Jak praskaly švy: Rozpad společného státu nejen očima aktérů

Jak praskaly švy: Rozpad společného státu nejen očima aktérů https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94843/bmid_jak-praskaly-svy-rozpad-spolecneho--64cab1ee2dbe6.png 3 4 2

Moderní historie - rozhovory Brzy uplyne dvacet let od doby, kdy definitivně „popraskaly švy“ spojující Čechy a Slováky v jednom státě. Přinesl náš „sametový rozvod“ více pozitivního obou národům? A proč k němu vůbec došlo? Odpověď na tyto i mnohé další otázky, spojené se soužitím a následnou rozlukou Čechů a Slováků, pomáhaly autorům hledat významné osobnosti českého i slovenského veřejného života. Rozsáhlé exkluzivní rozhovory poskytli oba „kapitáni“ - Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Neméně zajímavé jsou však také výpovědi dalších aktérů: Petra Pitharta, Jána Čarnogurského, Zdeňka Jičínského, Jána Sloty, Pavla Dubčeka, Jana Kalvody, Fedora Gála, Jiřího Svobody, Milana Kňažka, Deany Jakubiskové-Horváthové… Jednotlivé rozhovory jsou prokládány glosami autorů na konkrétní témata či události, výběrem z dobového tisku, skládačkami názorů z obou stran řeky Moravy i fotografiemi. Vyvstává tak před námi plastický obraz nedávné doby a událostí, které jsou bezesporu hodny naší pozornosti. A snad i hrdosti - vždy tak civilizovaný rozpad společného státu je ve světě bohužel spíše výjimkou. Kniha Jak praskaly švy je první v nové ediční řadě Nakladatelství ČAS, věnované českým dějinám a nazvané Český ČAS.... celý text

Salci
18.08.2014 4 z 5

Tuto knihu doporučuji těm, kdo rozpad Československa nezažili, případně (jako já) tehdy byli malými dětmi. Tato kniha určitě není přínosem pro odborníky k tomuto tématu, mě ale dokázala stručně seznámit s hlavními dobovými problémy a díky ní už mám alespoň základní představu o tom, jaké faktory vedly k rozpadu státu.

Sajdeman
24.09.2013 3 z 5

Kdo mohl za rozpad Československa? Češi nebo Slováci? Nebo to bylo naproto přirozené a muselo k tomu dojít? Kdo se chtěl odtrhnout? Slováci, protože jim vadil prago-centrismus a nebo Češi, protože \"doplácejí na Slováky\".

\"Někdy potřebujete oči toho druhého, jen tak můžete vidět sami sebe\".