Rasttea Rasttea komentáře u knih

Volání o pomoc Volání o pomoc Wendy Dranfield

Druhá kniha, kde vystupuje detektiv Madison Harperová, která spolu s kolegou, soukromým vyšetřovatelem Natem po vyřešení prvního společného případu odjede do Lost Creek, bývalého bydliště Madison, kde chce očistit ve svém rodném městečku své pošpiněné jméno a hlavně chce zjistit, kde se nachází její syn.
Kniha se dá číst samostatně, protože autorka po částech a decentně dávkuje vysvětlující informace událostí prvního dílu, takže není ochuzen, a spíše bude navnaděn. Zde oba vyšetřovatelé bojují s časem, korupcí, závistí, záští a neustále jim někdo podkopává nohy. V Lost Creek totiž v noci oslav 4.července dojde k vraždě mladé dívky. Některé kapitoly jsou vyprávěny z pohledu dívenky a událostí, které vedly k tragické události. A konec je bravurně vypointován a emoce (kdyby písmenka uměla skákat), tak lítají ze stránek Opět doporučuji a tentokrát nemám ani poznámku k překladu, proto plný počet hvězdiček.

26.08.2023 5 z 5

Sundat se jak fénix Sundat se jak fénix Martina Babišová

Dostala se mi do ruky debutová novelka herečky Martiny Babišové. Jelikož se sama pohybuji v uměleckých kruzích, docela mě zajímalo, jak se s tím autorka popere. A musím říci, že jsem byla mile překvapena. Autorka píše svižně, bez skurpulí, syrově, otevřeně, dostává se pocitům na dřeň. Možná to je i způsobeno tím, že čtenář má dojem, že čte vyloženě zápisky z deníku mladé dívky, která se snaží vymanit ze vzorců, které na člověka přenesou rodiče, společnost, člověka, který prostě jen chce žít spokojeně a šťastně. A Martina si nedělá servítky. Je o závislostech, které mohou mít různou podobu, boji o zasloužené místo na světě, úspěchu, štěstí, lásce, důstojnosti, o naději. Věnuje se tématům, které se dotýkají všech a se kterými se může ztotožnit každý, kdo v naší republice nežije zrovna pod kamenem. A já se ztotožnila v mnoha ohledech. Moc díky.

28.08.2023 4 z 5

Fotograf z Mauthausenu Fotograf z Mauthausenu Salva Rubio

Za možnost spolupráce děkuji Albatrosmedia.
Opět další syrový avšak velice reálný příběh z období holocaustu o statečnosti, odvaze, odhodlání a vytrvalosti. Příběh Francisca Boixe, který je odvlečen do koncentračního tábora Mauthausen, kde jakožto bývalý redaktor časopisu se takticky snaží a získá místo hlavního pomocníka nacistického velitele, pro kterého má jedinou cenu, jelikož je jako fotograf schopný a svému řemeslu rozumí, zastává pozici člověka, který vyvolává filmy, které nemá spatřit světlo světa, jsou pouze pro nacistické pohlaváry a jejich rodinné příslušníky. Nacista zaznamenává smrt jako zvrácenou formu umění. A Francisco se rozhodne za každou cenu uchovat kopie materiálu jako důkazný materiál.
I když pomohl při Norimberských procesech usvědčit pohlavára ze zvěrstev, bohužel brzy po návratu domů v pouhých 31 letech umírá. Z cca 20 000 negativů jich doposud 19 000 nebylo objeveno.
V roce 2018 byl příběh zfilmován.

22.05.2023 5 z 5

100 pohádek 100 pohádek Walt Disney

Ke 100. výročí Disney vyšla tato edice Disney 100 pohádek, kde se děti mohou setkat se známými postavami příběhů z pera Walta Disneye. Avšak v těchto 100 příbězích na hrdiny čekají různá dobrodružná setkání a zápletky a jiné zapeklité situace. Velice dobře se příběhy čtou i malým drobečkům (doporučený je věk od 4 let), jelikož délka na 1 stranu je pro případně unavené rodiče tak akorát. Dospěláci mohou, hlavně zpočátku, být překvapeni, že nečtou příběh, který už tak sami notoricky znají. Ale děti mohou na známé kreslené kamarády zažít v bezpočtu (přesně ve sto) příbězích, které tak příhodně i pro rodiče mohou skýtat příjemná překvapení a neotřelost. Asi nebude žádný velký spoiler a překvapení, že každý příběh má rozuzlení a jak se na správné pohádkové příběhy sluší a patří, je zde i skryto morální ponaučení bajkovského typu a zároveň mají příběhy vždy šťastný konec. Ostatně kdo by také před spaním chtěl číst, případně slyšet příběhy, které neskončí dobře
A proto doporučují děti i dospěláci všemi pěti pohádkovými hvězdami

07.05.2023 5 z 5