sirslo sirslo komentáře u knih

Zodpovědně lehkomyslná Zodpovědně lehkomyslná Marcela Mlynářová

Vtipné to není, cestopis to není, děj to nemá, nedejbože myšlenku. Nejvíc to připomíná návštěvu otravné, nudné a přesto upovídané tetičky. Neustále tlachá o ničem, vypráví, kde všude byla, co tam jedla, jak to bylo krásné a jak se o ni starali. Vy přitom nenápadně koukáte po hodinách a doufáte, že bude brzy konec a že se přece jen nějaká pointa dostaví. Spoiler: Nedostaví. Jednu hvězdičku dávám za to, že přece jenom tuhle zbytečnost jde lépe odložit než onu otravnou tetičku.

03.08.2023 1 z 5

Velké spiknutí Velké spiknutí Michael Sayers

Knížka je naprosto poplatná době, kdy vyšla. Naprosto nekritické přebírání Stalinistického pohledu na historii Ruska a Sovětského svazu. O tom, jak daleko v překrucování pravdy autoři došli, dobře vypovídá citát z knihy (str. 171), který má popisovat sovětské věznění britského občana v roce 1933:

"Byli ke mně neobyčejně přívětiví a vyptávali se nanejvýš rozumně. Ti, kdo mne vyšetřovali, byli patrně dobří odborníci a rozuměli své práci. Vězení OGPU není vlastně ani vězení, je tam naprosto čisto, pořádek a dobrá organisace. Byl jsem po prvé vězněn, ale byl jsem se jednou podívat v anglické věznici a musím říci, že věznice OGPU je mnohem lepší ... Úředníci OGPU se ke mně chovali ohleduplně a dbali o mé pohodlí."

20.04.2023

12. dubna, 9.07 12. dubna, 9.07 Rudolf Černý

Takřka vše bylo objeveno a vynalezeno v Rusku. Tedy alespoň podle tohoto svěžího dílka: Nevolník Nikita již za panování Ivana Hrozného létal s dřevěnými křídly, písař Krjakutnoj vynalezl roku 1731 horkovzdušný balón, Lomonosov vynalezl anemometr a admirál Sokovnin kovovou vzducholoď. Jednadvacet let před bratry Wrighty létal s Možajského letadlem Ivan Golubov. Jo a taky Sověti vyhráli vesmírné závody. O přistání na Měsíci samozřejmě nesoutěžili, protože přistát na Měsíci byla blbost. A taky toho mnohem víc objevil sovětský Lunochod než všichni američtí kosmonauti dohromady.
Knížka se ani nepokouší hrát na objektivitu a věřit všemu, co se v ní píše, mohl i v roce 1974 jen imbecil.
V souvislosti s dnes řešenými problémy, mne zaujal tento odstavec: "S vyřešením problému atomové energie se naskýtá možnost roztavení diluviálního ledovce pokrývajícího celé Grónsko a Antarktidu. Tak by se ovlivnilo počasí na zeměkouli v lidský prospěch a získala by se pro osídlení pevnina v rozloze celé Evropy."

26.11.2021