RadimWiniarski RadimWiniarski komentáře u knih

Asylum Asylum Madeleine Roux

Jsem hodně zmatený. Nejsem si totiž jistý, pro jakou věkovou skupinku lidí je tato knížka určena. Pro děcka to není a dospělým se bude z té spousty nelogičností chtít do nějakého blázince taky. Kniha navíc postrádá efekt překvapení, kdy během prvních pár stránek víte kdo je tím zákeřným padouchem. Když k tomu přidám naprosto mizernou chemii mezi ústřední trojicí, tak by výsledkem měla být naprosto nečitelná kravina. Je tomu ale tak? Nemyslím si. Když se oprostíte od té spousty kravin, co vaši hrdinové vypouští z pusy a nebude vám vadit, když budete padoucha znát dopředu, můžete se nakonec skvěle bavit. Není totiž větší srandy, když pozorujete vaše hrdiny a sledujete jak by jim i po prásknutí kladivem po hlavě nedošlo, kdo to kolem nich bubákuje. Velké plus dávám obrázkové dokumentaci, která se k této knize naprosto hodí. Ve výsledku tak budete z této knihy buď naprosto unešení, nebo hodíte šavli po pár stránkách a půjdete dělat něco užitečnějšího a zábavnějšího, např. nechat si udělat lobotomii. 60%

12.11.2017 3 z 5

Hollywoodské top stars Hollywoodské top stars Alena Prokopová

Kniha určitě není napsána zle, jen těch faktů a zajímavostí je zde opravdu po skromnu. Ono to totiž vypadá,že když každá herečka dostane na papíře 20-25 stránek, mohli by jsme se o nich dozvědět docela dost zajímavých věcí. Pravda je však taková, že se zde šíleně moc věcí opakuje, takže suma sumárum se nedozvíme prakticky nic. Ano chápu, že některé herečky jsou jak se říká herečkami jedné role, ale aby jsme se k tomu každou druhou větou vraceli? To jako vážně? Pokud se tedy chcete o svých oblíbených herečkách dozvědět něco více, než jen ty základní informace, knížku asi raději nekupujte. 35%

13.03.2017 2 z 5

Případ pohřešovaného markýze Případ pohřešovaného markýze Nancy Springer

I mě přivedlo k přečtení této knížky zhlédnutí relativně průměrného filmu na Netflixu. Chtěl jsem se tak přesvědčit, zdali bude i kniha naprostým průměrem, nebo bude lepší, než její filmová adaptace. Nu a jakou jsem dostal odpověď? Řekněme, že kvalitou se moc neliší. Samozřejmě, že nejsem cílová skupina a knihu si oblíbí nejspíš čtenářky mladších ročníků, které se vzhlíží v mladé soběstačné Enole, nicméně nemůžu se ubránit dojmu, že právě její až přehnaná nezávislost a soběstačnost mohou působit na některé čtenáře spíše arogantním dojmem. Snaží se vykreslit postavy bratrů Mycrofta a Sherlocka jako někoho podřadného koho pořádně o pomoc a rady žádat nemusíme, protože my jsme ta úžasná dívka, která vše vymyslí bez pomoci ostatních.
Taktéž pojmenování knihy Případ pohřešovaného Markýze je opravdu silně nadneseno, protože ve výsledku o žádný případ vlastně nejde. Rozuzlení se navíc dočkáte náhle v pouhých několika větách a je natolik absurdní a nelogické, že by nejspíš některé postavy museli být naprosto slepé, aby si něčeho podezřelého nevšimli.
Ale tu abych neplácal jen negativa a zkusil vyzdvihnout i něco pozitivního. Knížka je psána natolik uvěřitelným stylem, že Vás dokáže prakticky ihned přemístit do dob Viktoriánské Anglie. Navíc její nová filmová obálka dokáže být více, než pěkným doplňkem do Vaší knihovny.
Kniha hold nejspíš nebude určena mé věkové skupině a těžko tak asi ocením to, co by mi třeba mohla dát, kdybych měl o pár let méně. Každopádně za předpokladu, že máte rádi jednoduché a krátké čtení v hlavní roli s nebojácnou a samostatnou ženskou postavou nevidím důvod, proč příběh o sestře slavného Sherlocka Holmese nezkusit. 45%

20.02.2021 2 z 5

Temnota na okraji města Temnota na okraji města Adam Christopher

Po dočtení knihy se ve mně mísí spousta pocitů, mezi kterými nicméně vévodí pocit zbytečnosti. Z jakého důvodu potřebujeme znát jeden z kriminálních případů Hoppera z minulosti, který je asi natolik zajímavý a kýčovitý, jako každá druhá epizoda některé z béčkových kriminálek, které běží v televizi.
Přitom příběh nezačíná vůbec zle. Máme zde naši ústřední dvojici, která má mezi sebou od počátku úžasnou chemii, a která se učí navzájem fungovat v pozici otec/dcera. Tato chemie však končí už po pár stránkách, kdy se navracíme do minulosti a posloucháme vyprávění Hopperova ďábelského případu z minulosti.
Zde se prodíráme nespočtem klišé, které ve většině případů postrádají logiku a dělají jak z policistů, tak z našich záporných postav naprosté degeneráty. Nu, a když pak dostaneme relativně zajímavou postavu ve formě detektivky Delgadové, tak její potenciál v půlce knihy naprosto zabijeme a odklidíme na vedlejší kolej. Super je, že nám tuto logickou paralympiádu alespoň vyplňuje přítomnost mezi Hopperem a Eleven a my tak nemáme nutkání knihu navždy uložit v zapomnění.
Knize kromě zajímavé zápletky bohužel chybí i jistý moment překvapení, kdy se už během prvních pár stránek dozvíme osud většiny hlavních představitelů. Závěr je tak pro nás předvídatelný a málo šokující.
Komu bych tedy knihu doporučil? Určitě bych ji doporučil lidem orientujícím se ve světě Stranger Things. Ať už je kvalita knihy jakákoliv, v budoucnu může kniha sloužit v knihovničce minimálně jako krásná vzpomínka na kvalitní seriál. Člověk neznalý předlohy si nejspíš vztah Hoppera a Eleven nevychutná naplno a člověk, který půjde čistě za kriminálním případem, nejspíš taky knihu se zklamáním odloží. 50%

07.02.2021 3 z 5

Generace Zmijí Generace Zmijí Clay Griffith

Kniha určitě v mnoha ohledech předčila má očekávání. Jako znalec obou seriálů jsem si nemyslel, že by se mohlo přijít po té spoustě záporáků na někoho, kdo by mě ještě dokázal takhle okouzlit a ohromit. O to víc se klaním před postavou Ghasiho, která ač nedostala tolik prostoru a víceméně nic převratného během celé knihy neudělala dokázala držet mé oči neustále na stránkách knihy. Tím však přichází i hlavní problém knihy. I když má Ghasi charismatu na rozdávání, není žádnou extra výraznou zápornou postavou např. typu Promethea. A pan hrabě Wallenstein ať se na mě nezlobí, ale z těch pár vět co pronesl opravdu vím kulový jaký je. Čímž nám zbývá jako hlavní téma knihy pokus o Flashovu záchranu což na 344 stránek opravdu natáhnout nejde. Tím pádem sledujeme několik stránek Oliverova bádání v mysli, případně jeho flashbacky a Barryho pokusy o uklidnění mysli. Nicméně si určitě tuto knihu dokážu představit i v televizním světě a myslím si, že právě na castingu postavy Ghasiho by celý případný crossover stál. Tak snad se ho někdy v budoucnu dočkáme. 70%

29.09.2017 4 z 5