Pan_Švec Pan_Švec komentáře u knih

Před pikolou za pikolou Před pikolou za pikolou Linda Green

Kniha o (dočasné) ztrátě blízkého člověka a a neskutečně sugestivní popis dopadů ztráty na okolí. Před pikolou za pikolou popisuje příběh rodiny, které zmizí uprostřed parku pětiletá dcera. Stane se obětí únosu a zahájení pátrání předchází trýznivě dlouhé chvíle vyvolané obavami matky z přílišné pozornosti, trapnosti situace či z přehnané hysterie. Ale dítě je pryč. Únoskyně možná umí samu sebe přesvědčit, že jedná v jeho zájmu, ale pochopitelně i na ni dolehne tíha odpovědnosti za čin, který nelze vzít zpět a za nějž musí přijít trest, což osud dítěte směřuje k jen těžko zvrátitelnému konci. Ten neprozradím.

02.09.2023 4 z 5

Generál Karel Kutlvašr – Vzpomínky na Pražské povstání Generál Karel Kutlvašr – Vzpomínky na Pražské povstání Pavel Švec

Pražské povstání popsané očima jeho vojenského velitele. Unikátní svědectví o tom, jak se rodila ilegální síť bojovníků s Němci, kteří hrozili, že Prahu vypálí do základů. V dnešní době mobilů a sociálních sítí je dost neuvěřitelné, že se během pár hodin, maximálně dnů může zformovat taková několikatisícová síla a že až půl miliónu lidí začne budovat barikády. Přečtěte si o jednání ČNR a Kutlvašra s K. H. Frankem, při němž již nezaznělo Heil Hitlet, o tom, jak německé jednotky upadly do chaosu poté, co nějakého pošťáka napadlo přerušit německý telefonní kabel č. 092, o tom, jak zuřivé boje se o Prahu vedly.

22.12.2020 5 z 5

Vlak pro děti Vlak pro děti Viola Ardone

Viola Ardone napsala výjimečnou knihu, která čtenáře štve i rmoutí. Vlak pro děti - příběh vyprávěný jednou osobou, ovšem ve dvou etapách života: očima sedmiletého chlapce a očima padesátníka. Celé je to o hledání a možná i pochopení jeho vztahu k vlastní matce, což autorka zakomponovala do mimořádně složité etapy italských dějin. Příběh se totiž začne odvíjet rok po skončení války na jihu Itálie, která je zdevastovaná boji a sklouzává na pokraj hladomoru. Rodiny z bohatšího severu země se rozhodnou pomoci chudým rodinám z jihu tím, že se na půl roku, rok i déle postarají o jejich děti. Přijmou je u sebe doma jako vlastní. Děti to zcela vykolejí z jejich dosavadních nuzných životů a mnohdy to zcela převrátí i jejich vztahy k rodičům a k domovu. Vyprávění je vcelku humorné, byť v tísnivých kulisách, nenásilné tak, jak jen děti vidí svět kolem sebe. Kontrast štěstí na severu se strastiplným protloukáním na jihu je brutální. A hlavní hrdina už se nikdy nedokáže úplně vrátit. I když je to o nalezení štěstí, vyprávění je spíše v odstínech smutku.
Kniha občas působí jak komunistická propaganda (neboť právě komunisté celou akci organizují) a čtenáře ze země s totalitní komunistickou minulostí to občas dostane na hranici hysterie, ale víme, že Itálie má v tomto ohledu dost odlišnou minulost.

30.08.2020 3 z 5

Deník Dory Grayové Deník Dory Grayové Naďa Reviláková

Autorce se podařilo spojit zdánlivě nespojitelné: humor a hrůzy války a holokaustu. Druhé řečené je jen nastíněno, první silně a zdatně zdůrazněno. Právě proto jde o mix stravitelný pro dětské čtenáře, kterým je knížka určena. Dívka se s rodiči přestěhuje z Prahy na venkov do domku, který má pohnutou historii. Z vilky byla za Protektorátu vystěhována česká rodina, aby uvolnila místo nacistickému důstojníkovi. Česká rodina se ale nevrátí ani po válce. Dívka najde na půdě ukrytý deník, začne pátrat po její pisatelce a rozkryje osud dvou kamarádek, kterým změnila život válka a holokaust. A podaří se jí stát součástí toho osudu, byť o 70 let později.

31.05.2020 5 z 5

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Pokud má někdo chuť vrátit se do let dospívání - přesněji řečeno do období s matnou hranicí, kdy se z dítěte stane dospělý, pak mohu doporučit knihu Vertigo od českého autora Patrika Girgla. Jeho hlavní hrdina zažívá tento osobnostní zlom na konci první poloviny 90. let, takže je jen o málo starší, než já (asi o tři roky), takže je mi kontext tehdejší doby na pozadí velmi blízký. Doba objevování nezávislosti na rodičích, objevování svobody, ale i zakouřených putik, kde neřešili, jestli je člověk plnoletý, doba kdy si policajti respekt ztracený sametovou revolucí teprve budovali, doba liberální, kdy jakoby nebylo mezi vrstevníky vyvrhelů. Girlovi hrdinové tedy prožívají své dospívání o něco divočeji než já, ale přesto jakési vertigo - tedy pocit porušené rovnováhy, chcete-li závrať - máme společné. Při čtení (dá se to dát na jeden zátah za večer) se člověk do té doby vrací napněn nostalgií a štěstím, že to mohl prožít a uchovat si v paměti.

31.03.2020 3 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Adams opět vsadil na poutavý příběh plný dějových zvratů. Pro čtenáře znalého jeho knihy Není úniku už to není tak překvapivé a šokující, prostě nějaký zvrat je očekávatelný. Tentokrát Adams vsadil na méně postav a rozkryl padoucha hned v úvodu. Přesto i tuto knihu člověk přečte na jeden zátah.

12.07.2019 4 z 5

Rakety smrti Rakety smrti Robert Harris

Rakety smrti vyprávějí příběh německého raketového inženýra, který sní o cestě do vesmíru a jehož skomírající výzkum nástupem nacistů k moci najednou dostane uznání i prostředků, jakých se mu ani nesnilo. Jenže výsledkem jeho práce není kosmická raketa, ale ničivá zbraň V2. Harris popisuje příběhy dva jeden odehrávající se v Anglii, na jehož města dopadají zkázonosné rakety vypalované z pobřeží Baltu, a jež prožívá matematička Kay Caton-Walshová, a ten, co se odehrává v hlavě mladého německého vědce Rudiho Grafa. Graf prožívá muka vědce, kterému se sen o letu na Měsíc proměnil v něco docela jiného a on bojuje se sebou samým a otázkou, zda nesabotovat vlastní výzkum. Kay jako matematička působí na druhé straně a dopočítává trajektorii vypálených střel, aby byly ztráty na životech co nejnižší.

Co zvítězilo u Grafa, se dočtete. Přínosem knihy ale vidím hlavně v tom, s jakou přesností a technickým i psychologickým pozadím je popsán vývoj raket V1 a V2, v něž Německo věřilo jako zázračnou zbraň, která zvrátí průběh války. A také to, jak šokovaně, ale zároveň stoicky reagovali londýnští obyvatelé.

Nejde o nějakou extra literaturu, ale o poutavý příběh vystavěný na atraktivních konturách reálných událostí.

04.10.2023 4 z 5

Hvězdy nad Berlínem Hvězdy nad Berlínem Sarah Matthias

Tip na knihu. Mladý člen Hitlerjugend a mladá artistka romského cirkusu. První náhodné setkání v předvečer začátku války je osudové a odstartuje hluboký vztah, který zcela náhle a nečekaně přeruší internace Romů v koncentráku. Ti dva se snaží za každou cenu přežít válku, zažívají její hrůzy každý po svém - on jako esesák v tankové brigádě na západní frontě, ona jako osvětimská vězeňkyně. Navzájem o sobě nic nevědí, ale věří, že se po válce znovu shledají. Celé vyprávění k tomuto okamžiku směřuje, ale dojde k němu vůbec?
Kniha popisuje, jak bravurně nacisté zvládli zfanatizovat celý národ, jak nebylo možné stát mimo politiku a jak všichni vlastně participovali na zločinném režimu. A taky popisuje národní vinu, která s tím šla ruku v ruce po skončení bojů.
Knihu vydalo nakladatelství specializující se na publikace pro mládež, ovšem tím se nenechte odradit. Ale možná proto je psaný styl jaksi jasnější a přímočařejší, ale spíše to bude proto, že jsou vyprávěny osudy hrdinů, kteří ještě nedošli plnoletosti, byť kvůli okolnostem dospěli dávno. Určitě doporučuji.

30.08.2020 4 z 5

Návrat do Valbone Návrat do Valbone Josef Habas Urban (p)

Nelze autorovi upřít, že umí psát velmi poutavě. Jde určitě literárně o zdařilejší dílo, než předchozí Habermanův mlýn. Jde o román, který má nedostatek snad jedině v tom, že hlavní postavy mi v některých situacích přišly nepřirozeně odvážné. Bez přirozené bázně vstupovaly do nebezpečných situací.

Více mi však vadilo, a byla to možná jen moje osobní potíž, že nebylo snadné se oprostit od vědomí, že příběh je psán podle skutečného případu. Případu zmizení tří českých studentů v Albánii. A s tímto vědomím je pak rozuzlení zápletky až příliš fantasmagorické. Dlužno dodat, že autor k budování tohoto pocitu často přispívá, takže linka mezi fakty a fabulací je zcela nepatrná.

01.02.2020 3 z 5

Metelice Metelice Tomáš Antonín Pánek

Po knize, kterou jsem si pamatoval z dětství, jsem sáhl v parných letních dnech, aby mě vtáhla do mrazivé zimní atmosféry odlehlého horského hotelu. Jednoduché, odpočinkové, chvílemi naivní, ale velice poutavé vyprávění.

15.09.2019 4 z 5