Sandik Sandik komentáře u knih

Kaple s hvězdou: Kaple Jména Panny Marie v Mladoticích Kaple s hvězdou: Kaple Jména Panny Marie v Mladoticích Irena Bukačová

Rozhodně cenná pramenná studie.

14.03.2015 4 z 5

Betlémská hvězda. Odkaz mudrců Betlémská hvězda. Odkaz mudrců Michael R. Molnar

Velmi hutný vhled nejen do problematiky tzv. Betlémské hvězdy, ale také starověké astronomie. Pozoruhodná kniha, zvlášť pro křesťany.

01.03.2015 4 z 5

Emil Králíček: Zapomenutý mistr secese a kubismu Emil Králíček: Zapomenutý mistr secese a kubismu Zdeněk Lukeš

Katalog moc pěkný a výstava taktéž. Lukešův zásadní problém je ovšem ověřitelnost informací. Staví spíše ne dojmech než na faktech a když už nějaká fakta používá, zpravidla se neobtěžuje s jejich přílišným dokládáním. Škoda. Králíčkovi tenhle přístup v očích odborné veřejnosti rozhodně ubližuje.

09.02.2015 3 z 5

Dobrodružství tajného agenta Pankráce Tangenta Dobrodružství tajného agenta Pankráce Tangenta Vojtěch Steklač

Možná za to může velké očekávání dané proslulostí téhle knížky, ale mě to vysloveně zklamalo. Možná za to může i můj věk, četl jsem to hlavně proto abych zjistil, jestli se to hodí pro osmiletého syna (nehodí), ale přišlo mi to dosti nedotažené. Jako by autor nedokázal zkrotit neutuchající gejzír vlastních nápadů. Místy měl rozhodně škrtat a redukovat, na mnoha jiných místech rozvíjet a kultivovat. Tohle je sice na mnoha místech úžasná psina, ale často jde o vysloveně prvoplánové, dosti nedotažené a vlastně i nevyužité a nerozvinuté nápady, které jen tak vyletí, zazáří a zhasnou. Některá místa působí skvostně, jiná ovšem poněkud trapně, hloupě či nesmyslně. Škoda. Celkový dojem: 65%

20.12.2014 3 z 5

Město ve válce, válka ve městě: Mělník 1618–1648 Město ve válce, válka ve městě: Mělník 1618–1648 Jan Kilián

Téměř vyčerpávající (tedy vzhledem k tomu, co nám nabízejí prameny) zpracování velezajímavé problematiky, které se navíc velmi dobře čte. Jestli té knize něco chybí, tak to jsou především ještě lépe dochované prameny a dále srovnatelný výzkum u jiných lokalit. Vzhledem k mnoha specifikům daného místa (vinařství, strategická poloha, intenzivní kontakt s vojáky) bohužel nelze zjištěná fakta příliš zobecnit a i srovnání s jinými lokalitami je pro absenci obdobných výzkumů obtížné. Každopádně jde o zásadní práci. Lehkost s níž je kniha napsána je evidentně nepřímo úměrná vyčerpávajícímu archivnímu průzkumu, který sepsání knihy musel předcházet. Celkový dojem: 85%

02.10.2014 4 z 5

Plíseň v kabátě dr. Floreyho Plíseň v kabátě dr. Floreyho Eric Lax

Skvěle napsaná a velmi čtivá kniha, která rozhodně zaujme i ty, kteří o problematice medicíny nebo vědeckého výzkumu mnoho nevědí. Faktograficky přesná a přitom se čte jako detektiva ;o)

13.09.2014 4 z 5

Dientzenhoferové Dientzenhoferové Mojmír Horyna

Důležitá kniha s výborným textem, kterou bohužel notně pokazila (s prominutím) idiotská snaha vydavatele udělat z toho pravděpodobně "čtenářský trhák". Jednak zde nejsou publikované půdorysy staveb a to dokonce ani v podobě historických plánů ne (ty na předsádce nepočítám), což je u podobné knihy totální omyl a druhak byl pan profesor nucen nesmyslně a razantně zkrátit poznámky pod čarou, takže některé odkazy se jednoduše ztratily...

03.09.2014 4 z 5