netopýr088 netopýr088 komentáře u knih

Děkanův prosinec Děkanův prosinec Saul Bellow

Nebyť toho že to napísal práve Saul Bellow, tak by to bola asi nuda.

16.08.2021 4 z 5

Noční klub Mars Noční klub Mars Rachel Kushner

čítal som v češtine, a asi som dobre urobil, pretože tomu štýlu tá čeština proste sedí...
kniha mi pasovala do čitateľskej výzvy, aj keď to neznamená, že som ju čítal len kvôli nej, pretože knihy edície AAA jednoducho zbieram, a bola to riadna jazda, miestami trochu spomalená, ale predsa jazda, trochu chaotický sujet, a teda jedna hviezda dolu. Inak nadpriemer!

06.08.2021 4 z 5

Balada o trúbke a oblaku Balada o trúbke a oblaku Ciril Kosmač

dve novely o sile slova, jedna tragická, jedna trpko smiešna, ale obe výborne napísané, až nerozumiem tomu, prečo ju nečíta viac ľudí.

02.08.2021 5 z 5

Spoločný kúpeľ Spoločný kúpeľ Ranko Marinković

Všetko v tejto knihe, každá rekvizita, ak to tak možno mimo divadlo nazvať, je na svojom mieste, všetko má svoj význam skutočný i metaforický. Príbeh, alebo vlastne príbehy, sú akýmisi nitkami, ktoré anonymný rozprávač-sudca pred nami rozpletá, a necháva na nás, čo z toho pospletáme ako čitatelia. A vtipným jazykom je to vyrozprávané... 9/10, čiže päť hviezd, za mňa!

05.07.2021 5 z 5

Biela noc lásky Biela noc lásky Gustaw Herling-Grudziński

Zvláštna kompozícia, precízne vystavané vety, a prelínanie časov. Hlavná postava sa preslávi prepísaním konca Čechovových Troch sestier, a na konci sa s ňou rovnako zahrá
sám Herling-Grudziński, pretože... konce bývajú nepoetické.

10.06.2021 4 z 5

Maurův poslední vzdech Maurův poslední vzdech Salman Rushdie

Prvá kniha veľkého Salmana, jedného z mojich najobľúbenejších a najsrdcumilejších autorov, ktorú som nezvládal dočítať, po sto päťdesiatich stranách už musí byť jasné, kam tým všetkým mieri...tu som sa strácal a (zrejme) nie je to moja chyba. Snaha bola, ale už som vo veku, kedy čítať všetky knihy, dokonca do konca, je stratou času. Ale? Skúsim to v inokedy v inom naladení!

10.06.2021

Rekviem Rekviem Antonio Tabucchi

matej7245 vystihol úplne presne atmosféru a príbeh tejto jednohubky, a teda mi prislúcha iba pripomenúť krásne vety tohto veľkého spisovateľa. múdro v nich, také teplúčko, a ľudskosť... málo takých kníh, málo.

19.05.2021 5 z 5

Kameň a váhy Kameň a váhy Osman Lins

náročné čítanie, pretože autor si zvolil štýl, ktorý viac zatajuje ako prezrádza a dialógy postáv sú vystavané tak, akoby všetci vedeli o čom rozprávajú, akurát chudák čitateľ nie.
Samozrejme je to môj dojem, ale rozpletať také intrigy asi nemám danosť a tak vo mne ostáva pocit, že som väčšinu nepobral a z tej hlbokej studne vidím iba hornú skruž a o nejakej vode, čo by hasila smäd zvedavosti môžem iba snívať. Necítim sa povolaný udelovať hviezdy.

15.04.2021

Smrť a iné prekvapenia Smrť a iné prekvapenia Mario Benedetti

precízne vystavané poviedky s prekvapujúcimi pointami...hoci preklad už trochu zastaral, mám pocit...

30.03.2021 5 z 5

Blažené časy, krehký svet Blažené časy, krehký svet Robert Menasse

Hlavné postavy tohto filozofického románu, sa chovajú ako dve zrkadlá postavené oproti sebe. Nekonečne sa zraňujú a ubližujú si a zbližujú sa, stále dokola a pritom nemôžu bez seba navzájom koexistovať. Tú poslednú hviezdičku som strhol za štýl, ktorý nedržal mnohokrát pokope, aj keď som chápal kauzalitu viet, niekedy spolu akoby nesúzneli. Román obsahuje mnoho nedopovedaných viet, ktoré ale nanešťastie nie sú ukončené tromi bodkami, a viet, ktoré neobsahujú prísudok. Miestami tých heslovitých viet bolo za sebou až príliš. V slovenčine bol nadôvažok preklad prešpikovaný slovami, ktoré už asi inde nenájdete, tým pádom oceňujem prekladateľovu prácu v obohacovaní jazyka.
Takže:
Ak hľadáte sympatických hrdinov, ľahké čítanie, jednoducho pochopiteľné postavy, napínavé príbehy, lovestory, nebodaj nejakú katarziu, ktorá by bola vyvrcholením spisovateľovej snahy, PROSÍM, nečítate túto knihu. To neznamená, že by bola zlá, ale tak zložite uchopiteľné dielo sa len tak nenájde...pánovi Menassehovi, by prospelo, keby trochu dal nohu z plynu svojho intelektu a skúsil pochopiť svojich čitateľov. Ak píše také knihy, aké sám rád číta, nezávidím mu, že musí so sebou vydržať. A pritom viem, že vie písať výborne, Vyhnaní z pekla, mali s touto knihou veľa styčných bodov, ale aj tak to bola o triedu lepšia kniha.

21.02.2021 4 z 5

Viz láska Viz láska David Grossman

kniha, ktorá patrí medzi to najlepšie, čo som kedy čítal...

13.02.2021

Tiesnivá doba Tiesnivá doba David Grossman

David Grossman ako novinár v tejto knihe skúma aspekty okupácie západného brehu Jordánu, a robí to s pohľadom nepokriveným historickými krivdami. V knihe zaznievajú hlasy extrémistické i umiernené z oboch zainteresovaných táborov, ale čitateľ nadobúda pocit, že tento konflikt nemá bezbolestné riešenie. Pre Izraelčanov je táto reportáž zrkadlom, pre nás nezúčastnených dáva nahliadnuť pod pokrievku kotla. Jediné, čo by som vytkol, je preklad, plný gramatických chýb hlavne v skloňovaní osobných mien a miestnych názvov. Predslov k vydaniu je cítiť ukrivdenosťou. Prekladateľ sa radšej nepodpísal, ani autor predslovu, čo môže vyvolávať rôzne domnienky o motivácii vydania.

13.02.2021 3 z 5

Škoricové sklepy / Sanatórium v zásvetí (28 poviedok) Škoricové sklepy / Sanatórium v zásvetí (28 poviedok) Bruno Schulz

zbožňujem kavky modrooké šedočierne stvory, ale môže byť niekto väčšia kavka ako Kafka?, zdá sa, že áno, no toto mi nič nehovorí, surrealizmus a imaginácia utrhnuté z reťaze, až tak, že sa podo mnou rozcválala posteľ, v ktorej som to čítal.
Hodnotiť nebudem, nebol by som objektívny, nech ohodnotí moja posteľ.

05.02.2021

Potopení a zachránění Potopení a zachránění Primo Levi

Nemožno popierať ani odpustiť genocídu, ale ako ju pochopiť? Dnes, po tak dlhej dobe už vieme, že mnohí pochybovači v tom období, nemohli uveriť obludnosti holokaustu, a tak umožnili jeho priebeh a realizáciu. Primo Levi bez nenávisti a pátosu v tejto silnej eseji, premýšľa a ukazuje spôsoby ako pochopiť udalosti, ktorých bol svedkom a obeťou zároveň.
On dokázal preklenúť priepasť medzi obeťou a nami, ktorí už nemáme kontakt s bolesťou, ktorú svedok zažil. Priepasť, ktorá sa neustále rozširuje, pomáha autor premostiť touto knihou, nech už sa rozšíri akokoľvek veľmi. Knihou všeobecne platnou...

04.02.2021 5 z 5

Topografia bolesti Topografia bolesti Ivan Lesay

Mám kamarátov, ktorí bývajú v bydlisku autora, a keďže je to malá obec, dostala sa mi do ruky táto kniha. Musím sa priznať, že som k nej choval určité predsudky, tým pádom kniha mohla iba prekvapiť. A verte-neverte podarilo sa jej to. Príjemne. Síce zo začiatku mi vadili heslovité vety, a zopár štylistických chybičiek, ktoré možno nedávali zmysel iba mne, neskôr však sa preukázala naozajstná sila literatúry a trochu poézie a kopa postrehov, ktoré mi prišli naozaj trefné. Posledná časť knihy je akési sci-fi, ktoré pre mňa OSOBNE nieje, celkovo vzaté, príťažlivé, takže som si ho až tak neužil. Určite si však zaslúži, aby bola hodnotená vyššie, tak skúsim dorovnať hodnotenie tak, aby to bolo podľa mňa spravodlivé, aj keď budem musieť dať zámerne vyššiu známku. To je daň za to, že som len druhý hodnotiaci.

18.01.2021 5 z 5

Velká láska Velká láska Vladimír Balla

Tak Ti človeče neviem, niektoré pasáže ma oslovili, a netvrdím, že to nebolo dobre napísané, ale ani tu nenachádzam to, čo mám tak rád na literatúre svetovej, a v tej slovenskej to márne hľadám. Nateraz.

05.01.2021 3 z 5

Búr Súdán Búr Súdán Olivier Rolin

toto dielko má silu eseje. Všetko je tu akési zdvojené. Spisovateľ, ktorý nie je spisovateľ, dokončuje list sebe samému od svojho dávneho priateľa spisovateľa, ktorý zostal nedokončený...musí tak podniknúť cestu do vlastnej minulosti a pochopiť priateľovu sebevraždu. Domýšľa dôvody tohto činu, na základe výpovedí ľudí priateľovi blízkych, a na základe vlastnej skúsenosti, poznačenej láskou a zradou, skúsenosti ktorá je takmer univerzálna. V jednej z najkrajších pasáží knihy mu priateľovu stratu opisuje tulák kŕmiaci vtáky:
Chybí tu jedno tělo a je stále cítit jako neviditelný otisk, je to, jako by se opíral o něčí nepřítomnost, jako by kráčel vedle přízraku. Vypadá, že se drží zpříma, ale přesto mu byla odervána jedna půle a on tou ztrátou už navždycky ztratil rovnováhu, aspoň pro toho, kdo dokáže bystře pozorovat. Vím, o čem mluvím, dodal milovník ptactva, nemiloval jsem vždycky jenom ptáky.

03.01.2021 5 z 5

Nedokončená mozaika Nedokončená mozaika Effendi Mansurovič Kapijev

V celku podarený pokus o prenos neprenosnej ľudskej skúsenosti, mozaika, v ktorej každý dielik nie je len kúskom bez obsahu, ale skutočným jedným celým obrazom. Autorove zápisky vypovedajú o svete zničenom vojnou, ale pohľadom človeka, ktorý sa snaží vidieť krásu a poéziu v nepoetických dobách. Ak sa vraví, že vo vojne mlčia múzy, pre Kapijevovu knihu to neplatí.

06.09.2020 4 z 5

Marketér Marketér Oleg Sencov

Zaujímavé a hlbokomyseľné poviedky, rozprávajú o ľuďoch v premenách spoločnosti postsovietskej éry, kde hrdinami sú zväčša mladí ľudia, ktorí sa snažia prežiť v svojej dobe.

03.09.2020 5 z 5

Hudba močálu Hudba močálu Lewis Nordan