Rilian Rilian komentáře u knih

Slavné bitvy admirála Tegetthoffa Slavné bitvy admirála Tegetthoffa Milan Jelínek

Čtivé a přehledné. Jenom mírně nesouhlasím s jedním z autorových závěrů, že po bitvě u Visu se rakouské vedení nechalo uchlácholit a nadále nerozvíjelo plně své námořnictvo.

17.07.2018 4 z 5

Námořní astronavigace Námořní astronavigace Jiří Konár

Kniha je psaná velice stručným a přesto obtížně čitelným jazykem, což u učebnice nutně škodí. Autor velice stručně bez vysvětlení shrne kapitolu a následně nahodí příklad, u kterého vůbec nevysvětlí postup. Knihu začátečníkům vůbec nedoporučuji. Knihu docení možná lidé, kteří se už v problematice orientují a chtějí si ji jenom osvěžit.

10.07.2018 1 z 5

Tintin v Kongu Tintin v Kongu Hergé (p)

Těžko hodnotit. Samozřejmě Tintin tady jedná jako člověk své doby. Komiks byl vydán v roce 1931, tudíž lov zvířat a povýšenecké chování vůči domorodcům je zde přítomno. Vydání by možná prospěla jedna stránka s vysvětlením kontextu a poměrů v belgickém Kongu. Co se týče příběhu, tak podobně jako v prvním díle je Tintin kombinace Supermana s MacGyvera, ale to je právě na celém příběhu to zábavné. Dvě hvězdičky nedávám, protože bych byl znechucen, spíše asi proto, že mám porovnání s pozdějšími Tintinovými dobrodružstvími.

25.05.2018 2 z 5

Hvězda po hvězdě Hvězda po hvězdě Troy Denning

Pozor obsahuje spoiler:

Knihu jsem četl velice dlouho, protože první polovina se trochu táhne a děj se rozvíjí pomalu. Zápletka mi přijde poněkud zmatená, protože se dohromady najednou spojí velké množství postav na více místech. Sebevražedná mise, která se táhne celou knihou se jeví jako velice nedomyšlený krok (zvláště pak u Luka). Na druhou stranu musím uznat, že druhá část knihy je už svižnější a závěrečná bitva o Coruscant představuje kýžené vyvrcholení. Zabití Anakina Sola jsem sice přijal s nelibostí, ale na druhou stranu chápu záměr (hrdina musí zemřít, aby se jím mohli stát jiní). Celkově tedy kniha působí nevyrovnaně, ale pro pokračování v sérii je její přečtení nezbytností.

19.05.2018 2 z 5

Star Trek - Q: Otázky a odpovědi Star Trek - Q: Otázky a odpovědi Keith R. A. DeCandido

Příběh celé knihy není špatně vymyšlený. Autor se velice nápaditě snažil propojit všechny výskyty Q v seriálu TNG, a dát jim smysl. Problém jsem měl trochu se závěrem. Určitě zjištění, že existuje někdo mocnější než rasa Q je zajímavé, ale celkové rozuzlení hodně připomínalo rozuzlení několika dílů TNG. Každopádně musím říci, že se série po slabém začátku (Smrt v zimě) a slušném pokračování (Odpor) neustále zlepšuje.

24.03.2018 3 z 5

Bod rovnováhy Bod rovnováhy Kathy Tyers

Kniha na mě působí jako jakási vyplňující nebo spíše oddechová část po velice akčním začátku. Bohužel na rozdíl od předchozích dílů jsem se zde nemohl začíst. Asi mi neseděl autorčin styl. Jacenovo hloubání a nakonec jeho proměna mi přišla poněkud uměle bez hlubšího významu. Kniha nicméně dále posunula dobře rozjetý děj, tak nezbývá než číst dál :-)

05.09.2017 3 z 5

Agenti chaosu II.: Zatmění Síly Agenti chaosu II.: Zatmění Síly James Luceno

Kniha se velice dobře čte, jako ostatně mnoho knih SW od Lucena. Zejména zajímavou pasáží je hlasování Hapanského koncorcia. Problém je, že celková zápletka není tak napínavá jako zmíněné hlasování, protože čtenář zná i plány druhé strany (byť pouze v nepřímých náznacích). Rozporuplnou částí knihy představuje dle mého názoru revoluce droidů za jejich práva. Nevím, jestli tento nápad bude rozpracován v dalších knihách, ale do světa SW mi to nějak nepasuje. Celkově však kniha zaujme svoji lehkostí i příběhem.

22.07.2017 3 z 5

Černý král Černý král Andy Mangels

Navzdory recenzím se mi kniha nezdála slabší než první díl. Je pravda, že člověk musí číst dvakrát technické vysvětlení přírodního jevu (Černý král), ale o to více si pak čtenář užije ostatní dějové linky knihy. Zvláště nosnou považuji mini-linku ohledně postavení jednotlivých druhů ve Federaci. Knize by možná trochu více prospělo větší popis Nýelů a jejich Hegemonie, každopádně pro milovníky Star-Trek X a následujících událostí je kniha hodna doporučení.

30.10.2016 4 z 5

Krycí jméno Caesar: Tajný hon na ponorku U-864 za druhé světové války Krycí jméno Caesar: Tajný hon na ponorku U-864 za druhé světové války Jerome Preisler

Kniha přináší velice napínavý popis honu na U-864 a její beznadějnou plavbu. Kniha by si možná zasloužila nižší hodnocení, ale jako milovník námořnictva prostě nemohu :-)

24.09.2016 4 z 5

Lužičtí Srbové Lužičtí Srbové M. Miliduch Novotňák

Tendenční dílo poplatné své době. Nicméně klady celé knihy spatřuji především v její výpovědní hodnotě o tehdejších náladách. Kniha je psaná samozřejmě protiněmecky (vyšla v r. 1945) a měla za úkol podpořit snahy některých lužickosrbských kruhů o připojení obojí Lužice k Československu. V závěru knihy autor podal jakousi reportáž o manifestaci na Staroměstském náměstí, kde vystoupil kromě Zdeňka Nejedlého a Joži Davida i předseda lužickosrbského národního výboru Jan Cyź. Po stránce faktografické a především argumentační je dílo M. Novotňáka už dávno překonané. Nicméně jako svědectví své doby určitě stojí za prolistování.

03.08.2016 2 z 5

Ruka odplaty Ruka odplaty Timothy Zahn

Ačkoliv musím uznat kvalitu autorova psaní a své dobré dojmy z jeho dřívějších knih, tato kniha ve mně vzbudila menší nadšení. Příběhem se prolíná několik linek, které všechny směřují k jednomu místu. Tato část knihy se mi zdála poněkud zdlouhavá. Bohužel tempo knihy nezrychlilo ani po 300 stranách. Velice kladně ovšem hodnotím postavy Ruky odplaty a vyřešení setkání Mary Jade a Luke Skywalkera. Závěr knihy je velice dramatický, ale to bohužel nemění fakt, že se k němu musí čtenář zdlouhavě pročíst. Proto dávám jenom tři hvězdičky, ale v každém případě lze knihu doporučit.

24.05.2016 3 z 5

Tarkin Tarkin James Luceno

Kniha je napsaná čtivým stylem a pojednává o velice zajímavé postavě celého SW universa. Velké plus náleží autorovi rozhodně za postavu Wilhuffa Tarkina, se kterým se čtenář ztotožní ačkoliv jeho praktiky jsou bezohledné a kruté. Zajímavé shledávám především kapitoly o jeho mládí, budování vztahu s Vaderem a počátku kariéry. Naproti tomu prostřední část o pátrání po mrchožroutovi považuji za velkou slabinu knihy. V podstatě nudný průběh nezachránily ani scény odehrávající se z pohledu povstalců. Osobně pro mě zůstaly postavy rebelů spíše tuctové. Kniha ovšem znovu získává na dynamičnosti ve svém závěru.

14.02.2016 3 z 5

Do prázdnoty Do prázdnoty Tim Lebbon

Musím konstatovat, že kniha nenaplnila mé očekávání, které navyšoval popis a název. Příběh by se měl jmenovat spíše "Na úsvitu rytířů Jedi", protože vznikem a dějinami řádu se autor prakticky nezabývá. Děj je spíše přímočarý a sleduje dvě bohužel snadno předvidatelné dějové linie. Jednotlivé části příběhu jsou však často autorem buďto nevysvětlené nebo přímo přeskočené, např. Dalův odpor k Síle nebo jeho motivace. Ani s hlavní hrdinkou se nemá čtenář šanci blíže ztotožnit, a bohužel naprázdno vyšla také postava Trea, který měl potenciál být charakterem s dobrým backstory. Ačkoliv mě kniha nenadchla, doufám, že brzy vyjde další příběh z dávnověku světa SW.

14.01.2016 2 z 5

Želvy Ninja: Menu číslo 2: Jedinečný originál Želvy Ninja: Menu číslo 2: Jedinečný originál Kevin Eastman

První třetina trochu slabší, ale potom se rozjede dynamická sci-fi zápletka! Druhé číslo si udrželo svěžest první, ačkoliv se mu mohlo těžko rovnat, protože ne v každém čísle sejmete hned na začátku Trhače! :-) Těším se na další.

29.10.2015 5 z 5

… a neuniknout budoucímu věku. Vita Caroli Magni … a neuniknout budoucímu věku. Vita Caroli Magni Einhardus

Těžko se hodnotí. Na jednu stranu hodnotím dílo zcela určitě významné pro dějiny raného středověku, a na druhou stranu jeho český překlad. Je fajn, že druhá půlka knihy je latinský originál, takže člověk může sledovat slova, které Einhard buďto použil, ale v překladu nejdou či naopak - např. slovo kmen (gens/natio).

20.10.2015 3 z 5

Čarodejnice Čarodejnice Roald Dahl

Pohádka hororového ražení. Na rozdíl od dnešních pohádek zde není eliminován prvek zla či není omezen, aby se ho děti nebáli, ale smáli. Hlavní čarodějnice skutečně nahání hrůzu. Velice oceňuji otevřený konec, není to zkrátka "a zazvonil zvonec..."

17.10.2015 4 z 5

Dolnosrbská mluvnice Dolnosrbská mluvnice Pětr Janaš

Dlouho očekávaná mluvnice, která pochopitelně již zahrnuje i změny v gramatice po druhé světové válce. Úplné začátečníky může ovšem spíše vylekat. Tady bych doporučoval spíše gramatiky z Německa nebo lužickosrbskou od Meškanka.

04.10.2015 5 z 5

Břetislav I. : Čechy a střední Evropa v prvé polovině XI. století Břetislav I. : Čechy a střední Evropa v prvé polovině XI. století Barbara Krzemieńska

Doposud v mnoha ohledech nepřekonaná a často citovaná práce!

07.08.2015 4 z 5

Mysterium templářů Mysterium templářů Louis Charpentier

Četl jsem ji už hodně dávno, ale pamatuji dobrý pocit z ní. Je fakt, že mi bylo osmnáct, ale alespoň se nejednalo o jednu z těch fantasmagorickou publikacích, jakých o Templářích vznikají desítky. Pěkně se čte, ale úvahy o relikviích je třeba vždy brát s rezervou.

07.08.2015 2 z 5

Křížem krážem : Slovanským světem Křížem krážem : Slovanským světem Ludvík Kuba

Krásný sloh a jazyk s mnoha zajímavostmi. Samozřejmě dobově politicky zabarvený, ale Kubův přínos v oblasti muzikologie a etnologie se nedá zapřít.

01.08.2015 4 z 5