Sanremo Sanremo komentáře u knih

Třetí etapa Třetí etapa Jan Waishaupt

Docela těžká kniha, dlouho jsem nechápal to vracení v čase. Jestli se ke knize někdy vrátím, docela se těším, až si tam pohlídám, jestli to má autor všechno promyšlené. Atmosféra skvělá, hlavně v jedné kapitole, která přitom ani není moc sci-fi. A není pravda, že to má špatný sloh, přesně naopak, docela mi připadá, že to někdo komentuje a přitom to ani nečetl. Doporučuji.

03.11.2020 5 z 5

Člověk člověku Člověk člověku Jan Waishaupt

Autorova druhá kniha, čekal jsem sci-fi a dostal něco úplně jiného. Nebýt nadšení z Třetí etapy, určitě bych si tuhle knihu nevybral, protože čtu skoro výhradně sci-fi, ale nelituji. Je to zase neskutečně promyšlené, ale nějak lehčí na čtení. Sice jsem nepobral některé motivy (hlavně ty samotné vlky, kolem kterých se to asi všechno točí), ale nějak mi to nakonec nevadilo. Každá kapitola zvlášť funguje jako samostatný příběh, který se hodně liší stylem, většinou i postavami a tématem, a přitom je to celé propojené a funguje to dohromady. Epické. Zase se atypicky jde do minulosti, ale to už mě nepřekvapilo. Donutilo mě to přemýšlet o lidech a o sobě samotným, ale tak jako samozřejmě. Není v tom žádné otravné apelování na morálku a tak. Naopak je vidět, že autor i hrozné činy vnímá jako přirozenou součást lidství. Ukazuje, že prostě nejde vždycky vybrat dobře. Ubral bych některé monology "mudrců", ale chápu, proč tam jsou, jen to byly pasáže, které trochu nudily, ale je jich málo. Doufám, že autor něco vydá dříve než za tři roky. Pro čtenáře, který se chce nad knížkou zamyslet, je tohle strašně příjemný objev.

27.02.2024 5 z 5