Salci Salci komentáře u knih

Matka Matka Maxim Gorkij (p)

Pro skutečného milovníka literatury je nemožné říci, které dílo je "nejlepší". Ale myslím, že určit "nejhorší" dílo, možné je. Z české literatury je to pro mě zatím Babička od Boženy Němcové, ze světové literatury Matka od Gorkého. Jedním slovem bych Matku definoval jako: příšernost.
Mimo důraznou kritiku toho, že jak je známo, bylo toto dílo psáno jako politická propaganda, vyčítám nesmírně nudný děj a naprosto nevěrohodné postavy. Matka, která má působit jako pozitivní postava, se mi spíše jeví jako znuděná a přihlouplá bytost, která s sebou nechá lehce manipulovat. Její syn má být dokonalý muž - statečný, silný, rozhodný, inteligentní, altruistický, gentleman atd. ... Pokud by takový člověk byl postavou ve westernu či pohádce, tak bych se nad tím jen pousmál. Zde to autor ale myslel naprosto vážně, a to je na tom to nejhorší.
Ať přemýšlím jak přemýšlím, na této knize opravdu nevidím téměř nic pozitivního. Snad jen jednu věc. Jakožto student dějin na díle oceňuji fakt, že je to zřejmě nejdokonalejší ukázka socialistického realismu.
Snad je to pouhá náhoda, že mnou vybrané "nejhorší" knihy se týkají názvů ženských členů rodiny (Babička, Matka), ale až narazím na dílo Dcera či Vnučka, budu se dvakrát rozmýšlet, zda si knihu přečíst.

10.09.2014 odpad!

Království za story Království za story Petr Šabach

Nemám příliš v lásce povídky, preferuji delší epické útvary. Protože Šabachovu tvorbu zbožňuji, myslel jsem si, že alespoň on mi dokáže z povídek udělat oblíbený útvar. Bohužel to tak nedopadlo.
Řekl bych, že podstatná část z těchto povídek dokáže nadchnout pouze starší čtenáře. Až na jednu výjimku mě tyto povídky dějem nezaujaly. Předpokládám však, že to je způsobeno mým věkem, a tak se to do mého jinak relativně špatného hodnocení nepromítlo (nebylo by spravedlivé, abych kritizoval děj, neboť pro mou věkovou kategorii dílo zřejmě nebylo ani určeno).
Pouhé tři hvězdičky si Království za story zasloužilo za to, že dílo postrádá větší míru humoru. V případě jiných autorů bych za pouhou absenci humoru nestrhl celé dvě hvězdy, ale protože tvorba Šabacha je s humorem neodmyslitelně spojena (i my příznivci Šabacha si přiznejme, že až na humor prakticky nic nenabízí), tak je tato chyba z mého pohledu dost zásadní. Samozřejmě, že se člověk občas při čtení zasměje, ale ve srovnání s celkovou tvorbou autora je toto dílo na humor chudé.

09.09.2014 3 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Vieweghova díla mi nejsou příliš sympatická, ale v tomto případě bych autora nekritizoval. Naopak jsem překvapen, že si Román pro muže zasloužil tak nízké hodnocení, přičemž jiná díla tohoto autora (která jsou dle mého názoru horší kvality) jsou hodnocena výrazně lépe.
Viewegh v průběhu psaní této knihy dokázal přesně odhadnout, čím zaujmout současného mužského čtenáře, který nehledá dílo na zamyšlení, ale na zpestření dne. Knize vytýkám pouze přílišnou vulgárnost (řekl bych, že i v rámci autorových děl je zde až příliš vulgarismů).
Kniha/film mužského čtenáře pobaví a tím naprosto splní svůj účel. Výjimečně Vieweghovi uděluji 5 hvězdiček.

02.09.2014 5 z 5

Jak praskaly švy: Rozpad společného státu nejen očima aktérů Jak praskaly švy: Rozpad společného státu nejen očima aktérů Dušan Spáčil

Tuto knihu doporučuji těm, kdo rozpad Československa nezažili, případně (jako já) tehdy byli malými dětmi. Tato kniha určitě není přínosem pro odborníky k tomuto tématu, mě ale dokázala stručně seznámit s hlavními dobovými problémy a díky ní už mám alespoň základní představu o tom, jaké faktory vedly k rozpadu státu.

18.08.2014 4 z 5

Hamilkar: Lev z písčin Hamilkar: Lev z písčin Patrick Girard

Historické romány na antické náměty mě velice baví. V tomto případě jsem se však spálil. Myslím, že se jedná o velice průměrné (až podprůměrné) dílo. Děj mě nedokázal nadchnout a velmi mě vytáčelo množství literárních klišé, kterých se autor dopustil. Snaha šokovat čtenáře dobovými krutostmi je v historických románech naprosto pochopitelná a asi i nezbytná, v tomto případě však byla na úkor děje a čtivosti. Zhruba první polovina díla se četla ještě dobře, ale čím déle jsem četl, tím více jsem se nudil a závěrečné kapitoly už jsem jen protrpěl. Toto dílo mě zklamalo, nicméně vyložený odpad to dle mého názoru není a dvě hvězdy si jistě zaslouží. Abych jen nekritizoval, na závěr oceňuji snahu Patricka Girarda informovat čtenáře o dějinách Kartága (většina autorů zabývajících se starověkem hledí pouze na Řím a Řecko).

18.08.2014 2 z 5

Babičky Babičky Petr Šabach

Dle mého názoru se zatím jedná o nejvydařenější Šabachovo dílo. Kromě tradičního "hospodského" humoru mě tato kniha zaujala i samotným dějem. Příběh o tom, jak si pražská rodina žila za socialismu, sice není ničím, co by vybočovalo (vzhledem k Šabachově tvorbě), ale ve srovnání s jinými příběhy je tento děj více propracovaný a složitější.

17.08.2014 5 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Zatím nejnapínavější dílo Émila Zoly, které jsem četl. Dějem sice není tak drsné, jako např. Zabiják a Člověk bestie, přesto jsem při čtení cítil větší hrůzu než v jiných příbězích od tohoto autora. Svou délkou je navíc přístupné i pro nepříliš sečtělé lidi. Pokud se najde člověk, který není obdivovatelem francouzské klasiky, a z nějakého důvodu bude chtít Zolu alespoň povrchně poznat, doporučím mu spíše Terezu Raquinovou než tradičně navrhovaného Zabijáka.

15.08.2014

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Kniha je velice poutavá, není nic, co bych jí vytkl. Přesto se musím dopustit paradoxní poznámky, že i přes mé výborné hodnocení (5*) se jedná o jeden z mála případů, kdy si troufám tvrdit, že film (mám na mysli verzi z r. 1992) předčí knižní předlohu. Knižní předloha je v několika ohledech odlišná od zfilmované verze. Obě dvě verze jsou úžasné, více mě však nadchl film.

15.08.2014