Ogmios Ogmios komentáře u knih

HHhH HHhH Laurent Binet

Výborný pseudodokumentární román, žádná literatura faktu, nýbrž románová fikce. Binet se tváří jako diletantský sběratel informací o atentátu na Heydricha a znejisťuje čtenáře, jestli má knihu číst jako reportáž o psaní románu, nebo jako reáliemi nabitý dokument. Kontrast mezi velevážným tématem a ironickým stylem vyprávění tento záměr jen potvrzuje. Přitom má velice dobře zvládnutý materiál (nejsem historik, takže možné chyby nevylučuji, ale ani nepotvrzuji) a nesmírně čtivou formou dokáže čtenáře udržet v pozornosti. Vůbec nezastírá, že zdaleka neví všechno, co by vědět chtěl, a s chutí se dělí se všemi myšlenkovými pochody ohledně procesu psaní, včetně názorů na tematické knihy či filmy. Koho daný námět zajímá a chce se dozvědět spoustu "perliček" o Heydrichovi nebo operaci Anthropoid, tomu knihu doporučuji jako čtivou alternativu k historickým učebnicím (ale je třeba brát v úvahu, že se jedná o román, ne skutečný dokument, takže na zkoušku z historie se z ní neučte). Navíc vzhldedem k autorově lásce ke všemu českému, srdce vlastence jen zaplesá.

27.06.2013 5 z 5