sika444 sika444 komentáře u knih

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Vlastně až po přečtení člověku dojde, jak důležitou knihu přečetl. A jak mistrovsky napsanou. Posledních 100 stran už je to prostě velká literatura. Vše, co bylo do té doby, se sbalí do uzlíčku - a teď si s tím, milý čtenáři, dělej, co uznáš za vhodné. V české literatuře nenacházím obdoby.
Ještě k délce: mnoho knih i filmů prostě musí být dlouhých. Čtenáři, trp, ať se ti to zadře pořádně pod kůži. Musíš se nechat provést tou délkou, abys pochopil. Nebo víc: abys prožil, zakusil, stal se účastným. Zde nemůžeš být vzdáleným pozorovatelem. Vždyť stejně to dělal Dostojevskij s nekonečnými líčeními banálních rozhovorů (Bratři Karamazovi). A jemu to přesně tak funguje.

02.06.2019 5 z 5

Hrst vrbových lístků Hrst vrbových lístků Jarosław Iwaszkiewicz

Skvělé, silné básně. Arthure!

27.05.2019 5 z 5

Kázání našeho Pána na hoře Kázání našeho Pána na hoře John Wesley

Nebyl jsem schopen dočíst celé. Dnes se pracuje s biblickým textem jinak.

27.05.2019

Mor Mor Albert Camus

Stále výborné. Mor jako metafora. Postavy jako typy různých přístupů. Nejzajímavější srovnání kněze s agnostikem. Inspirovalo mě to ke kázání...

20.05.2019 5 z 5

Ecce Constantia! Ecce Constantia! Pavel Kohout

Shlédl jsem jako televizní inscenaci. Silně na mě zapůsobila především hlubokou historickou erudicí.

10.05.2019 5 z 5

Nežiju – hořím Nežiju – hořím Pejo Kračolov

Vyjadřuje náladu přelomu století, ale na rozdíl od Sovy nebo Hlaváčka má silné sociální akcenty, trýznivé vlastenectví a pocit hluboké životní skepse. Některé básně jsou velmi působivé, zvláště ty z venkovského prostředí.

10.05.2019 5 z 5

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Naprosto jedinečná kniha. Cenná ve srovnávání - ukazuje, jak byly různé problémy řešeny v jednotlivých částech Evropy. Nejkritičtější je Judt vůči Británii. A poslední kapitola je opravdu podnětná: Jak se stát staví k vlastní vině? Škoda, že se nezamyslel nad vinami českými...

08.05.2019 5 z 5

Les zpívá Les zpívá Konstantin Georgijevič Paustovskij

Je to prostě Paustovskij - romantik, pozitivní, balancující na hraně vlastenectví, ale hlídající si, aby se nestal propagátorem komunistického režimu. Láska k lesům je jeho celoživotní téma, zde se kolem ní rozvinuly příběhy několika postav.

08.05.2019 4 z 5

Korzár Korzár George Gordon Byron

Výsostná poezie kongeniálně přebásněná Jánem Buzássym. Zvláště Korzár.

07.05.2019 5 z 5

Caligula / Stav obležení Caligula / Stav obležení Albert Camus

Zvláště Stav obležení podává velmi výstižnou charakteristiku totalitní moci, která se prosazuje v byrokratickém systému vládnutí. Jasnozřivé a výstižné, i když s vyústěním dramatu si Camus nedokázal poradit.

07.05.2019 5 z 5

Cesta s Bohem - jedenáct promluv Cesta s Bohem - jedenáct promluv John Wesley

Někdy z těch kázání jde na člověka úzkost, že jediný opravdový křesťan v dějinách byl John Wesley.

22.04.2019 3 z 5

Cesta posvěcení Cesta posvěcení John Wesley

Nejlepší je Varování před úzkoprsým fanatismem.

22.04.2019 4 z 5

Cesta k Bohu - Devět promluv Cesta k Bohu - Devět promluv John Wesley

Nejlepší jsou kázání, která psal J.W. pro Oxford.

22.04.2019 4 z 5

Cesta víry Cesta víry John Wesley

Silně dobově podmíněné texty. Zajímavé jsou Prostředek proti pomluvám a Hospodaření s penězi.

22.04.2019 2 z 5

Cizí nebe Cizí nebe Nikolaj Stěpanovič Gumiljov

"A pak mě zabili." Jak zní v ruštině? Zvláště delší básně se s češtinou trochu perou.

22.04.2019 5 z 5

Užitečná rozprava o vedení války s Turky s výkladem Žalmu 28 Užitečná rozprava o vedení války s Turky s výkladem Žalmu 28 Erasmus Rotterdamský

Brilantní myslitel používá velmi pádné argumenty, poctivě rozebírá situaci a především odhaluje, že problém nejsou Turci, ale my, obyvatelé Evropy. Psáno ne 2019, ale 1530.

12.04.2019 5 z 5

Ani den bez řádky Ani den bez řádky Jurij Oleša

Pokorná kniha. Oleša si na nic nehraje, nebo naopak, ale pak je geniální. Reflexe, vzpomínky, střípky. škoda, že nepokračoval. Jenže - co by o bolševismu mohl psát?

08.04.2019 5 z 5

O svobodné vůli O svobodné vůli Erasmus Rotterdamský

Jedinečné a naprosto současné pojednání. Erasmus nezestárne.

03.04.2019 5 z 5

Exil a království Exil a království Albert Camus

Povídka Host je dokonalá. A vícepatrová. Skvělé.

03.04.2019 5 z 5

Rituál Turínského koně Rituál Turínského koně Martin Skořepa

Naprosto obdivuhodný niterný popis péče o maminku trpící Alzheimerem. Nemilosrdné odhalení složité a komplikované osobnosti autorského subjektu. Jsem zvědav na další knihy, na to, kam se autor posune.

30.03.2019 3 z 5