SSTknihy SSTknihy komentáře u knih

Postavy a siluety Postavy a siluety Eduard Bass (p)

Méně známé dílo klasika české literatury, které vyšly až 25 let po jeho smrti. V krátkých črtách zachytil Bass svět rázovitých figurek z pražského světa, včetně portrétů několika známých osobností, jako byl například Jaroslav Hašek.

18.10.2018 3 z 5

O fejetonu, s fejetonem O fejetonu, s fejetonem Ondřej Neff

Povinná četba na vysoké. Půlka spíš vzdělávací, půlka zajímavé čtení, různorodé stejně, jako směsice autorů, kteří svým dílem do knihy přispěli.

18.10.2018 3 z 5

Malá dramata Malá dramata Jiří Marek (p)

Drobné příběhy ze života běžných lidí. Více či méně dramatické události, které, i když často zdánlivě obyčejné, pro samotné protagonisty jsou v mnohém osudové.

27.09.2018

Tomáš a Markéta Tomáš a Markéta Jiří Křenek

Česká variace Příběhu lásky z prostředí výzkumného ústavu za dob socialismu. On klidný a vyrovnaný vědecký pracovník, ona temperamentní a spontánní novinářka. Potkají se, zamilují se, zjistí, že jsou si souzeni, ale život se rozhodne hrát s jejich životy po svém.

27.09.2018

Ten kdo odchází Ten kdo odchází Jaromír Pelc

Poezie času v poměrně čtivém podání. Stáří versus mládí, zašlé časy na starých fotografiích, pocit z nenávratnosti každičkého okamžiku, vzpomínky na dětství, otázka lidského bytí z pohledu času. Hlavní linie ukazuje na skutečnost, že teprve pochopení minulého vede k vážnému vtahu k přítomnému i budoucímu.

27.09.2018 3 z 5

Malý vodní had Malý vodní had Stanislav Rudolf

Tři jednoduché příběhy, jejichž hrdiny jsou kluci. Blažej se rozhodne zůstat kvůli kamarádům na učilišti, místo aby přestoupil na střední školu, Kryštof se těší na bratříčka, ale nakonec se musí smířit se sestrou a Honza si užívá popularity díky chycené poštolce, než mu dojde, že zvířeti je nejlépe na svobodě.

Irena chybí Irena chybí Anna Dániel

Když jednoho dne zůstane ve škole prázdná židle a ztracená dívka není ani doma ani u žádné kamarádky, rozletí se hned celá řada spekulací, co se mohlo stát. Lačné představy o zločinu se naštěstí nevyplní, i když pravda, která má kořeny v dávné válečné minulosti, přinese do dívčiny rodiny velké problémy, kvůli kterým se Irena rozhodla utéct. Celkem napínavé čterní, ale spíš z psychologického hlediska než z detektivního.

Tábor na Zlatém potoce Tábor na Zlatém potoce Vladimír Klevis

Pionýrský tábor, příroda a trochu ideologie. Díky autorovi čtivě napsané, ale nic, co by se mi zapsalo do paměti.

14.08.2018 2 z 5

Dubravka Dubravka Radij Pogodin

Příběh malého děvčete, které na prahu dospívání začíná pomalu rozumět vztahům a věcem kolem sebe. Díky tomu se stává rozumnější a chápavější.

14.08.2018 2 z 5

Výhra Výhra Hana Pražáková

Celkem pohodové, ale nijak objevné čtení o jedné gymnazistce, která hledá své místo na slunci.

Tři kroky do tmy Tři kroky do tmy Stanislav Šusta

Naštěstí jsem četla v době, kdy jsem si pojmy jako propaganda, nepřátelské rozvědky nebo třídní nepřítel ještě nedovedla nikam zařadit, takže si uchovám v paměti tři dobrodružné příběhy Franty Svátka, jeho odvahu, důvtip a statečnost. Dneska už bych to asi číst nedokázala. Některých příběhů je prostě škoda.

14.08.2018 3 z 5

O chudém mládenci a carevně O chudém mládenci a carevně neznámý - neuveden

Ukrajinská lidová pohádka o chudém mládenci, který zachrání psa, kocoura a hada a za to získal kouzelný prsten. Jak už to tak ale bývá, místo bohatství a krásné nevěsty skončí chudý, uvězněný a odsouzený k smrti. Naštěstí jsou tu jeho věrní zvířecí kamarádi a dobro tak zase jednou zvítězí nad zlem.

19.06.2018 4 z 5

Cesta do neznáma Cesta do neznáma Adam Bahdaj

Byla jedna mlsná myška a než se nadála, pytlík bonbonů i ji samotnou unášel vítr na palubě malé loďky po širokém rozlehlém jezeru. Neplánované dobrodružství s dobrým koncem, doplněné výraznými akvarelovými ilustracemi polské výtvarnice Naszy Ksiegarniové.

19.06.2018 3 z 5