Jak praskaly švy (Rozpad společného státu nejen očima aktérů)

Moderní historie - rozhovory Brzy uplyne dvacet let od doby, kdy definitivně „popraskaly švy“ spojující Čechy a Slováky v jednom státě. Přinesl náš „sametový rozvod“ více pozitivního obou národům? A proč k němu vůbec došlo? Odpověď na tyto i mnohé další otázky, spojené se soužitím a následnou rozlukou Čechů a Slováků, pomáhaly autorům hledat významné osobnosti českého i slovenského veřejného života. Rozsáhlé exkluzivní rozhovory poskytli oba „kapitáni“ - Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Neméně zajímavé jsou však také výpovědi dalších aktérů: Petra Pitharta, Jána Čarnogurského, Zdeňka Jičínského, Jána Sloty, Pavla Dubčeka, Jana Kalvody, Fedora Gála, Jiřího Svobody, Milana Kňažka, Deany Jakubiskové-Horváthové… Jednotlivé rozhovory jsou prokládány glosami autorů na konkrétní témata či události, výběrem z dobového tisku, skládačkami názorů z obou stran řeky Moravy i fotografiemi. Vyvstává tak před námi plastický obraz nedávné doby a událostí, které jsou bezesporu hodny naší pozornosti. A snad i hrdosti - vždy tak civilizovaný rozpad společného státu je ve světě bohužel spíše výjimkou. Kniha Jak praskaly švy je první v nové ediční řadě Nakladatelství ČAS, věnované českým dějinám a nazvané Český ČAS....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94843/jak-praskaly-svy-zanik-spolecneho-statu-ocima-jeho-akteru-94843.jpg 34
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno, Čas

Kniha Jak praskaly švy (Rozpad společného státu nejen očima aktérů)

Salci
18.08.2014

Tuto knihu doporučuji těm, kdo rozpad Československa nezažili, případně (jako já) tehdy byli malými dětmi. Tato kniha určitě není přínosem pro odborníky k tomuto tématu, mě ale dokázala stručně seznámit s hlavními dobovými problémy a díky ní už mám alespoň základní představu o tom, jaké faktory vedly k rozpadu státu.

Sajdeman
24.09.2013

Kdo mohl za rozpad Československa? Češi nebo Slováci? Nebo to bylo naproto přirozené a muselo k tomu dojít? Kdo se chtěl odtrhnout? Slováci, protože jim vadil prago-centrismus a nebo Češi, protože \"doplácejí na Slováky\".

\"Někdy potřebujete oči toho druhého, jen tak můžete vidět sami sebe\".

Češi a Slováci

Autoři knihy