RealJohnGalt RealJohnGalt komentáře u knih

Zničí nás klima nebo boj s klimatem? Zničí nás klima nebo boj s klimatem? Václav Klaus

Hutný a poctivý příspěvek k jednomu z nejzásadnějších sporů posledních tří dekád z pera člověka, který mu zasvětil velkou část svého života, pana prezidenta Václava Klause. V knize je nejen souhrn současného diskursu, ale zejména ostrá polemika na odborné vědecké bázi s těmi, kteří zneužívají přirozený vývoj klimatu k potlačení lidské svobody.

20.10.2020 5 z 5

Má to cenu? Má to cenu? Hana Lipovská

Od začátku máte pocit, že autorka stojí vedle vás a s jistotou a zkušeností vás čtivým a přístupným způsobem provádí samotným srdcem složitého organismu ekonomie - cenami. Text vás postupně uvádí do problematiky a odkrývá celou šíři a komplexnost tohoto mystéria, které člověka provází od počátku věků. Co cena vyjadřuje, od čeho se odvozuje, jak se tvoří, jaká cena je správná, spravedlivá, jaký je rozdíl mezi cenou a hodnotou, co lze z cen vyčíst, jaké zákonitosti mezi cenami panují a tak dále.
A co více: krom praktických příkladů ze života slouží kniha i jako zdroj inspirace pro četbu dalších děl klasiků ekonomie - zjistil jsem, jak veliké jsou mé mezery a co vše ještě musím přečíst. Kniha je cenná i pro ty, kteří se obchodem živí, kteří podnikají a s cenami, hodnotou, užitkem jsou v dennodenním kontaktu a denně o nich přemýšlejí, když se snaží trefit tu správnou tržní cenu svého produktu.

06.08.2020 5 z 5

Kdo chce naše peníze? Kdo chce naše peníze? Hana Lipovská

Autorka zde velice přístupným způsobem popisuje ekonomické zákonitosti a společenské souvislosti dnešní doby. Pokud jste četli proslulou knihu Co je a co není vidět od Fredérica Bastiata, pak i v této knize autorka používá podobný styl psaní, kdy nejprve nastíní určitou obecně známou věc (to, co je vidět) a poté nás provede tím, co vidět není. Je to vskutku výživné a poučné čtení, které mnohým vnímavým lidem otevře oči a pomůže pochopit jevy, které mnohdy nejsou úplně triviální. Kniha zároveň pohladí po duši, protože je to text člověka, s nímž našinec ideově souzní. I toto je důvod, proč knihu vřele doporučuji k pozornosti!

06.08.2020 5 z 5