PayaCZE PayaCZE komentáře u knih

Poslední hvězda Poslední hvězda Radek Sterakdary Starý (p)

Napsat tuto recenzi mi trvalo déle než přečíst samotnou knihu. První díl jsem přečetl téměř za 24 hodin. U druhého dílu to bylo víc než měsíc a další 2 měsíce mi trvalo ji zpracovat a pochopit.
Rozhodně ale stojí za to, dát této knížce šanci a i když ji nepřečtete jedním dechem, nechte ji na sebe působit, má co nabídnout.
Každopádně oproti prvnímu dílu je tahle knížka těžší na čtení, náročnější na přemýšlení, ale zároveň mnohem hlubší v tom, co může nabídnout. Vlastně nevím jestli to je dobře nebo špatně, protože já, jakožto čtenář začátečník, jsem s tím měl trochu problém a trvalo mi dostat se k jádru celého dění. V celkovém pohledu ale nelituji investovaného času. V konečném důsledku mi kniha dala víc, než bych od "obyčejné" fantasy čekal.
Upřímně si nedovedu přestavit, kolik toho musel Sterak mít v hlavě, když vytvářel tento svět a udržoval při životě všechny postavy a jejich příběhy. Vzhledem k tomu, že tohle dokázal už při své druhé knížce, jsem vážně zvědavý, jakým směrem se budou příběhy světa Arily rozvíjet do budoucna. Za sebe mohu s jistotou říct, že některé příběhy jdou dál, než může obyčejná kniha nabídnout. Nofrana Hur.

28.03.2022 5 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Poslední knížku jsem začal číst před 5 lety a po roce ji nedočtenou odložil. Arilu jsem zvládl téměř během 24 hodin. Ten příběh mě chytil a nepustil až do konce.
Promyšlenost světa a jednotlivých charakterů mě překvapovala s každou další kapitolou. Obdivuji, kolik toho musel Sterak při psaní udržet v hlavě, aby to pořád celé dávalo smysl.
Arila je hrdinkou příběhu, ale pro mě je nejoblíbenější postavou Harari. A jeho vztah s Arilou dává příběhu další rozměr.
Tahle knížka si rozhodně zaslouží být přečtena

24.05.2021 5 z 5