only10 only10 komentáře u knih

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Jak jsem knihu otevřel, tak jsem šel rovnou na první díl, který jsem rychle prošel, a nakonec došel k závěru, že veškeré tyto "ideály" jsou staré 20 let. To, co se v knize popisuje, není nijak revoluční (v podstatě to jen optimalizuje současný systém) a rozhodně není ideální. Podle knihy nebude život vypadat moc odlišně oproti současnosti.

Ohledně e-governmentu, tak mě zaujala jedna věc - že úředníci nepřijdou o práci, nýbrž se z nich stanou poradci. Není potřeba mít armádu poradců, jelikož s nástupem e-governmentu se nezmění problémy lidí tak, že by byli poradci potřeba (vlastně se ty problémy nezmění skoro vůbec). Tudíž jedinou cestou je propouštění úředníků. Může to znít znepokojivě, ale je důležité poukázat na to, že automatizace ruší pracovní místa ve velké spoustě dalších oborů, od uklízečky až po řidiče. Pracovních míst bude neustále ubývat. Je hodně pošetilé si myslet, že vždy bude dostatek práce pro všechny. Podle studií bude do deseti let nahrazeno stroji až 50% všech pracovních pozic v USA. Zní to hrůzostrašně, ale měli bychom to oslavovat. Lidé nebudou muset tolik chodit do práce, pracovní doba se zkrátí a o základní potřeby bude postaráno. Problém je, že současný systém je založený na tom, že lidé mají práci. V podstatě na tom stojí naše společnost - že každý jedinec musí mít nějakou práci, ale ne proto, aby přispěl lidstvu, ale aby měl peněžní příjem.

Jednoduše řečeno naši práci nahradí roboti a my musíme změnit náš ekonomický systém, jinak zkolabuje. Když lidé přijdou o práci, tak nebudou mít peníze. Když nebudou mít peníze, tak si nemohou dovolit kupovat produkty. Když firmy neprodají své produkty (kterých díky automatizaci vyrábějí mnohem více), tak zkrachují a budou muset propustit další zaměstnance. Za celou historii máme příležitost přenechat naši práci strojům (to je také důvod, proč jsme je vytvořili) a žít svůj život dle libosti, bez nutnosti být zaměstnán jako zdroj peněz a nutnosti k přežití. Každý člověk obdrží základní příjem, aby mohl žít důstojný život, ale hlavně aby mohl kupovat produkty firem, které by bez nakupujících lidí zkrachovaly.

Budoucnost je v automatizaci a robotizaci. A lidé, kteří dostávají základní příjem a mohou žít svůj život naplno, to je ten ideál, který máme budovat. To, co popisuje Andrej Babiš, není ideál. Rozhodně ne takový, který počítá s průmyslem 4.0.

22.08.2017