Rose-Mary Rose-Mary komentáře u knih

Královna rozbouřených moří Královna rozbouřených moří Jana Císařová

Román Královna rozbouřených moří se skládá ze tří částí. První z nich "Královnou na moři a na břehu" je zkráceným dějem dětské verze této knihy, 1. dílu "Mayové a Sirény". Popisuje, jak se seznámily dvě party dětí a teenagerů, kteří si chtěly hrát na hrdiny z Ransomových knih na Vlaštovky a Amazonky.
Děj se odehrádá v Severní Anglii v jezerním kraji Lake District na břehu jezera Windermere. Děti mají své plachetnice, podnikají výlety a výpravy do okolí, bydlí na ostrově, který je soukromým vlastnictvím rodiny Jankinsových, rodičů Ellen a Dorotky, které si říkaly Sirény. Obtěžují mladého muže,vysokoškolského studenta, který se usadil na hausbótu starého vysloužilého námořníka, pana Bradforda, aby zde získal materiál pro svoji rigorózní práci. Ellen to se svou odvahou a arogancí naprosto přežene a nakonec na to doplatí. Jejich přátelé, sourozenci Lawrencovi (Mayové), odjíždějí koncem prázdnin domů.
Druhá část knihy už není pro děti. Název "Královna v zajetí" vypráví o tom, jak musela Ellen přijmout "sladkou pomstu" od Paula, který od nich celé čtyři týdny trpěl pronásledování a nakonec mu připravili porážku v bitvě na hausbótu. Paul také odjíždí a Ellen po pár týdnech zjišťuje, že je těhotná. Nedokončí první ročník dvouleté Akademie, po níž by dostala Certificate A-Levels, tedy maturitu. Porodí holčičku Bridget. Paul o ničem neví, ona odmítla dát mu vědět, co jí natropil, přestože její otec vypátral jeho totožnost.
Třetí část "Jeho královna" završí děj Paulovým návratem, neboť špatné svědomí ho dohnalo zpět na sever po ukončení vysokoškolského studia. Poznává, co natropil, smiřuje se s Ellen a plánují úžasné prázdniny. Koncem července přijíždějí Mayové, děj se opět mísí s dětskou verzí druhého dílu "Mayové a Sirény". Ellen se nemůže s nimi na ostrově utábořit, ale s Paulem a někdy i s malou Bridget se zúčastňují jejich prázdninových dobrodružství.
Knihy "Královna rozbouřených moří" a dvoudílná verze dětské knihy "Mayové a Sirény", jsou autorčinou prvotinou vydanou v roce 2017 a 2018. Snažila se napsat knihu, která by oslovila předevčím čtenářky a dospívající děti, zvláště dívky. Podle mne se jí to povedlo, neboť zvláště "Královna" byla v knihovnách Zlínského kraje, později i ve velkých knihovnách ČR, často čtená.

27.11.2022 4 z 5

Vila Adriana: sladkobolný příběh nenaplněné lásky Vila Adriana: sladkobolný příběh nenaplněné lásky Jana Císařová

Diana opouští své rodné město a začíná nástavbové studium na dívčí rodinné škole v Čechách. Vila Adriana je internátní škola s přísným domácím režimem. Diana se rozhodla pro tuto školu daleko od domova, aby časově vyplnila dva roky, kdy bude její snoubenec Martin na vojně.
Spřátelí se se všemi dívkami na jejich pokoji. Ve volném čase poznává okolí školy a město.
Změna pro ni začne, když se dostane na praxi do potravinářského obchodu s kamarádkou Broňou. Zde poznává Petra, o málo staršího chlapce, který se právě vrátil z vojny. Diana se postupem času do něho zamiluje. Přestože je zasnoubená, nová láska ji pohltila jako lavina. Snaží se Petra poznat, seznámit se s ním, později z nich jsou kamarádi, a Diana stále o něho usiluje.
Petr se měsíc po měsíci mění k horšímu. Diana nad ním pláče, neboť poznává, že začíná neúměrně holdovat alkoholu. Později má pocit, zda dokonce nebere drogy. Někdy se zdá být takový divný. Jednou se jí zdá, že ji také miluje, jindy jeho chování svědčí o pravém opaku.
Dianin život za dva roky v internátní škole dostává úplně jiný směr. Jak dopadne jejich vztah s Martinem? Jak dopadne její láska k Petrovi? Během těch dvou let mu napsala víc než desítku dopisů. Rozebírala jeho povahu, snažila se mu pomoci.
Dá si Petr říci a přijme její radu? Jak dopadne jejich vztah a co Dianě přinese život, který ji čeká doma?
Kniha se mi moc líbila, byla velmi čtivá, dialogy a přímé řeči se střídaly jeden za druhým. Zde začínající autorka nasekala trochu chyb, kdy jí mnoho uvozovek uniklo. Ale přesto dávám čtyři hvězdičky.

23.11.2022 4 z 5

Plantážníkova dcera, Měsíční království a jiné povídky Plantážníkova dcera, Měsíční království a jiné povídky Jana Císařová

Tato poslední kniha autorky Jany Císařové je něčím novým. V pořadí už 13. kniha, na které si dala velmi záležet. Jelikož nemá žádné nakladateltví, knihy si edituje sama (od 4. knihy "Jak jsem našla správnou životní cestu"), sama si dělá grafické zpracování testu i korektury. V jejích prvních knihách zůstalo dost chyb a drobných nedostatků. Přesto jsou knihy čtivé a přes počáteční nedostatky oblíbené, zvláště u čtenářek v seniorském věku, ke kterým i ona patří. Poslední kniha novel a povídek je plná překvapení, zvratů, čtenář je překvapen, jak děj postupuje, kam se bude ubírat a jak nakonec příběh skončí.

20.11.2022 5 z 5