StaroČeška StaroČeška komentáře u knih

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Viděla jsem nejdřív film a pak jsem četla knihu. Je to krásná pohádka, taková jaké si vyprávěly naše babičky na začátku minulého století. Je v ní spousta nebezpečí, které musí být překonáno, mnoho moudrosti a hlavně šťastný konec.

21.12.2020 5 z 5

Madynka Madynka Astrid Lindgren

Četla jsem ji jako přípravu na čtení s vnoučky a vždy po přečtení kapitoly jsem dceři vyprávěla, co holky zase vyvedly a jak by se k tomu asi stavěli dnešní rodiče. Je to příběh lásky v rodině, vyprávění o tam, jak by měly fungovat mezilidské vztahy. Zvláště krásná je postava Abbe Nilssona, strážného anděla obou holčiček. Doporučuji číst všem maminkám i babičkám, je to krásný návrat do doby dětství i mateřství.

21.10.2021 5 z 5

Skleněný vrch Skleněný vrch František Niedl

Když jsem začala ten příběh okamžitě se mi vybavili Nebeští jezdci. Oba příběhy vyprávějí osudy mladých lidí, kterým se v okamžiku velmi změní zdravotní stav a pak postupem času i celý život. Uvědomila jsem si, jak zdravotní postižení a pobyt s lidmi v nemocnicích a rehabilitačních zařízeních lidi zvláštním způsobem sbližuje, což mohu potvrdit svou vlastní nedávnou zkušeností. A taky jak vám nemoc nebo úraz ukáže, že mnoho obyčejných lidských činností jsou najednou problémem, který musíte vyřešit. Tahle životní zkušenost přetřídí lidi kolem vás. Z vašeho života odejdou ti nedůležití a přijdou do něj noví, ti, které teď opravdu potřebujete. Nevím, odkud František Niedl čerpal materiál pro tuto knihu, ale já ji poslouchala se zatajeným dechem a mnohdy se slzami v očích. Skvělé je i to, že příběh je zasazen do 70. let minulého století a krásně popisuje jak komunisti řídili tuto zemi a jak žili obyčejní lidi.

02.08.2023 5 z 5

Město dívek Město dívek Patricia Scanlan

Ze začátku jsem byla skeptická a brala jsem knihu jako oddechovku, ale pak jsem ji přečetla jedním dechem. Je to trochu červená knihovna, všechny problémy tří hrdinek se vyřeší až pohádkově snadno. Devlin, Caroline a Maggie se postaví k životním problémům čelem a život jim přinese rozuzlení. Je to pěkné čtení s dobrým koncem.

09.04.2021 5 z 5

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Selma Lagerlöf

V roce 1901 dostala spisovatelka Selma Lagerlöfová zakázku napsat švédským školákům takovou učebnici vlastivědy a zeměpisu, která by byla napínavým příběhem a který děti přečtou jedním dechem, a zároveň by jim řekla co nejvíc o lidech a zemi, v níž žijí. Tak stvořila Nilse Holgerssona. Je to příběh pro menší školáčky, ve kterém poznávají nejen krásy Švédska, ale hlavně život divokých zvířat, jeho světlé stránky i mnohá nebezpečí, která na ně divoká příroda nastražuje. A malý Nils se z rozmazleného jedináčka mění v laskavého a dobrosrdečného malého človíčka. A to je v příbězích pro děti velmi důležité, aby si vážily všech živých tvorů a měly rády laskavé a odvážné hrdiny.

07.08.2023 5 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Císař Karel IV je čerstvě ženatý se svou poslední ženou Alžbětou Pomořanskou, když k jeho dvoru přijížní osobní sekretář jeho otce Jana Lucemburského Guillaume de Mauchaut. Oba muži tráví večery tím, že Guillaume vypráví Karlovi příběh vztahu jeho rodičů a jejich vlády v Čechách. Na toto vyprávění naváže Karel vzpomínkami na svá léta strávená ve Francii, vzpomínkami na muže, kteří jej vychovávali a ovlivnili, na své celoživotní boje se svým otcem Janem Luxeburským. Dovídá se o posledních letech života a smrti své matky. Vzpomíná na začátky svého panování v Čechách, cestu k trůnu císaře a do toho popisuje své současné starosti s mladou ženou a malým synkem Václavem. Poslouchala jsem audioknihu. Jiří Dvořák je zkušený vypravěč a v jeho laskavém podání sledujete příběhy Karlova života se zatajeným dechem.

29.06.2023 5 z 5