Simbusa Simbusa komentáře u knih

Můj život Můj život Joseph Alois Ratzinger

Životopis je čtivý a poměrně stručný. Nejzajímavějším obdobím pro mě bylo dětství a adolescence autora za doby 2. světové války. Z knihy jde vyčíst zásadní rozdíl vnímání teologie a víry v té době a dnes. Zdlouhavé a (jakožto ne-studenta teologie) zbytečně rozsáhlé popisy děl teologů, které autor četl, stejně tak jako popisy teologického úůsobení každého svého učitele. Nicméně autor je člověk sečtělý a spousta jeho myšlenek se na základě těchto děl a skutečností utvářela.

04.10.2017 3 z 5

Pošli to dál Pošli to dál Catherine Ryan Hyde

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem za včerejší odpoledne. Její námět je výjimečný a přitom jednoduchý - změnit svět k lepšímu způsobem, jenž vymyslí 12letý hoch, který neztratil víru v lidi a dobro, které mohou konat.

Kniha je neskutečně čtivá. Jednotlivé kapitoly jsou popsány z úhlu pohledu různých postav, takže se vlastně sžijete s každou jednou osobností. Kromě toho je prostoupena výtržky z chlapcových deníků a úryvky ze článků, které zpětně popisují celý příběh. To čtenáři umožní dostat se do dvou časových os, které se posléze vzájemně spojí.

Musím tomu odpustit trochu toho amerického zveličování a nadsázky. Pro některé je kniha údajně až moc optimistická, pro mě ale byla jako záchranný ostrůvek v oceánu kriminality, zla a temnoty. Nepopírám, že mě emočně velmi sebrala a několikrát jsem u ní plakala jak malá. Je to asi jediný román, který jsem kdy četla, a jistě se k němu vrátím. Doporučuji všem citlivým dušičkám a lidem dobré vůle.

Kniha je i zfilmována s kladným hodnocením 76%. https://www.csfd.cz/film/5719-posli-to-dal/prehled/

06.11.2017

Papež František: Muž modlitby Papež František: Muž modlitby Mario Escobar

Kniha je skvělým přehledem života současného papeže. Kromě toho nabízí také pohled do historie, vysvětluje jednotlivé pojmy i průběhy složitých obřadů. Dotýká se nejen Františkova života, ale i působení papežů před ním. Po přečtení má člověk radost, kdo že to náš papež je a je znalejší základním církevním pojmům.

21.08.2017 5 z 5