PoetickaM PoetickaM komentáře u knih

Povídky Povídky Jan Balabán

Opravdu to není kniha ke "zblajznutí"na jeden zátah. Někdy jsem jí odložila a vzala si něco pro podporou nálady. Někdy beznaděj, někdy jako bychom jeli spolu paralelu. Kudy šel anděl se čte lehčeji.

20.02.2021 5 z 5

Dítě na skleníku: výbor ze současné americké poezie Dítě na skleníku: výbor ze současné americké poezie * antologie

"Čti jen tolik knih,kolik jich stihneš přečíst, aniž by ti to ovšem bránilo žít "Kenneth Koch
Byly doby,kdy jsem si říkala tak to nestihnu už asi nic.Jedna bláznivá pandemie a vše doháním

20.02.2021 5 z 5

Člověk v zrcadle aforismů, výroků a myšlenek slavných a vynikajících lidí pocházejících z nejrůznějších zemí a národů Člověk v zrcadle aforismů, výroků a myšlenek slavných a vynikajících lidí pocházejících z nejrůznějších zemí a národů Miroslav Zůna

Knihu jsem dostala před 45 lety od babičky a nastartovala můj zájem o literaturu. Pomohla mi se zorientovat kdo je kdo a kdo co napsal.v knihovně nebo antikvariátu popřípadě na návštěvách jsem pak vyhledávala knihy ze svého seznamu. V průběhu života se k ní stále vracím.

19.02.2021 5 z 5

Milované Princezně : milostné dopisy od tvého krále Milované Princezně : milostné dopisy od tvého krále Sheri Rose Shepherd

Pohlazení a povzbuzení do nového dne.
Ať jsi jaká jsi pro Boha jsi vždy princezna
"Jsem tu vždy pro Tebe.Nikdy nejsem natolik vytižený,abych si s tebou nemohl promluvit, má milovaná "

18.02.2021 5 z 5

Strom z ráje Strom z ráje Eva Bernardinová

Nedám se odbýt strážným andělem a nechci rajské sady.
Jestli mám věřit že k něčemu je ať slovo učiní tělem teď a tady.

15.02.2021 5 z 5

Dopisy do nebe Dopisy do nebe Jan Karas

Citlivá útlá knížka psaná srdcem. Plná otázek nejen směřovaných k Bohu. Naznačené odpovědi... ale, co my vlastně víme "?
,,Kdo žije v mysli živých
Kdo žije v duších živých
Ten nikdy není mrtvý
Ten nikdy nezemře
Osobně použiji pro své,, bludičky, které se potřebují vyrovnat se ztrátou a poezie je často jednou z cest
A tato poezie je čistá a srozumitelná pro každého, kdo se momentálně,, hádá s Bohem "a potřebuje vědět, že tímto už si někdo prošel před ním. A může ho to inspirovat pro svůj Dopis do Nebe...
...a i smích i pláč - zůstanou zticha
pak bude jasno nám, že každý
žene se často za něčím,co marné je
a osudu marně spílá a vzdychá...

21.02.2024 5 z 5

Prapůvodní chaos Prapůvodní chaos Martin Kuneš

Martina jsem poznala na Instagramu a do jeho básniček se zamilovala. Jsou plné života, autentického prožívání,bolesti. Básně jako příběhy, které vám dovolí nahlédnout do jeho duše. Sdílí s vámi to nejhlubší,co vás zasáhne a donutí se zastavit a přemýšlet o svém životě.
Konec
Až jednou budeš stát na svém konci.
Až jednou přijde Smrt a vyzve tě k tanci,
bude záležet jen na tobě,
zdá budeš tančit tango nebo valčík,
a co budeš mít napsáno na hrobě -
jestli po tobě zbylo čisto nebo svinčík.
...
,,Jel jsem životem na plný plyn,
zažil jsem mnohé,poznal jsem světlo i stín.
Však nikdy jsem nebyl jen cestující."
Celá sbírka je na plný plyn... děkuji

08.12.2023 5 z 5

Ještě to neskončilo Ještě to neskončilo Vladimír Veit

Lehce napsaná a plná textů. Pro mě hodně vzpomínková už proto, že jsem zažila Šafrán do Vladimírovi emigrace v roce 1981. A protože ty texty jsou krásný do dnes a protože mi Vláďa na mojí nedávnou otázku,, jak je" napsal,, ještě to neskončilo"
A protože oba milujeme Boha a Prahu...
... ach jo,ach Bože
moci se tě zas dovolat
zašeptal bych ti přání
co se při něm jde červenat
Kde je ten proud co v Čertovce
oddělil Vltavu
A osud co nás překvapil
V divně podivném večeru
V té tiché ulici nesmělá ozvěna
dávné písničky o lásce
V duši jizva nezhojená
a divnodivný čas jako průvodce

06.12.2023 5 z 5

Hvězdy nad Rajskou zahradou Hvězdy nad Rajskou zahradou Jaroslav Seifert

Přečetla jsem jedním dechem. Krásné a poetické,tak trochu připomínající Všechny krásy světa. Vracíme se do dětského světa Žižkova na začátku století. Its bída je tam popsána s takovou nadsázkou.I to krásné,,Nad všecka města miluji své město rodné. Je to nejkrásnější město na světě. Narodil jsem se na Žižkově "
,,Hle , jaké množství slov Jsem vyplýtval na malicherné a hloupé vyprávění. Čím dále bylo to hloupější. Ale nezapomínejte, že jsem vám vyprávěl nad sklenicí vína a že čas valně pokročil.......Nakonec přijde pan vrchní Smrt a řekne platit... Zaplatíme a půjdeme spát...
A tak nejlépe se čte Seifert se sklenicí vína, pěkně v houpacím křesle u kamen...a čas se tak krásně vleče, když víme, že do placení je ještě daleko

06.12.2023

A srdce nikdy nelže mi A srdce nikdy nelže mi Oldřich Mikulášek

Výbor sestavený z prostších a významově jednodušších veršů. Motivy blízké a důvěrně známé každému člověku bez ohledu na věk.

10.07.2022 5 z 5

Mladá sovětská poezie Mladá sovětská poezie * antologie

Když chcete poznat národ, jeho historii ...život, přečtěte si jeho básně...

10.07.2022 4 z 5

Eliášovo světlo Eliášovo světlo Josef Suchý

Teď je čas knihu ocenit.tolik moudrosti, světla laskavosti. Knížka o životě, barvách, chuti. Zasutá v knihovně, útlý svazek, na který právě přišel čas.
Čas zamyšlení čas má dáti a dal...

29.05.2022 4 z 5

Bílé trnky Bílé trnky Vít Dan Kolinger

Zápasím o štěstí a o naději,
někdy nenaslouchat a nečíst.
Čelo omlácené od zdi.

A přece...
Krásná vzpomínková, pocitová, lidská. Barvy chutě,
Laskavá sbírka od laskavého člověka, kterého potkáte na jeho modlitebních cestách...
Rád si s vámi popovídá a pustí do svého světa
Díky Dane

29.05.2022 5 z 5

Smutné lásky Smutné lásky Vladimir Sergejevič Solovjov

Málo známá ruská poezie konce 19.století.
Apuchtin, Žemžučnikov, Kutuzov,Lochvická,Minskij,Merežkovskij, Solovjov ,Slučevskij
ČAS je pln zdvořilosti
dokončí rád své dílo:
prázdný sál po slavnosti-
to je vše, co všem zbylo.

06.02.2022 5 z 5

Po řadě let Po řadě let Aldous Huxley

Řekl bych to jinak. Mluví o něčem, co znají. Ale to ,co znají, nestojí za řeč. Neboť to,co znají, je jen literatura o mysticismu- nikoliv zážitek "
A to je celé

22.10.2021 5 z 5

Jan Patočka a věc fenomenologie Jan Patočka a věc fenomenologie Petr Rezek

Knihu jsem nehodnotila, je to pro mě směr,učebnice, pohled.Jana Patočku mám velmi oblíbeného stejně jako Martina Heideggera .Výborný studijní materiál k tématu fenomenologie

25.02.2021