RobinT RobinT komentáře u knih

Advokát Advokát Václav Láska

Nedočteno. Nechal jsem se nalákat anotací a spletl se. Byť nebo právě proto, že pan Láska má zkušenost coby ex policista je kniha pro mě nevěrohodná. Pracuji v advokacii, dělám ex offo obhajoby, stýkám se s policisty atd. Vylíčení světa advokátů, policie apod. je jako z nahlouplé šablonovité americké detektivky. Všichni advokáti jsou arogantní šovinistická prasátečka, chodí do práce po desáté, chlastají v kanceláři už od rána, mají prsaté nahlouplé asistentky. Hlavní hrdina je sice udatný rek, který byl odejit od policie protože šlápl na kuří oko vlivným lidem (tady jasně cítím autobiografickou sebeidealizaci autora), ale jinak typický čecháček, co si dle hesla "morálka je subjektivní" obhajuje svoje drobné podvůdky, lži a jiná selhání. Nesedl mi ani jazyk, jakým je kniha psána. Žádné zásadní odhalení se nekoná, kniha povšechně konstatuje, že všichni jsou úplatní, zkorumpování, morální mrzáci, alkoholici, lenoši a sexisté. Kniha se veze na vlně současných nálad a jen dokrmuje obecné předsudky. Silně jsem poznával styl románů Vekslák od Frýborta, ale i ten byl uvěřitelnější. Vadí mi šablonovitost. Proto 2 hvězdy.

04.05.2021 1 z 5

Zřícenina na krku a jiné katastrofy Zřícenina na krku a jiné katastrofy Hannah Mary Rothschild

Nedočteno. Tady se anotace a vlastně ani rozverná obálka absolutně nepotkávají s obsahem knihy. Bohužel jsem po knize sáhl v době, kdy mě pronásledovaly špatné nálady a naivně jsem si myslel, že jsem nalezl britskou verzi české "Aristokratky", že budu sledovat patálie zchudlé anglické šlechtické rodiny, jejich rozpadajícího se sídla, snahy o získání peněz aj. Vše zasazené do tradičnějšího britského prostředí s místními reáliemi, možná okořeněné anglickým humorem a proložené vážnějšími částmi. Jak jsem se mýlil. Po přečtení jedné, dvou kapitol na mě padla depka, jak těžká deka. Kniha vůbec není humorná. Sledujeme finanční i morální rozklad jedné nešťastné rodiny. Z některých postav jsem dostával až úzkosti (např. sestra vikomta a její jizva nebo staří, v podstatě umírající prarodiče, živořící v ruině jejich někdejšího sídla...). Kniha vás navíc hned v úvodu zavalí velkým množstvím postav a stále přibývají další, dělá potíže se v nich orientovat a žádná z nich mi není sympatická (děti jsou spratci, vikomt nezodpovědný bankrotář, který rodinu prodlužuje dál a dál, jeho sestra citově chladná alkoholička...). Navíc autorka zjevně finanční potíže zná asi jen z doslechu, a tak způsob jednání postav není vždy věrohodný. Například vikomt na místo toho, aby katastrofální situaci řešil zpřístupněním hradu veřejnosti, což se od počátku nabízí, vrhá další a další peníze (mimochodem, kde je bere, za situace, kdy jeho rodina musí jíst celý týden jeden balík mletého a on sám se při služební cestě rozmýšlí, zda si dá ještě ve vlaku čaj, aby mu zbylo na metro) do totálně nesmyslných projektů typu chov motýlů. Na jedné straně je zřejmé, že rodina dál vlastní velký realitní majetek, v podobě pozemků, na straně druhé si nemohou dovolit pořádné jídlo. Na straně jedné je rodina zjevně krok od exekuce, na straně druhé nejstaršímu synovi hradí školné na soukromé škole. A podobných nesrovnalostí se dá najít víc. To vše je navíc prokládáno sáhodlouhými pasážemi o burzovních machinacích, která musí laika zákonitě za chvíli unudit (což se stalo). Rovněž dialogy některých postav jsou zbytečné. Zkoušel jsem knihu dočíst s odstupem, nepovedlo se. Není pro mě. Je otázkou pro koho. A rozhodně bych překopal anotaci.

11.01.2022 1 z 5