saryk93 saryk93 komentáře u knih

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Myšlenka knihy je sice hezká, ale můj názor je ten, že je kniha dost přeceňovaná. Uvědomuji si sice, že existuje spousta lidí, kterým kniha hodně dala, jelikož měli vše nastavené podobně jako Leňo a metafora v příběhu jim otevřela oči. Mně osobně to bohužel příliš nového nedalo, což, když se nad tím, tak zamyslím, je asi obrovská výhra. To, co mi ale v knize vadilo, bylo neustále opakování toho samého. Chápu důvod, proč to takto autor udělal, ale pro mě to byl bohužel dost "rušivý element". Kniha by šla zkrátit minimálně na polovinu a vše podstatné by tam přesto bylo. Z toho důvodu ubírám dvě hvězdy, jinak jako motivační kniha to nebylo špatné, ale četla jsem lepší.

07.06.2020 3 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Příběh krásný, klasika, ke které jsem se po letech ráda vrátila, když jsem ji četla synovi, obrázky od pana Millera jsou úžasné. Bohužel to pro mě ale bylo půl na půl, příběh a styl psaní, proto dávám jen tři hvězdičky. V době, kdy pan Vančura žil, by se mi kniha zřejmě četla úplně jinak, ale v roce 2020 už spousta výrazů a celkový styl, jak je kniha napsána, působí dost archaicky a děti nevědí, co některá slova znamenají a častokrát ani to, co se v knize vůbec děje. Myslím tedy, že v budoucnu dáme přednost jiným klasickým pohádkám - Erben, Němcová a Kubula už bude sloužit nejspíš jen k prohlížení krásných ilustrací.

28.04.2020 2 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Ke knize mám dvě malé výtky. První je ta, že mi hodně (co se stylu psaní týče) připomínala Psí poslání, které je pro mě mezi knihami o psích osudech na prvním místě, proto mě chvílemi dost mrzelo, že kniha Gump, na kterou jsem se tolik těšila, je tak trochu "vykrádačka". I přesto ale během čtení nastalo několik momentů, kdy jsem měla slzy v očích a pocítila lítost, smutek, vztek na lidi, kteří dokážou ublížit nevinnému zvířeti.. Mimo jiné jsem se mockrát i pousmála, i když jsem si myslela, že jakožto člověk, který téměř celý svůj život strávil ve společnosti psů, psímu světu trochu rozumím, Filip Rožek prostřednictvím Gumpa ukázal, kolik věcí si ani neuvědomujeme, jak moc pro psy znamenají pro nás zdánlivé maličkosti.
A druhá výtka je ta, že samotný příběh skončil přibližně ve dvou třetinách knihy a pak už následovaly jen lidé a psi, kteří knihu inspirovali, samotný příběh autora, text a fotografie z nahrávání písně, která je součástí projektu. Nakonec ale musím říci, že veškerý obsah těchto posledních stránek knihu zajímavě doplňují a ve finále jsem s úsměvem na tváři napjatě otáčela každou další stránku a postupně se seznamovala se všemi těmi osobnostmi, o kterých si v knize čtěte, tentokrát skutečnými.
Knihu jsem zhltla za pár hodin a jedinou hvězdičku tedy ubírám za podobnost s Psím posláním a za to, že ve chvíli, kdy mě kniha začala vlastně bavit nejvíc, příběh skončil :)

17.02.2020 4 z 5