Užitečná rozprava o vedení války s Turky s výkladem Žalmu 28

Užitečná rozprava o vedení války s Turky s výkladem Žalmu 28 https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378854/bmid_uzitecna-rozprava-o-vedeni-valky-s--uTp-378854.jpg 4 2 2

Spis Užitečná rozprava o vedení války s Turky s výkladem Žalmu 28 (Utilissima consultatio de bello Turcis inferendo et obiter enarratus Psalmus XXVIII) Desideria Erasma Rotterdamského (1466/9–1536) byl sepsán a poprvé publikován roku 1530, tedy krátce po bouřlivých událostech ve Vídni, která byla na podzim předchozího roku sevřena v obležení tureckého vojska. Turci sice od obléhání nakonec upustili, avšak Evropa zůstávala v trvalé nejistotě a strachu z turecké expanze. Za těchto okolností se Erasmus rozhodl zapojit do debaty o válce s Turky a v Užitečné rozpravě probrat argumenty pro i proti jejímu vedení. Hlavním cílem spisu je však pojednat o tom, jak válku vést úspěšně, pokud k ní už dojde, a protože klíč k úspěchu spočívá v přístupu křesťanstva k víře a morálce, je do textu umně zakomponován i výklad Žalmu 28.... celý text

Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Academia

Consultatio de Bello Turcis Inferendo , 1530

sika444
12.04.2019 5 z 5

Brilantní myslitel používá velmi pádné argumenty, poctivě rozebírá situaci a především odhaluje, že problém nejsou Turci, ale my, obyvatelé Evropy. Psáno ne 2019, ale 1530.

los
05.01.2019 3 z 5

Rotterdamský vysvětluje, jak by Evropané měli přemoci Turky křesťanskou láskou, pokorou a moudrostí, nikoli lačnit po jejich území a majetku a zabíjet je; válku má vladař vést pouze v tom nejkrajnějším případě, kdy už není jiný způsob, jak vzniklý konflikt řešit