sojkapraskacka sojkapraskacka komentáře u knih

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Další díl v řadě mistrovské série Písně ledu a ohně. Tentokrát nás zavede na místa, na něž v Hostině nezbylo místo. Hlavními vypravěči jsou: na Severu Jon, Stannis, Theon, Davos, Asha, na Jihu Jaime, Cersei a v Essosu Tyrion a Daenerys. Doplněné o linky za Zdí (Bran), o železných (Victarion) a v Dorne (Quentyn). A samozřejmě další.

Obsahově jde asi o nejvleklejší a nejnudnější díl hned po Hostině, oba tyto díly slouží k přípravě půdy pro Vichry zimy. V Tanci nejsou nijak zásadní bitvy, ani nečekané masakry na svatbách. Naopak, jsou zde popisy jídel na celou stránku i kapitola celá věnována Dannyinu průjmu.

Zato se právě zde budují zvraty, které nám přinesou Vichry. A že jich je. Kniha nás doslova zanechá na bitevních polích, a ukazuje nám, jak hrozná je momentálně situace všude na světě. Jídlo se stává nedostatkovým, a i bohatí lordi se musí začít uskromňovat. Na mnoha místech již zásoby dochází, a to ještě ani nezačala zima. Navíc je ekonomika v celém světě rozvrácená, v Západozemí kvůli roky trvající válce o nástupnictví, ve Východozemí se začínají projevovat nevýhody nově nabyté svobody - nedostatek pracovní síly.

Válka pěti králů sice s Tancem doznívá, ale Západozemí se neulevilo, ač by to tolik potřebovalo. Přes moře připlouvají nové spory a války, a na dalekém Severu se rozhoduje, zda lidé dokáží táhnout za jeden provaz - neboť za Zdí již zbývá jen hrstka těch, kteří mohou přiložit ruku k dílu.

A právě tady nás Martin zanechává - v nejistotě. Ať už se strachujeme o naše oblíbené postavy, o zásoby jídla, o vývoj situace v dalších hrách o trůny... nebo o to, zda se vůbec dalšího dílu dočkáme.

16.11.2020 5 z 5

Hra o trůny: Mytologie Hra o trůny: Mytologie Gwendal Fossois

Knihu jsem si koupil proto, že mi zbývalo ještě pár desítek korun do poštovného zdarma, a já si myslel, že tohle bude zajímavá oddechovka, kde se rozeberou bílí chodci, zlovlci a draci.

Inu, ne. Nerozeberou. Říká se, nesuď knihu podle obalu, a to tady platí, byť trochu opačně. Elegantní, šedá obálka skrývá domněnky a polopravdy autora, který se ohání mytologií, avšak většinou vaří z vody. Navíc kromě severské a antické mytologie žádnou jinou nepoužívá, a patrně ji ani nezná. Mám spíš pocit, že jde o dílo fanouška "historických" seriálů typu Vikingové, Řím atd. Nečekejte tedy nějaký akademický rozbor Hry o trůny, nedejbože Písně ledu a ohně.

Kdyby si autor dal práci, a zjistil si, co o svých knihách říká sám Martin (třeba že inspirací pro Zeď byl Hadriánův val, zatímco zde vás autor zavede do Tróji a Midgardu), asi by to nebylo špatné. Takhle je to spíš autorova fan fikce plná nájezdníků a Vikingů, kterou nabalil na Hru o trůny.

Takže, pokud chcete něco oddechového do vany, co se bude krásně vyjímat na poličce, tak asi jo. Jestli chcete rozbor mytologie ve Hře o trůny, založený na faktech, tak sáhněte po něčem jiném. Třeba Martinově blogu.

16.11.2020 1 z 5