RyonMathrin RyonMathrin komentáře u knih

Merlin a Poslední soud Merlin a Poslední soud Collin Webber

Docela pěkná parodie na známou legendu. Vtipné.

27.02.2018 3 z 5

Co se děje s odpadem Co se děje s odpadem Alex Frith

Skvělá kniha pro děti. Obrázky přes celou stránku, výklopná okénka s vysvětlujícími texty. Dětem se velmi líbí a velmi často si v ní čtou.

24.02.2018 5 z 5

Lyonesse Lyonesse Jack Vance

Když jsem ji dočetl, měl jsem, přiznám se, velmi zmatený dojem. Na jednu stranu je tam tolik zajímavých nápadů, dějových zvratů, pestrých epizod... až to nakonec vypadá, jako když pejsek s kočičkou dělali dort. Autor dal od každého něco a výsledek je... těžko vyjádřit jednoslovně: snad přeplácaný? Na jednu stranu 4* za neskutečné nápady a dlouhý poutavý příběh, na druhou stranu 1* za totální chaotičnost. Z bohatství námětů v knize by šlo možná zpracovat 2-3 knihy nebo množství povídek.
Přesto, kdo má odvahu, přečtěte si to. Je to opravdu nevšední zážitek.

23.02.2018 3 z 5

Kamarádi, uličníci a medvídek Chlup Kamarádi, uličníci a medvídek Chlup Jaroslav Boček

"... protože okarína je nástroj tichých hudebníků..."

19.07.2018 4 z 5

Časovír Časovír Vlado Ríša

Velmi zajímavá sbírka sci-fi povídek, zabývajících se cestováním v čase. Mám toto téma velice rád a kniha mne nezklamala.
Některé povídky si dodnes vybavuji. Například Neffovu Gladiator instant.
Všem fanouškům žánru vřele doporučuji.

04.04.2018 5 z 5

Písky proroctví Písky proroctví Jiří Buchta

Znovu jsem otevřel ty desky s nádhernou ilustrací, které ukrývají několik tenkých, avšak našlapaných sešitů. Popis severozápadní Tary, zčásti hornatého a zčásti pouští pokrytého kraje, je jako u ostatních geografických modulů pro DrD neskutečně promakaný.
Písky proroctví mi posloužily jako zdroj inspirace pro mnou vytvářené tažení (pro ty, kdo neznají: tažení = sled navazujících dobrodružství,spojujících se v jeden monumentální příběh). Přesto, že jsem použil odhadem tak 10% z popisovaného obsahu, jen listování imaginárním světem pro mne byl zážitek. (Já vím, jsem tak trochu blázen. Říkali to už dva lidi.) Na druhou stranu, pocit z toho, že se kamarádi z družiny, pro kterou tvoříte dobrodružství, stále vracejí na hru (vydrželo jim to 3 roky) je prostě dokonalý. Tím spíš, že jsme to hraní museli ukončit hlavně proto, že jsem se stěhoval a setkávání přestalo být možné, jinak jsme to možná táhli ještě několik let...
Ale abych se ještě vrátil k hodnocení: Hodně se mi líbí u všech modulů v této řadě komplexnost. Sešity popisují jednak geografii, ale mají zmáknutou i základní politiku a ekonomiku, mytologii a zvláštní místa. Sem tam dokonce autoři v textu vypíchnou kratičkým odstavcem tip na zápletku, zajímavost... Kromě těchto náznaků stačí však jen trochu se ponořit pod povrch a už vidíte další podhoubí pro konflikty, zápletky...
Nakonec mne vždy inspiroval i seznam významných postav (detailně popsaných) a cechů či spolků, hrajících nějakou zásadnější roli v části popisovaného světa.
Součástí sady je také jedno kompletní, rozsáhlé a napínavé dobrodružství s názvem "Stínová dýka".
Sečteno a podtrženo, úžasná práce a zasloužených 5*.

01.04.2018 5 z 5

Cirkus Pepi / Loupež století Cirkus Pepi / Loupež století Jaroslav Němeček

Další z báječných velkých dvojkomiksů Čtyřlístku. Tento sešitek se mi v mládí ztratil, dodnes si jej však pamatuji. Vždy jsem přečetl jednu část, otočil z druhé strany a četl znovu druhou část... a takto několikrát za sebou. Krásné, milé, barvité, nápadité, vtipné, téměř bez násilí.
Kam se hrabe Bitner, tedy ehm, Mikymaus, to se nedá srovnat.

05.03.2018 5 z 5

Stíny nad řádem Kai Stíny nad řádem Kai Joe Dever

Na gameboocích Lone Wolf jsem vyrůstal a učarovaly mi. Tuto knihu jsem si přečetl spíše ze zvědavosti, ale byl jsem velmi mile překvapen.
Tento obsáhlejší úvod do příběhu Lone Wolfa a jeho světa obsahuje mnoho fantasy klišé. Klasický boj "dobra" proti "temnému pánu" je podle známé šablony, děj je černobílý a odhadnutelný. Ovšem jen na první pohled.
Vykreslený svět má úžasné, drsné kouzlo... Nesmírně se mi také líbí popis kouzlení a konflikt temné magie a bílé magie. Z toho jsem částečně čerpal při tvorbě svého světa pro Dračí Doupě. Popis zla je strhující - zejména temný Zagarna a jeho pevnost.
Všem fanouškům fantastiky mohu doporučit.

13.04.2018

Z hlubin zelené a modré Z hlubin zelené a modré Zbyněk Holub

Další z úžasně propracovaných modulů pro Dračí doupě. Tentokrát pojednává o severní části Tary, kterou pokrývá neprostupná džungle a o moři, které toto zalesněné pobřeží omývá. Já osobně jsem z tohoto díla, stejně jako u ostatních modulů z této řady (základní modul světa Asterion jsem nepoužíval), jen čerpal inspiraci pro svůj vlastní svět, kam jsem zapracoval ty pasáže, které se mi líbily. Informací a faktů je mnoho a svět je velmi propracovaný. Ti tvůrci dobrodružství, kteří chtějí obohatit své hráče o zážitek ze hry v prostředí na moři, si rozhodně přijdou na své. Stejně tak je zajímavý popis podmořské říše, kterou asi málokterý Pán jeskyně kdy řešil nebo vymýšlel a je to vítané zpestření, pokud by se pro podobné dobrodružství kdy rozhodl.
Jako u všech modulů v této řadě hodnotím propracovanost do detailu: nejen geografii, ale i ekonomiku, gildy či spolky, hrajících nějakou zásadnější roli v části popisovaného světa, noví záhadní tvorové... V tomto případě je to např. i popis místní drogy, která přidává mnoho možností pro zápletku... Jako obvykle autoři občas v textu vypíchnou kratičkým odstavcem tip na dobrodružství. Kromě těchto náznaků však stačí trochu se ponořit pod povrch a už vidíte další možnosti... Samozřejmostí je také jedno hotové dobrodružství s názvem "Kouzlo moci", které jsme bohužel neměli čas hrát. Nicméně jeho styl a promyšlenost stále drží laťku vysoko.
Prostě a ještě jednou - díky, pánové, úžasná práce.

01.04.2018 5 z 5

Stařec a moře piva Stařec a moře piva Miloslav Švandrlík

Pro mě zde nuda převažovala nad vtipností. Švandrlík má lepší knihy než toto.

01.03.2018 1 z 5