Premek77 Premek77 komentáře u knih

Siluety Brna Siluety Brna Josef Horáček

V roce 1937 dosáhlo město Brno tří set tisíc obyvatel. Událost to byla tak ohromná, že pan Josef Horáček rozhodl se uctít ji o rok později u pana Obziny ve Vyškově vydanou knihou veršů. Ta si stran neumělosti a bezděké komičnosti nezadá s výplody současného Ondřeje Neubaera aka Sedláka Nového, až na to, že Neubauer dosud neveršotepal v plotně alias pravém hantecu (který koneckonců v této knize pan Horáček posílá k věčnému spánku, neb již tehdy byl mrtvý)....

21.11.2023 1 z 5

Moderná talianska dráma Moderná talianska dráma Alberto Moravia (p)

Sice je komické označovat v šedesátých letech d´Annunzia za moderního dramatika, ale jinak podnětná kniha.

30.12.2022 4 z 5

Neviditelná republika Neviditelná republika Joan Peruga

(SPOILER) Zpříjemnila mi dovolenou, takový Umberto Eco na cesty. Dobrý jazyk, výtečný překlad - jen jedinou vadou na kráse je explicitní popis lesbického sexu v tištěné knize z roku 1865, to autor poněkud nedomyslel...

28.06.2022 4 z 5

Jan Werich: FILMfárum Jan Werich: FILMfárum Pavel Taussig

Ještěže jsem tuhle knihu koupil ve slevě. Redakčně neskutečně odbytá práce: překlepy, dublované informace (naprosto stejná citace Jiřího Voskovce na s. 31 a 40), pokud se objeví něco zajímavého či neznámého, je to špatně či vůbec neozdrojované. Odbytá kniha.

29.04.2022 2 z 5

Konec jednoho máje Konec jednoho máje Ondřej Sedlák Nový (p)

Veršů tepání (či spíše štrikování) v nejhorší možné podobě.

17.11.2021 odpad!

POSPA… životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila POSPA… životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila Klára Hanáková

Obsáhlá kniha je plná dobře zpracovaných faktografických údajů, přičemž si čtenář často uvědomuje, jak nelehké bylo dopátrat se informací ze soukromého Pospíšilova života (nikoli z touhy po senzaci, ale z potřeby pochopit jeho životní dráhu a především její tragické zakončení). Autorka tak probádala dosud nezpracovanou část režisérovy pozůstalosti, kterou opatruje jeho poslední partnerka, herečka Lenka Loubalová, nebo dokumenty k jeho švýcarské exilové epizodě (ty uchovává herečka Catherine Pauchard). Zároveň probádala archív všech divadel, v nichž Pospíšil působil, prostudovala dochované recenze, fotografie, režijní knihy, vyslechla žijící svědky Pospíšilovy tvůrčí cesty.

Kniha je složena z osmi základních kapitol, v nichž poznáme Pospíšilovo dětství, učednická léta na JAMU, první profesionální zkušenost ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, zásadní inscenace v Divadle na provázku. Překvapí nelehce rekonstruovaná spolupráce s amatérskými divadelními soubory či zpráva o dvou režiích u profesionálních divadel v Brně (Státní divadlo) a Karlových Varech (Divadlo Vítězslav Nezvala).

Hanáková ve své práci uplatňuje již výše uvedenou schopnost přesné rekonstrukce divadelní inscenace a na relativně malých plochách dokáže vystavět věrohodný obraz práce Pospíšila i jeho divadelních kolegů.

Nejsilnější je samozřejmě v popisu Pospíšilovy nejslavnější éry v Divadle (Husa) na provázku a jeho Dětského studia, už proto, že je k ní nejvíce dochovaného materiálu (archív divadla je relativně bohatý na relevantní dokumentaci). Tady Hanáková doslova okouzlí oživením jednotlivých inscenací na základě dochovaných scénářů, režijních knih, fotografií, recenzí, vzpomínek tvůrců a občas i audiovizuálních záznamů. (Jako vedlejší efekt této práce si může čtenář překvapeně uvědomit nezvykle vysokou úroveň i regionální divadelní kritiky normalizačních let!) Pospíšilovy inscenace před námi vyvstávají jakoby v živých barvách, přesně vzpomenutých odstínech, do detailu znovu oživené. Nejvíce je to vidět na oddílu věnovaném Dětskému studiu; kapitoly věnované Nikolkovi (dětské odpovědi na Baladu pro banditu), Lišce Bystroušce, Erbenově Kytici nebo Bramborovému dni patří k nejlepším pasážím knihy.

Objevný je oddíl věnovaný Pospíšilově režijní činnosti po emigraci do Švýcarska. Autorka tu cílevědomě a důkladně doplňuje bílé místo v jeho životopise a odhaluje tak smutnou konfrontaci vznětlivého a v lecčems stále ještě dětsky uvažujícího Pospíšila s realitou švýcarského divadelního provozu. Stále častěji se tu setkáváme s uměleckými rozchody s talentovanými i amatérskými herci kvůli Pospíšilově nesnášenlivosti či nedostatku financí.

Nejtragičtější je však kapitola závěrečná, v níž se Pospíšil po návratu do Československa stává ředitelem Hudebního divadla v Karlíně. Dostává se mezi množství mlýnských kamenů: napadá ho část souboru, s níž se chce rozloučit, někteří představitelé města, kteří by se nejraději zbavili

dotovaného divadla, zájemci o budovu, kteří by v ní rádi provozovali komerční muzikály... Pokud se tento koktejl spojil navíc s neklidnou Pospíšilovou povahou, anonymními útoky a neustálými finančními kotrolami, tragédie na sebe nedá dlouho čekat. Autorka tuto temnou kapitolu porevolučních dějin českého divadla pojímá velmi střízlivě a na základě dochovaných materiálů, v jejichž houštině nebylo jistě jednoduché se vyznat.

14.11.2021 5 z 5

Slavík Slavík Vlasta Janečková

Moje dětství. Kniha plná krásných barevných fotografií a krátce převyprávěný Andersenův příběh. Byl jsem velmi nepříjemně překvapený, když jsem později zjistil, že ta televizní pohádka je černobílá...

28.06.2020 3 z 5

Fáma, nejstarší médium světa Fáma, nejstarší médium světa Jean-Noël Kapferer

Vynikající studie s množstvím konkrétních příkladů. Zajímavá i tím, že popisuje a zkoumá fámu ještě před nástupem internetu.

19.06.2020 4 z 5

Území nikoho Území nikoho Jiří Hájek

Strašlivá, ale strašlivá sračka o tom, jak ohavní osmašedesátníci útočí na nešťastného a poctivého lékaře, který asistoval výslechům "sprostých obviněných" v padesátých letech. Naštěstí se tohoto lidumila zastane ministrův sekretář Zeman (no jasně, Zeman, jak jinak) a vyšetří, jak to bylo. Ejch. Podle této slátaniny vznikla rozhlasová dramatizace Obroditelé (1978, dramatizace Jiří Souček, v hlavní roli Josef Mixa).

24.05.2020 odpad!

Sestup ke kořenům Sestup ke kořenům Břetislav Rychlík

Pozoruhodný knižní rozbor vlastní Rychlíkovy režijní práce na Gazdině robě pro scénu Mahenova divadla v Brně - včetně DVD záznamu.

18.01.2020

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Výborný portrét, ba živočichopis totalitní společnosti, která se rozhodla expandovat a ovládnout své okolí jakýmkoli způsobem.

18.01.2020

Viděno deseti Viděno deseti Dušan Spáčil

Tak tohle je skutečný bizár. Pět bývalých bolševických kádrů a pět listopadových revolucionářů v rozhovorech, které vedou buď staré struktury a bolšáni jako Karel Sýs nebo novicové žurnalistiky, kteří jsou rádi, že jim vyjde kniha a neřeší, že ji vydává komunistické nakladatelství..

29.11.2019 1 z 5

Poslední pokus Poslední pokus Jaroslav Čížek

Odpudivý pokus diskreditovat Vladimíra Krajinu.

29.04.2019 odpad!

Alasca House: Z archívů československé rozvědky Alasca House: Z archívů československé rozvědky Pavel Minařík

Vrchní socialistický terorista vám píše o zlých kapitalistických demokratických teroristech. Jo jo, moc podnětné.

29.04.2019 odpad!

Slovník českých spisovatelů od roku 1945 - Díl 1 (A-L) Slovník českých spisovatelů od roku 1945 - Díl 1 (A-L) Pavel Janoušek

Oba díly zakoupeny dohromady za dvacku vyřazené z Knihovny Jiřího Mahena. Nedivím se, byly od roku 1995, kdy vyšel první z nich, v podstatě netknuté. Vím, že je to zastaralý slovník, ale přece ho nenechám skartovat.

29.04.2019 4 z 5

Lidice a dnešní zločiny imperialismu Lidice a dnešní zločiny imperialismu kolektiv autorů

Velmi odpudivá propagandistická brožurka, stavějící vedle sebe lidickou tragédii a válečné akce Američanů.

21.03.2019 odpad!

Ve jménu socialismu a šťastného života  - proti rozvratníkům a samozvancům Ve jménu socialismu a šťastného života - proti rozvratníkům a samozvancům kolektiv autorů

Odpudivý pamflet proti Chartě 77 obsahuje dokonce i zkrácené scénáře rozhlasových pořadů Kdo je Václav Havel / Pavel Kohout / Václav Černý a výňatky z dehonestujících článků Rudého práva a jiných novinářských šmoků. To je nakonec jediná hodnota té knihy: dokumentární.

08.03.2019 odpad!

Tragédie I. Tragédie I. Lucius Annaeus Seneca

Skvělý vydavatelský počin, výtečné překlady - a k tomu hřivna zakopaná neskutečně nabitých černých dramat!

20.02.2019 5 z 5

Jedno jméno, dva osudy -- Dvojportrét exilových vydavatelů Antonína Vlacha a Roberta Vlacha Jedno jméno, dva osudy -- Dvojportrét exilových vydavatelů Antonína Vlacha a Roberta Vlacha Michal Přibáň

Pozoruhodná studie čerpající z množství primárních pramenů. Hluboký vhled do osudů lidí, jejichž osudy zdaleka nebyly ani jednoduché, ani černobílé. Muselo to dát spoustu práce a pátrání - a čte se to jedním dechem.

19.02.2019 4 z 5

Hafík Hafík Tonča Josefina Janovská

Knížka mého dětství. Tragický závěr mne dostal natolik, že jsem tu kapitolu o Rekově smrti přednášel i na vánočním vystoupení dramatického kroužku.

14.02.2019 5 z 5