Nifredil Nifredil komentáře u knih

Malý Alenáš Malý Alenáš Ivan Vyskočil

Prvních cca 5-10% knihy jsem se nemohla začíst, pak jsem přestala čekat logický příběh a nechala se unášet a ke konci jsem byla nadšená. Vzpomněla jsme si u čtení na Borise Viana a jeho Pěnu dní a taky na Kanafáska pro děti. Obojí mám ráda a u obou knížek bych určitě inspiraci pro Vyskočila a Vyskočilem našla. Užívala jsem si ty hrátky s jazykem a dokonce se několikrát smála nahlas. A překvapilo mě nakonec i to, že v té knize je vlastně i příběh a má svou vnitřní logiku. Ono se to ale objeví teprve, když čtenář rezignuje na jakákoli pravidla, a nechá se prost jen unést. Zkrátka je to moc prima čtení, i když ne pro každého - není to lehká kniha. Každý, kdo ale bude ochoten přistoupit na tu bezbřehou hru s jazykem, na to vymýšlení, zamýšlení a domýšlení, kdo si dovolí skočit po hlavě do snu a zůstat chvíli spáčem, kterého nepoutají konvence našeho světa, každý takový si ji může užít. Já si ji užila.

15.02.2014 4 z 5

Tři stíny Tři stíny Cyril Pedrosa

Právem označeno jako grafický román a cenu právě v téhle kategorii to dostalo také právem. Vynikající příběh a sugestivní kresba jen podtrhuje atmosféru.

01.02.2014 5 z 5

Čaroklání Čaroklání Michael Molloy

Poslední dí. trilogie a opravdu ten, který ji vygradoval. Tentokrát jsem měla již trochu problém knihu dočíst, ale to jen díky tomu, že pravdu nejsem primární cílová skupina. Celá trilogie je ideální čtení pro děti cca kolem 10 let a třetí díl to jen potvrdil. Pohádkové i dobrodružné - takové je to v Kouzlovarech a ten, kdo zvládl předchozí dva díly, si bude celý ten svět temných a světlých čarodějnic vyloženě užívat.

28.01.2014 3 z 5

Čaroplutí Čaroplutí Michael Molloy

Druhý díl série se mi líbil o hodně více než první. Už jsem znala všechny postavy, ve světě vymyšleném panem spisovatelem se orientuji a příběh jsem si užila. V porovnání s prvním dílem mi přišlo, že je příběh propracovanější a logičtější, objevuje se tam méně náhody a i samotné kouzlení dává smysl. Hodnotím tedy lépe a těším sena další díl. Zatím série graduje, což je moc příjemné.

10.01.2014 3 z 5

Čarodění Čarodění Michael Molloy

Kniha na mě působila jako něco mezi Harry Potterem a knihami o Charlie Hnátovi. Trochu jsem bojovala s logičností některých dějových zvratů. Autor má totiž spoustu vynikajících nápadů, které se ale někdy objevují v takovém sledu, že jsem si až říkala, že to je moc náhod najednou. S klidem bych ji ale dala do ruky školákům tak v druhé až čtvrté třídě - ti určitě odpustí nějaký ten velký zásah náhody, ve světě kouzel, čarodějnic, kouzelníků princezen a pirátů se to tak přece děje běžně.

05.01.2014 3 z 5