Sceptic Sceptic komentáře u knih

Vytoužená Vytoužená Séraphin Justin François Boëx

Matka českého národovca grófa Jána Milovica pochádza z nesmierne bohatej slovenskej zemianskej rodiny, do ktorej patrí i biskup Plyha a kardinál Sýkora. Plyha je a bol vždy presvedčeným Slovákom a Sýkora prívržencom dvora. Mladý gróf mal v Prahe pomer s Maňou, chudobným slovenským dievčaťom, v dnešných románoch mimoriadne cnostným a nadto krásnym a veľmi inteligentným.

Ladislav Nádaši-Jégé, Slovenské pohľady 1926

Celú kritiku tohto diela nájdete: http://zlatyfond.sme.sk/dielo/928/Nadasi-Jege_Kritiky/4

21.09.2012

Štíři Štíři František Kovařík

Jediná kompaktná publikácia venovaná chovu škorpiónov na našom trhu. Nájdete v nej základné informácie o chove škorpiónov a veľa zaujímavostí z ich sveta. F. Kovařík ako skúsený chovateľ a hlavne uznávaný svetový odborník v ich taxonómií nám poskytne dostatok osobných skúseností a postrehov. Pekná je aj bohatá farebná príloha a sprievodné nákresy. Popis cez 50 vybraných a bežnejšie chovaných druhov. Kniha je prehľadná a ako celok veľmi pútavá.

Svět sklípkanů Svět sklípkanů František Kovařík

Posledný počin v chove vtáčkarov od Františka Kovaříka spojil dokopy dve predchádzajúce publikácie, ktoré zaznamenali u chovateľov veľký úspech. Musím podotknúť, že kniha je určená začiatočníkom a tým, ktorí chcú mať aspoň základný prehľad či už o chove alebo iných rodoch v rámci čeľade Theraphosidae. Povinné kapitoly sú doslovne kópiou z predchádzajúcich kníh, doplnených aktuálnejšími informáciami. Na knihe musím oceniť množstvo kvalitných fotografií (350) z toho 200 sú fotografie pavúkov, zvyšok zobrazujú fotky biotopov a rôznych životných prejavov vtáčkarov. Ďalšiu časť knihy tvoria popisy jednotlivým rodom (32) pričom bežne chované rody sú zdokumentované na dostatočnej úrovni. Pri popisoch sa sem tam objavia zaujímavé informácie. Koniec knihy je čisto taxonomickou záležitosťou. Kniha je povinnosťou pre každého začínajúceho chovateľa vtáčkarov.

Chov sklípkanů Chov sklípkanů František Kovařík

Výborná publikácia od tohto známeho chovateľa vtáčkarov a svetového odborníka na škorpióny. Informáciám o chove vtáčkarov (starostlivosť, odchov, jedovatosť, rast a pod.) a ich potrebám je venovaná dostatočná pozornosť. Kniha obsahuje vybraný popis bežne chovaných druhov (rody Avicularia, Brachypelma, Grammostola, Lasiodora) doplnenými autorovými skúsenosťami a postrehmi. O kvalitné a zaujímavé fotografie (113) nie je núdza. Kniha by mala patriť do zbierky každého chovateľa vtáčkarov.

Sklípkani Sklípkani František Kovařík

Kniha Sklípkani nie je tak obsiahla čo sa týka samostatného popisu chovu jednotlivých druhov, ktoré sú veľmi krátke a stručné. V čase vydanie však bola priekopníkom v priloženej taxonomickej časti a určovacom kľúče jednotlivých rodov. V knihe samozrejme nechýbajú sekcie o starostlivosti, agresivite, nároky na potravu, terárium a iné. Ďalšia polovica knihy po “povinných kapitolách” je venovaná hlavne taxonómii, kľúču k rozlíšeniu podčeľadí vtáčkarov. Nechýbajú pekné fotografie. Vzhľadom na rok vydania knihy, došlo k viacerým taxonomickým zmenám. Niektoré mená pavúkov už nemusia byť aktuálne alebo chýbajú. Od tohto autora odporúčam hlavne Svět sklípkanů, ktorá je vhodným kompromisom jeho predchádzajúcich publikácií na tému chovu vtáčkarov (sklípkanů).