Padfoot Padfoot komentáře u knih

Hledání štěstí Hledání štěstí Jane Austen

Náhodou nalezeno při vracení Jany Eyrové do knihovny. Velká očekávání byla ovšem zklamána. Teď zpětně je mi ale jasné, že ani Jane Austenová nebyla už ve třinácti letech spisovatelský génius a neměla jsem od povídek, které ani neprošly korekturou, čekat druhou Pýchu. Nicméně přesto minimálně "Catherine, aneb altánek" by rozhodně stála za dokončení. Co byl vlastně Edward zač, se už nikdy nedozvím… Od Charlotte je v publikaci jen jedna pohádka a potom vzpomínka na zesnulé sestry Brontëovy a jejich začátky. Pro mě asi nejzajímavější část. Currer, Ellis a Acton Bell jsou pro mě čím dál zajímavější osobnosti a snad poprvé jsem odhodlaná tu Větrnou hůrku dočíst! Agnes Greyová je další v seznamu.

15.05.2019 3 z 5

Vhodný nápadník 1 Vhodný nápadník 1 Vikram Séth

Skvělý vhled zase do jiné země, jiné kultury, jiného politického prostředí. Jsem nadšená jako u každé rodinné ságy. Tady je navíc těch rodin několik, z různých společenských vrstev, různého náboženského pozadí. Žádná postava nezůstává bez povšimnutí, o všech se čtenář dozví vše, co potřebuje, aby si mohl vytvořit vztah. Díky tomu je celkový obraz neskutečně komplexní, ale zároveň těžko uchopitelný. Láska a vztahy tu sice roli hrají, ale jen v takové míře, v jaké se s nimi v běžném životě setkáváme. O romanci se tu určitě nejedná. Mnohem větší prostor tu má historie Indie, hospodářství, náboženství a společenské normy.
S druhým dílem určitě nebudu dlouho otálet.

17.09.2018 4 z 5

Portugalské velehory Portugalské velehory Yann Martel

V duchu Martela je kniha prošpikovaná náboženskou polemikou, která ale nepřekáží a dává spoustu prostoru pro vlastní výklad a myšlenky. Příběhy jsou podivné, záhadné, propojené v nečekaných místech. Čte se to krásně a postavy si nejde neoblíbit (Nazdar, Opičáku!). Zase jsem byla překvapená, zamyšlená, trochu zmatená. A zase bych nejradši pozvala Martela na kafe a o všem si s ním pokecala. Třeba o románech Agathy Christie. A do té kavárny bychom šli na truc vesmíru pozpátku.

"Láska je dům s neotřesitelnými základy a nezničitelnou střechou."

03.08.2018 4 z 5

Božská tajemství Jajanek Božská tajemství Jajanek Rebecca Wells

Není to sice tak úžasné, jak se to snaží tvářit v popiscích a recenzích; některé kapitoly jsou zbytečně zdlouhavé a celá kniha by zvládla svou zprávu předat i s menším počtem stran. Přesto je to čtivá kniha plná vztahů matka - dcera. Několik generací se matky dopouštějí chyb na svých dcerách, které se jim snaží odpustit. A později se snaží podobných chyb více či méně úspěšně vyvarovat.

04.01.2016 3 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Příběh není nijak zvlášť originální, fungování magie je dost překombinované, podnebí v královstvích podle ročních období naprosto nedává smysl a velmi inovativně tu je už zase ten připosranej milostnej trojúhelník. No to je zas dilema napínavý, žejo… Achjo. Přesto se to nečetlo tak špatně. Je to prostinké, zvrat je jasnej od půlky knížky, ale v jistých chvílích je to celkem sympaticky přímočarý. Nicméně druhý díl by musela být úplně jiná paráda, aby se úroveň série zvedla…

30.08.2018