saxana saxana komentáře u knih

Eliška Přemyslovna Eliška Přemyslovna Hana Parkánová-Whitton

Knihu jsem právě začala číst, asi ji ze zvědavosti dočtu, ale- velké ALE - myslím, že by autoři historické beletrie měli zachovávat alespoň historická fakta. Když jsem si přečetla, že Václav III, narozený v roce 1289, polechtal v roce 1297 Elišku na tváři měkkými vousy, málem to se mnou seklo :-O Nebo snad lidé ve 13. století dospívali o tolik dříve? Ani korunovace Guty neodpovídá realitě - podle pramenů byla v té době Guta v šestinedělí po( snad předčasném) porodu a ne že porodila následkem vypětí během korunovace.. zatím jsem se dál nedostala, tak jsem zvědavá, co si autorka ještě upravila.

09.07.2016 1 z 5

Kunhuta Přemyslovna: Vynucený sňatek českého a polského království Kunhuta Přemyslovna: Vynucený sňatek českého a polského království Hana Parkánová-Whitton

Co bych u autorky ocenila - že se věnuje i málo známým ženským postavám českých dějin. Bohužel po přečtení dvou knih -Elišky Přemyslovny a Kunhuty Přemyslovny musím konstatovat, že mi oba příběhy přišly na úrovni červené knihovny. Eliška je přece jen známější, takže v knize je více faktů (i když různě upravených), ale v případě Kunhuty je to jedna smyšlenka za druhou.

17.07.2016 1 z 5