosti a jednotlivé dílky puzzle zapadají na své místo, abychom nakonec mohli celé zamotané klubko hned několika záhad rozplést.

Prostředí, kde se děj odehrává, je vždy detailně popsáno tak, že má člověk pocit, jako by stál přímo na tom místě obklopený divokou přírodou, tajemnými cestičkami a děsivými rybníky. Stejně tak postavy si dokážeme podle popisu dobře představit. Přesto té "omáčky" kolem není příliš, všeho tak akorát. Dialogy "nešustí papírem" , vše zní opravdově a přirozeně.

Zápletka je realistická a všemu doopravdy věříme, v celém textu není jediné místečko, kdy bych si řekla: "hm, tak to asi těžko, takhle by se to určitě nestalo". Vlastně mi chvílemi připadalo, jako by mi před očima běžel film.

Celkově moc zdařilá kniha, napsaná talentovanou autorkou, která má smysl pro napětí a dokáže ho přenést na čtenáře.
Vřele doporučuji, nebudete litovat!

19.02.2023 5 z 5