PhúlanDéví PhúlanDéví komentáře u knih

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Četba románu Na Cestě mě ovlivnila v pubertě někdy v mých šestnácti letech. Cestovala jsem s partou dlouhovlasých rebelů napříč Amerikou po rozpáleném asfaltu a s úsměvem jsem přehlížela úzkoprsost Pražanů oné doby..
Je to vzrušující sexy-motor - naplňující, sieralisticky bohatě psané dílo, kde svoboda sálá z každého kroku a ujetého kilometru starého bouráku a kamarádi se vrhají do neznáma, za dobrodružstvím a za přáteli/přítelkyněmi . Mají cíle-ne-cíle, přílišně mnoho neplánují, poznávají nová místa a nechávají si otevírat nekonečné obzory bytí a krajin, například kouzla Kalifornie často ,,v bílém kouři" a oparu básnické fantazie.. Plují ve třpytu slunce v jemných vlasech ,,melírujícím" - se odraženého od horké kapoty auťáku..
Šílenství a vášeň poutníků je žene New Yorkem a kolem Mississippi a dále užívají proudy síly duše na Madison Avenue..
Zastavují v New Jersey, Denveru nebo Hustonu a nebo Tuesonu a Texas je jim domovem, kde potkávají kovboje a sami se jimi stávají.. Ve verších milují chudé, ušmudlané dívky, které něžně charakterizují, jako vzácná umělecká díla malířů a jsou stále s nimi i když je opouštějí a historické obrazy přijímají také s dávkou smutku, stejně jako střípky občas přítomné smrti..
Hledají přátele a předávají si poezii a knihy také na večírcích v Jezových barech, kde se seznamují s vlnícími se holkami v minisukních u Djuboxu.. Dál v tónu Bluesu zpívají lidské příběhy a pro boj za éterickoou extravagancí, křehkostí a nespoutanost je veze dál přez San Francisko skrze telefonické dráty zapadlých vesnic až do opravdového Mexika..
Tam kochají se ryzím půvabem přírody a nových přátel a v Missoule Montaně dál křížem krážem světem objevují v galantnosti poezie více sami sebe..
Tehdy jsem s nimi bloudila městy ČR ve společnosti kamarádek mlaďounkých matek umělkyň a chudých prostitutek ve víru věčného tance, štěstí života a pochopení trpkosti zklamání z chyb a dále s nadějemi pro nové milé žití a dokonalosti skýtajících se pohledů mýma ,,tajuplnýma" očima..

26.06.2011