petra8216 petra8216 komentáře u knih

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Opravdu netusíš, zda je to tím, že jsem tak dlouho čekala na pokračování Dvůrů a třeba jsem za ty roky nějak změnila (co se týče mého vkusu a očekávání). Ale...
Jsem zklamaná. Dlouho jsem prohlašovala, že právě Dvůry je má nejoblíbenější série. Maasovka je skvělá autorka a má cit pro detaily a sem tam až poetické popisy. Jenomže. U této knihy je pro mě strašný problém to, že postrádá takové to napětí a tu akci, jako třeba u druhého dílu dvorů nebo po celou sérii Trůnu.
Já patřím ke čtenářům, kteří si vždy rádi přečtou, co měl kdo na sobě, jak vypadá váza na poličce, a chápame se...Tu se ale dlouho nic nedělo. Teda alespon pro mě. Vážně mě nezajímalo a fakt už jsem koulela očima, když se šmudlichovali, kde se dalo a jak konkrétně...Museli jsme totiž vědět každou podrobnost a i když se to třeba odehrávalo včera, autorka nám alespon na jedné stránce detailně samozřejmě nezapomněla napsat, jak to probíhalo. Nedávala jsem to. Knihu jsem průběžně odkládala. A jak jsem se na to těšila :/
Přistihla jsem se, jak začínám být alergická a už jsem to zminovala i u Crescent city, jak je každý po vzhledové stránce snad dokonale krásný. Což mě nejen, že irituje, ale dělá to ještě všechno více tak nereálné. Já vím, že je to fantasy, ale cožpak tam nemůžeme mít chvíli pocit, že je tam alespon něco věrohodného, realistického, že ty postavy sem tam nebudou vypadat jak z obálky na časopis, ale budou mít třeba i nějaké atypické známenko, nevím, křivé obočí nebo odstáté vílí uši? Nehledě na to, že každý chlap, má v kalhotech snad Thorovo kladivo...To, že je pokaždý mohutný, velký, že vyleze pomalu až ušima nebudu zminovat, to nemá cenu.
U tohodle dílu bylo vidět, že tu došla krapet štáva, soustředilo se to spíše na postavy a jejich vztah a vniklo tak zbytečně hodně stránek, bez niž bychom se mohli i obejít.
Abych tu jen zase nepsala esej o tom, co se mi kde nelíbilo, musím uznat, že sem ocenila zapojení Erise. Je to jedna z postav, kvůli které si chci i přesto přečíst pokračování. Bylo mi líto, že se tam až na jednu krátkou pasáž mihl Tamlin, u něhož stále čekám na vysvětlení. At si říká každý, co chce, ale tato postava si zaslouží nějakou pozornost a ráda bych se o ní více dozvěděla, ne jen, že je to grázl apod. Rovněž tam byla absence stínových dvojčat, což taky zamrzelo...:/
Asi nejzajímavějším na tom celé byl konec. Měla jsem z toho chvíli takový vibe a lá Hunger games, což já ráda. Valkýry a jejich výcvik - super. Gwyn a Nemerie se mi zamlouvaly už od začátku a zapojení kněžek a jejich trénink taky. Hodně sympatický mi přišel dům. Nečekala bych něco takového a bylo fajn, že přišla s něčím novým.
Uvidíme, co nás čeká v pokračování. Každopádně mám rozporuplné pocity, proto j to u mě tak půl na půl.

22.03.2022 3 z 5