Rapaza Rapaza komentáře u knih

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Skvělá kniha. Pan Mňačko prostě uměl psát. Skvělý je i film z roku 1963.
Mňačko je pro mě velmi zajímavý člověk. Statečný muž, který za války bojoval jako partyzán se zbraní v ruce a po válce jako novinář a spisovatel bojoval dál - aby pravda nezůstala v zapomnění.
V této knize využil své zkušenosti z dob války. Ví, o čem píše. A píše skvěle. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je tu otevřeno plno etických otázek - partyzáni využijí pomoci lidí z vesnice, za což přijde na tyto rodiny krutý trest ze strany okupantů; židovská dívka pomáhá získávat informace skrz postel, kde se dává různým nacistům, přičemž Češi ji považují za kolaborantku.... Díky Bohu, že my válku nezažili. A díky panu Mňačkovi za jeho činy a knihy.

22.05.2021 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Moje první kniha od Dostojevského.
Úžasné dílo. Jak vykreslil jednotlivé postavy i okolnosti. Dostojevskij měl cit pro člověka, dokázal vystihnout lidskou duši. Dnes už nám přijde samozřejmé nahlížet skrz knihu do nitra člověka, ale Dostojevskij byl první, kdo se odvážil odkrývat ona niterná tajemství.
Tato kniha mě pohltila a já jsem opravdu ráda, že jsem po ní kdysi sáhla a poprvé se tak setkala s jedním z mých nejoblíbenějších autorů.

10.08.2020