o_chlubna o_chlubna komentáře u knih

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Unikátní zasazení a styl vyprávění. Díky jednotě času a místa, mám opravdu pocit jako bych prožil týden v benediktínském klášteře. Skvělé dialogy vystihující středověkou filozofii a způsob myšlení.

13.01.2021 4 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Jednoznačně nejlepší kniha z celé série. Asimov se po letech vrátil k Nadaci, obohacen vytříbením svého spisovatelského talentu a tvorbou rané historie robotů. Obojí jde velmi poznat. Příběh je mnohem ucelenější, postavy jsou výraznější, motivy jsou zřejmější a filosofické elementy sebesměřování lidstva jsou jasnější.

Za mě nejlepší Asimova dílo, které jsem prozatím četl. Od druhé poloviny jsem knihu nemohl odložit a na její závěr si často vzpomenu. Skvělé vyvrcholení Nadace i robotů.

25.05.2023 5 z 5

Problém Spinoza Problém Spinoza Irvin D. Yalom

Nejlepší dílo Irvina Yaloma a jedno z nejlepších propojení světa filozofie a světa beletrie, jaké jsem kdy četl.

Yalom ve svém díle popisuje životy dvou historických postav - racionalistického filozofa Benedikta Spinozy a vrchního nacistického ideologa Alfreda Rosenberga. Ze začátku jsem se bál, jakým způsobem bude autor tyto dva samostatné příběhy balancovat, ale autor tento úkol zvládl bravurně. Oba příběhy byli rozvrženy takovým způsobem, že se navzájem doplňovali, jak informacemi o spinozově filozofii, tak motivy v příběhu protagonistů.

Velký příběh tu nečekejte. Yalom oproti tomu posouvá příběh skrz psychoanalýzu hlavních postav. V životě hlavních postav tedy nezáleží na jejich životní situaci, ale mnohem více se zaměříte na idei v jejich hlavách. I tento způsob vyprávění autor zvládl bravurně. Jsem seznámen se Spinozovým dílem (právě proto jsem po knize sáhl), přesto jsem se při sekcích o spinozovi cítil, jako bych mu skrz psychoanalytické rozhovory nahlédl do hlavy ještě hlouběji. O životě Rosenberga jsem předem prakticky nic nevěděl, skrz jeho psychoanalýzu jsem ale dostal pocit že chápu, jakým způsobem se dostal na post vrchního ideologa nacistů a z jakých důvodů této ideologii sám věřil.

Pochválím také způsob, kterým autor vměstnal prakticky veškeré zajímavosti o spinozovi do 400 stránek beletrie. V knize naleznete kromě základních rysů jeho filozofie dobře vylíčen jeho historický odkaz, hlavní body kritiky spinozy a mnoho dalšího. Tyto informace nejsou do děje zasazeny na sílu, ale naopak pomáhají děj posunovat.

12.12.2022 5 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Zcela jistě nejhorší díl série.

Nadace a Země obsahuje jen minimum Nadace a ještě méně Země. Je to příběh odehrávající se v univerzu Nadace, ale nikoliv o Nadaci. Politické intriky jednotlivých frakcí o osud galaxie zde tedy nehledejte. Nehledejte zde ani mnoho příběhových linek. Celý příběh je jen jakýmsi dovětkem za brilantním finále předchozího dílu. Necelých třista stran tedy bloudíme vesmírem, abychom našli odpovědi, jen abychom byli zanechání s krátkým finále, směšnuplnou odpovědí na naše otázky a minimálním vývojem postav. Celých třista stran bloudíme ze světa na svět, bez toho aby se cokoliv dějově významného stalo. Postavy působí jako by měli svou osobnost předepsány z minulého dílu a jen opakovali své názory, bez toho aby je jakkoliv měnili či předkládali nové argumenty.

Pokud jste fanoušky Nadace či Robotů tak tato kniha stojí za přečtení, jakožto finále jejich příběhů. Jen si od tohoto finále nic moc neslibujte...

05.06.2023 3 z 5

Filozofie pro normální lidi Filozofie pro normální lidi Jaroslav Peregrin

Kniha mi přijde takové ideální intro do oblastí, které zkoumá filozofie převážně 20. stol. Velkou hloubku v ní nehledejte, spíše takovou charakteristiku jednotlivých oborů a jmen které jsou s nimi spjatými. Jednotlivé kapitoli jsou krátke a někdy až moc simplifikované. Proto se jedná o vhodný začátek pro někoho, kdo se chce dozvědět více o moderní filozofii, ale neví kde začít. Minimálně já jsem si v bibliografii našel mnoho knih k dalšímu čtení.

18.01.2022 4 z 5